Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Kariera zielonej kawy

Brak komentarzy | Publikacja:
Kariera zielonej kawy

Kariera zielonej kawy

Zielona kawa robi ostatnio zawrotną karierę. Czym różni się od czarnej? Jest bardziej naturalna, ponieważ jej ziarna nie są poddawane paleniu. Kiedy ją zaparzymy – tworzy jasnozielony płyn, który ma roślinny smak i zapach. W sprzedaży są zarówno całe, jak i zmielone ziarna zielonej kawy, którą przyrządza się podobnie jak czarną – zalewając wodą lub w ekspresie.

Co jest w niej takiego szczególnego? Zawiera antyoksydanty (polifenole i kwas chlorogenowy – CGA). Związki te mają bardzo korzystny wpływ na metabolizm – zapobiegają otyłości, nadciśnieniu krwi i insulinoodporności. Ponadto CGA działa antybakteryjnie i chroni komórki nerwowe.

Kiedy kawa zostaje poddana paleniu – CGA ulega rozkładowi a jego zawartość zmniejsza się nawet o kilkadziesiąt procent. Stąd dość łatwo stwierdzić, że zielona kawa ma właściwości prozdrowotne i korzystnie wpływa na spalanie tłuszczów oraz obniżenie ciśnienia krwi.
Jednakże – choć zielona kawa jest propagowana jako skuteczny środek na odchudzanie – nie zostało to jednoznacznie dowiedzione. Wiadomo, że takiego działania nie ma wyizolowany CGA.

Z pewnością jednak wskazane jest, by zamiast czarnej kawy pić zieloną. Jaka z tego płynie korzyść?
1. Działa łagodniej (choć podobnie zawiera kofeinę)
2. Nie powoduje rozdrażnienia i roztrzęsienia
3. Jest wolna od substancji, które powstają w wyniku palenia ziaren (kafeolu i kafestrolu).

Kafeol i kafestrol powodują podnoszenie się poziomu złego cholesterolu we krwi (LDL).

BZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

operacja
Nowatorska operacja raka jamy ustnej w Zielonej Górze Lekarz

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze po raz pierwszy w kraju podczas operacji onkologicznej głowy i szyi zastosowano śródoperacyjne obrazowanie fluorescencyjne z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej (ICG) – poinformował we wtorek Robert Kowal...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji