Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Papieroska? – nie, dziękuję

Brak komentarzy | Publikacja:
Papieroska? –  nie, dziękuję

Papieroska? – nie, dziękuję

Nasz gabinet nie przyjmuje palaczy, albo – osobom palącym wstęp wzbroniony, czy może palaczu sam sobie lecz swoje zęby – takie napisy na transparentach z okazji Światowego Dnia Bez Papierosa obchodzonego 31 maja, to mogłoby być marzenie i asystentek i higienistek stomatologicznych. Tylko to absolutnie niemożliwe. Każdy pacjent ma prawo do szacunku, porady i troski. Nawet, gdy sam źle traktuje swoje zdrowie.

 

 Dlaczego tak łatwo osobie niepalącej rozpoznać palacza? Jest wiele powodów. Jednak czasem można się pomylić. Ale wiadomo, kto się nie pomyli. Poznać palacza po zębach i żeby chociaż nie wiadomo co robił, to dentysta i higienistka stomatologiczna nie da się zwieść. Niestety, jeżeli chodzi o zęby prawda jest brutalna dla palaczy.

 

Po pierwsze palenie papierosów powoduje osad ma zębach, co zdecydowanie zmienia ich kolor. Przestają być białe, żółkną i przebarwiają się. Ale kolor to nie jest największy kłopot, ponieważ palenie powoduje rozwój chorób zębów i przyzębia.

 

O szkodliwości palenia najwięcej słyszeli palący. I trudno się dziwić przecież to oni są adresatami wszelkich przestróg w tym zakresie. Czy można coś zrobić, aby  wytłumaczyć pacjentowi, że robi sobie krzywdę?

 

Jak pokazują doświadczenia nie jest to łatwe. Często dopiero po latach pacjent przyzna rację higienistce stomatologicznej. Ale trzeba próbować perswazji i przestróg.  Czasem może trafić do pacjenta lub pacjentki naukowy argument. Jak ten o tym, że kobiety po menopauzie, które palą dużą liczbę papierosów dalece częściej tracą zęby z powodu paradontozy niż ich niepalące koleżanki będące w tym samym wieku – takie wnioski płyną z badań, które opublikowano w  pismo „Journal of the American Dental Association”.

 

Na szczęście, chociaż bardzo powolutku, liczba palaczy się zmniejsza. I na tym polu higienistki i asystentki mają swoje zasługi.

 

ab


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji