Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Koniec tajemnicy lekarskiej i adwokackiej?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Koniec tajemnicy lekarskiej i adwokackiej?

Koniec tajemnicy lekarskiej i adwokackiej?

Zdaniem lekarzy i adwokatów, czyli przedstawicieli zawodów zaufania publicznego dostęp do poufnych informacji pacjentów i ogólnie obywateli, jest już w tej chwili bardzo łatwy. Korzystają z tego różne organy i instytucje, często przesuwając granice legalności.

Szeroka inwigilacja poza kontrolą sądu

Przykładów jest wiele. Izby skarbowe domagają się od lekarzy listy pacjentów, prokuratura zabiera dokumentację wszystkich spraw prowadzonych przez adwokata i podsłuchiwane są rozmowy podejrzanego z obrońcą.

Jednak, co podkreślili na konferencji prasowej w Naczelnej Izbie Lekarskiej adw. Andrzej Zwara,- Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, i dr Maciej Hamankiewicz, Prezes NIL, sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Jeżeli  w życie wejdzie senacki projekt ustawy o Policji, szeroka inwigilacja znajdzie się praktycznie poza kontrolą sądu.

Projekt ustawy zagraża i lekarzom i pacjentom

Projekt ustawy przewiduje, że przedstawiciele zawodów zaufania publicznego związanych z ochroną tajemnicy, mogą zostać poddawani takim metodom jak podsłuchy czy zbieranie danych o lokalizacji telefonów komórkowych. Dotyczy to takich zawodów jak lekarze, adwokaci, notariusze, radcy prawni, doradcy podatkowy detektywi i dziennikarze.

W praktyce oznacza to, że powierzone lekarzowi np. w zaciszu gabinetu lekarskiego czy gabinetu stomatologicznego tajemnice i poufne informacje nie będą bezpieczne. Zgodnie z projektem ustawy to np. policjant oceni, czy zebrany materiał jest objęty tajemnicą zawodową. Zatem ustawodawca zakłada, że ta ocena będzie zależna od dobrej woli pracowników służb specjalnych czy funkcjonariuszy.

Czym jest lekarska i adwokacka tajemnica zawodowa

Lekarze i adwokaci podkreślają, że tajemnica zawodowa nie służy ochronie ich interesów lecz ma chronić pacjentów i obywateli. Niekontrolowany i swobodny dostęp do poufnych informacji,  który mogą uzyskać służby i różne instytucje narusza konstytucyjne prawa obywateli. A dodatkowo złamanie tajemnicy lekarskiej może oznaczać pociągnięcie lekarza do odpowiedzialności zawodowej, cywilnej i karnej.

Tajemnica zawodowa słabo chroniona przez prawo w Polsce

Samorządy lekarski i adwokacki domagają się uszczelnienia prawa, doprecyzowania przepisów dających pole do nadużyć i zakazu praktyk naruszających konstytucyjne prawo obywateli do ochrony prywatności.

Zdaniem Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, niezbędne jest także zamieszczenie całości regulacji dotyczącej obowiązku ochrony tajemnicy lekarskiej w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Zobacz także: Nowa ustawa o Policji oznacza naruszenie tajemnicy zawodowej

ab


POWIĄZANE ARTYKUŁY

tajemnica lekarska - Dentonet.pl
Jak przestrzegać w gabinecie prawa pacjenta do tajemnicy? Lekarz

Jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta, każdy pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego. Dotyczy to wszystkich osób wykonujących zawód medyczny i udzielających świad...

ZUS - Dentonet.pl
Koniec preferencyjnych zasiłków dla zawodów medycznych Lekarz

ZUS przypomniał, że od 5 września 2020 r. przestały obowiązywać preferencyjne zasady dotyczące wysokości zasiłku chorobowego oraz możliwości świadczenia pracy w czasie zasiłku chorobowego i dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla osób wykonujących zawód...

Stypendium - Dentonet.pl
Stypendia Naczelnej Rady Lekarskiej – wznowiony nabór Lekarz

Wznowiono nabór wniosków w ramach Funduszu Stypendialnego NRL. Wnioski można składać do końca sierpnia 2020 r. Stypendia są przyznawane jednorazowo w kwocie do 10 tys. złotych na staże, kursy oraz warsztaty w ośrodkach zagranicznych oraz polskich. O...

ROZWIŃ WIĘCEJ
COVID-19 - Dentonet.pl
Koniec obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla medyków Lekarz

Zgodnie z treścią najnowszego rozporządzenia rady ministrów, pracownicy ochrony zdrowia przekraczający granice Polski w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych są zwolnieni z obowiązku poddawania się 14-dniowej kwarantannie. Przypomnijmy – od p...

maseczka - Dentonet.pl
Koniec obowiązku noszenia maseczek? Decyzja już wkrótce Asysta

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni może zostać podjęta decyzja o częściowym zniesieniu nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Wszystko zależy m.in. od liczby nowych zachorowań na COVID-19. Resort zdr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres