Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Lepiej oceniamy prywatną opiekę zdrowotną

Publikacja:
Lepiej oceniamy prywatną opiekę zdrowotną

Lepiej oceniamy prywatną opiekę zdrowotną

Polacy nie mają zbyt wielu pozytywnych skojarzeń z państwową służbą zdrowia i znacznie lepiej oceniają prywatne świadczenia. Większość nie zrezygnowałaby jednak z usług finansowanych ze środków publicznych nawet gdyby mogła sobie na to pozwolić – wynika z sondażu CBOS.

Korzystanie w ostatnim półroczu ze świadczeń zdrowotnych w całości opłacanych z własnej kieszeni bądź z dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia deklaruje prawie połowa Polaków.

Ci, którzy z usług świadczonych poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym skorzystali przynajmniej raz, zdecydowanie najczęściej (66 proc.) swoją decyzję uzasadniają krótszym czasem oczekiwania na wizytę. Jeszcze częściej wskazywały na to osoby, które korzystały z usług specjalistów (78 proc.) i pracowni diagnostycznych (74 proc.).

Co piąta osoba wskazała na dogodniejsze godziny przyjęć, większe kompetencje lekarzy i osób wykonujących badania, przekonanie, że na prywatnych wizytach lekarze bardziej się starają (po 22 proc.), bądź że NFZ nie refunduje usług, z których musieli skorzystać (20 proc.).

Na możliwość załatwienia wszystkiego "od ręki" podczas jednej wizyty wskazało 18 proc. ankietowanych.

Dla co siódmego istotne okazały się krótsze kolejki i mniejsze opóźnienia (16 proc.), większy komfort leczenia związany z zapewnieniem intymności i schludnością gabinetów (15 proc.) oraz nowocześniejsza aparatura medyczna (14 proc.).

Co dziesiątego badanego (10 proc.) przekonał życzliwszy personel i miła atmosfera. Jedynie 5 proc. respondentów skorzystało z prywatnej opieki zdrowotnej ze względu na dogodniejszą lokalizację placówki.

Respondenci leczący się u stomatologa lub w poradni protetycznej bardziej niż korzystający z innych świadczeń kierowali się tym, że NFZ nie refundował tych usług (24 proc.), natomiast badani zasięgający prywatnie porady lekarza ogólnego częściej decydowali się na to ze względu na dogodniejsze godziny przyjęć (28 proc.), sprawniejszą obsługę w placówce medycznej (23 proc.) lub dlatego, że mieli wykupione dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – polisę lub abonament – którego koszt pokrywał ktoś inny, np. pracodawca (9 proc.).

Z prywatnym leczeniem Polacy mają zwykle pozytywne skojarzenia. Trzy czwarte z nich przyznało, że kojarzy im się ono z dużym komfortem (77 proc.), szybkimi terminami (75 proc.), nowoczesną aparaturą medyczną (74 proc.), uprzejmością personelu (73 proc.), zaangażowaniem lekarzy, dogodnymi godzinami przyjęć oraz sprawną obsługą (po 72 proc.).

W usługach państwowej służby zdrowia więcej niż połowa ankietowanych docenia jedynie niedużą odległość od świadczących je placówek (61 proc.) i kompetencje lekarzy (52 proc.).

Największym atutem prywatnej opieki zdrowotnej w porównaniu z państwową wydaje się dostępność świadczeń – krótki czas oczekiwania na umawianą wizytę, brak kolejek czy możliwość załatwienia wszystkiego "od ręki".

Na te walory ankietowani wskazywali ponad trzykrotnie częściej w usługach opłacanych z własnej kieszeni albo z dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia.

Jak zauważa CBOS, nieco lepszy obraz państwowej opieki zdrowotnej mają osoby starsze, gorzej wykształcone i sytuowane, a więc korzystające raczej z usług finansowanych ze środków publicznych. Chociaż respondenci, którzy w ostatnim półroczu korzystali wyłącznie z państwowej służby zdrowia, oceniają ją korzystniej niż pozostali, to nawet wśród nich lepiej postrzegane są świadczenia prywatne.

CBOS podkreśla, że mimo dużej rozbieżności ocen państwowej i prywatnej służby zdrowia, większość Polaków przyznaje, że nawet gdyby mogli sobie pozwolić na opłacanie wszystkich potrzebnych świadczeń we własnym zakresie, nie zdecydowaliby się na całkowitą rezygnację z usług finansowanych ze środków publicznych.

Choć jedna czwarta (28 proc.) zadeklarowała, że leczyłaby się wówczas tylko prywatnie, to dominująca część starałaby się jednak korzystać ze świadczeń opłacanych z ubezpieczenia w NFZ – wyłącznie (23 proc.) lub w przypadku niektórych usług (45 proc.).

"Trudno rozstrzygnąć, czy wynika to z mimowolnej kalkulacji, czy z podświadomego zaufania do państwowej opieki zdrowotnej" – zaznacza CBOS.

Badanie pt. "Polacy o państwowej i prywatnej opiece zdrowotnej" CBOS przeprowadził w dniach 3-9 lutego br. na liczącej 999. osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

źródło: Wirtualnemedia.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Myślenice zapewniły opiekę stomatologiczną dla uczniów Lekarz

Burmistrz Myślenic podpisał z dwojgiem tamtejszych stomatologów porozumienie, na mocy którego uczniowie ze szkół podstawowych z gminy zostaną objęci opieką dentystyczną.Na mocy podpisanego porozumienia, uczniowie – na podstawie comiesięcznego harmono...

opieka stomatologiczna w szkolach - Dentonet.pl
Gmina Mstów zapewniła opiekę stomatologiczną dla uczniów Lekarz

Gmina Mstów podpisała porozumienie o współpracy w zakresie zwiększenia dostępności opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży w szkołach.Porozumienie zostało zawarte z przychodnią stomatologiczną Chodent oraz przychodnią lekarską Vena w Mstowie. ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionka przeciw koronawirusowi - Dentonet.pl
Ozdrowieńcy lepiej odpowiadają na szczepienie przeciw COVID Lekarz

Badania wykazują, że ozdrowieńcy lepiej odpowiadają na szczepienie niż osoby, które nie przechorowaly COVID-19, może warto ozdrowieńcom proponować w pierwszej kolejności szczepionkę jednodawkową J&J – sugeruje dr Paweł Grzesiowski, ekspert NRL. ...

dentobus - Dentonet.pl
Posłowie pytają o opiekę stomatologiczną i "widmobusy" Lekarz

Grupa posłów PSL-u – Dariusz Klimczak, Stefan Krajewski, Dariusz Kurzawa i Urszula Pasławska – skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o zagwarantowanie Polakom opieki stomatologicznej oraz funkcjonowanie dentobusów, określonych w ...

mycie zębów - Dentonet.pl
Noworoczne postanowienie Polaków? Lepiej dbać o zęby! Pacjent

Nowy rok jest jak czysta karta – nie oglądając się za siebie, z energią zaczynamy snuć osobiste i zawodowe plany na kolejne miesiące. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Mars Wrigley w grudniu 2019 roku, listę postanow...

szczepienia na gruźlicę - Dentonet.pl
Czy szczepienia na gruźlicę lepiej chronią przed COVID-19? Lekarz

Szczepienia przeciw gruźlicy (BCG) mogą lepiej chronić przed chorobą Covid-19.Tę hipotezę zamierzają sprawdzić polscy specjaliści. Podobne badania prowadzone są już w kilku innych krajach, m.in. w Japonii, Holandii, Niemczech oraz Australii. Jednym ...

ministerstwo
Ministerstwo: profilaktyka zdrowotna musi wrócić do szkół Lekarz

Tuż przed majówką w Szkole Podstawowej w Zakliczynie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wzięła udział w uroczystym otwarciu gabinetu stomatologicznego. W ramach programu „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodz...

opieka zdrowotna 12 listopada 1
Co z opieką zdrowotną 12 listopada? Ministerstwo odpowiada Lekarz

Na mocy decyzji sejmu i senatu 12 listopada 2018 r. będzie dniem ustawowo wolnym od pracy. Ministerstwo zdrowia w specjalnym komunikacie poinformowało jednak, że świadczenia opieki zdrowotnej muszą być realizowane tego dnia bez przeszkód.Jak poinform...

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
ORL w Rzeszowie: na razie lepiej nie stosować amalgamatu Lekarz

Komisja stomatologiczna ORL w Rzeszowie rekomenduje, by gabinety posiadające umowę z NFZ-em, a niewyposażone w separatory amalgamatu, do czasu pojawienia się oficjalnych wytycznych ministerstwa zdrowia nie wykonywały procedur leczniczych z wykorzysta...