Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Kto może podsłuchiwać lekarza?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kto może podsłuchiwać lekarza?

Kto może podsłuchiwać lekarza?

Drogi kolego lekarzu i lekarzu dentysto – czy wiesz kto w dzisiejszej Polsce może Cię podsłuchiwać? I to zgodnie z prawem?

Pewnie się zdziwisz, ale lista instytucji jest pokaźna i obejmuje m.in.: Policję, Straż Graniczną(!), Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej (wiadomo medyk skądś ma pieniądze), Żandarmeria Wojskowa(!), ABW, Agencja Wywiadu, CBA oraz służby wojskowego wywiadu i kontrwywiadu.

Nie musimy dodawać, że tzw. „kontrola operacyjna” prowadzona jest niejawnie i polegać może na kontrolowaniu korespondencji, zawartości przesyłek, podsłuchach itp. Kontrola to również rejestracja informacji i „dowodów”, w tym zapewne treści rozmów z pacjentami.

Okazuje się, że w obronie medyków (i nie tylko, bo chodzi również o adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, czy dziennikarzy) stanął Prokurator Generalny Andrzej Seremet.

Skierował on bowiem do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej przepisów, które pozwalają ww. służbom na prowadzenie kontroli operacyjnej wobec lekarzy i wspomnianych wyżej innych zawodów.

We wniosku do TK Prokurator Generalny prezentuje stanowisko, że prawne regulacje dotyczące kontroli operacyjnej nie wyłączają z kręgu podmiotów, które mogą być poddane kontroli operacyjnej osób, od których pozyskanie informacji objętych tajemnicą lekarską, adwokacką, dziennikarską, notarialną, radcy prawnego, doradcy podatkowego podlega tzw. zakazom dowodowym.

Według Seremeta brak wskazania w ustawach takiego zakazu kłóci się z konstytucyjnymi zasadami: demokratycznego państwa prawnego, prawem do obrony i do ochrony prywatności. Zdaniem Seremeta zaskarżone przepisy pozwalają władzom publicznym zbyt głęboko ingerować w wolność słowa i w tajemnicę komunikowania się obywateli.

Autor wniosku uważa też, że zaskarżone przepisy naruszają gwarancje z europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności: wolność słowa, prawo do rzetelnego procesu sądowego i do poszanowania prywatności.

Wnioski złożone do TK nie są rozpatrywane zbyt szybko, ale ufajmy, że już wkrótce lekarskie fora i listy dyskusyjne, nasze maile i przesyłki nie będą obiektem zbytniego i nieuzasadnionego wścibstwa rożnych państwowych służb i instytucji.

Póki co trzymajmy się starej konspiracyjnej zasady – „mów mądrze – wróg podsłuchuje”.

 

opr.tch

 

A oto filmik autorstwa Medycyny Praktycznej:


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dokumentacja medyczna - Dentonet.pl
RODO nie może być przeszkodą w walce z koronawirusem Lekarz

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych poinformował w komunikacie, że – zgodnie z przyjętą kilkanaście dni temu specustawą ws. walki z koronawirusem – przepisy o ochronie danych osobowych nie mogą być stawiane jako przeszkoda w realizacji działań w z...

Dentonet - dentyści na Wyspach zaniepokojeni Brexitem
Polscy dentyści w Wielkiej Brytanii po Brexicie - bez zmian Lekarz

General Medical Council (brytyjski urząd rejestrujący lekarzy i sprawujący nadzór na wykonywaniem zawodu) jest zainteresowany tym, aby lekarze europejscy mogli nadal wykonywać zawód w Wielkiej Brytanii. Takie zapewnienia przekazał dyrektor generalny ...

Prasówka DENTONET

Cześć tu Olek z DENTONET,łapcie garść linków do artykułów, o których mówiłem Wam w Instagram Stories: Sobota 9-11-2019Podatek od produktów wysokosłodzonych w Polsce coraz bardziej realny?Piątek 8-11-2019„Opieka stomatologiczna nad uczniami w pra...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Potajemne nagrania lekarzy w gabinecie. Czy są legalne? Lekarz

Czy pacjent ma prawo nagrywać (np. z ukrycia) lekarza podczas wizyty w gabinecie? Wielu prawników, zajmujących się ochroną zdrowia i relacjami pacjentów z lekarzami, podkreśla, że to jedno z najczęściej pojawiających się pytań podczas wykładów czy ko...

jawność pytań - Dentonet.pl
RPO: tajne pytania z egzaminów lekarskich - niekonstytucyjne Lekarz

Według obowiązujących przepisów, pytania z egzaminów lekarskich mogą być udostępniane w trybie dostępu do informacji publicznej dopiero po 5 latach od ich przeprowadzenia. Według Rzecznika Praw Obywatelskich takie przepisy są niekonstytucyjne. To opi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres