Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Język geograficzny

Brak komentarzy | Publikacja:
Język geograficzny

Język geograficzny

Język geograficzny, nazywany również rumieniem wędrującym języka, jest dość rzadką dolegliwością, dotykającą średnio 2 osoby na 100. Na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do mapy – stąd jego nazwa. Na powierzchni języka tworzą się plamy o gładkiej fakturze, nieregularnym kształcie i czerwonym kolorze. Nie pojawiają się zawsze w tych samych miejscach (stąd rumień wędrujący). Bardzo często zmiany mają białą obwódkę.

Zdarza się, że językowi geograficznemu towarzyszy nadwrażliwość języka. Może on boleć bez wyraźnej przyczyny lub po spożyciu alkoholu lub ostrych czy kwaśnych potraw.

Co ciekawe, jeszcze nie odkryto przyczyny pojawiania się tego typu zmian na języku. Czasem są one związane z grzybicą i mijają po zastosowaniu środków przecziwgrzybiczych. Może się także okazać, że zmiany są reakcją na alergię pokarmową – w takim wypadku mijają po odstawieniu pokarmu wywołującego alergię.

Jednak nie jest tak zawsze. Nie ma pewnego sposobu na całkowite pozbycie się dolegliwości – czasem nawet jeśli plamy znikną, to mogą powrócić po jakimś czasie. Kiedy dolegliwość trwa długo i jest wyjątkowo bolesna, można zastosować miejscowe środki przeciwbólowe.

Niestety współczesna medycyna nie zna również sposobów na zapobieganie pojawianiu się języka geograficznego. Na szczęście jest to stan niegroźny dla zdrowia i z czasem sam mija. Kiedy jednak zmiany nie znikają po miesiącu, a dodatkowo są obrzęknięte i bolesne, konieczna może być konsultacja ze stomatologiem lub dermatologiem. Lekarz może zalecić wykonanie badań w celu zdiagnozowania grzybicy, alergii lub testu obciążenia organizmu.

Źródła: dentopedia.edu.pl, grzybica-diagnostyka.pl

KeL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

NFZ - Dentonet.pl
NFZ obiecuje "prosty język" w komunikacji z pacjentem Pacjent

Bez urzędniczej nowomowy, za to w przyjaznej atmosferze w zrozumiałej formie. Taką komunikację z pacjentami deklaruje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego przedstawiciele podpisali właśnie - tu cytat - deklarację stosowania prostego języka w relacjach z pa...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji