Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Jak przygotować zespół na zmiany w prowadzeniu praktyki?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak przygotować zespół na zmiany w prowadzeniu praktyki?

Jak przygotować zespół na zmiany w prowadzeniu praktyki?

Serwis Denistry.co.uk podpowiada stomatologom, jak przygotować pracowników na wyzwania związane z ponownym otwarciem gabinetu. Nie ma w tym materiale mowy o nowych ograniczeniach czy środkach ochrony indywidualnej, ale o mechanizmach, które ułatwią wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu praktyki – te zaś w obecnym czasie mogą być niezbędne w wielu gabinetach.

Choć brytyjscy stomatolodzy wciąż nie wiedzą, kiedy będą mogli wrócić do pracy, przygotowują się do jej podjęcia – nie tylko przez siebie, ale i pozostałe osoby tworzące załogę gabinetu. To niezwykle ważne, by po przedłużającej się przerwie wszyscy pracownicy mogli w pełnej gotowości wrócić do obowiązków w nowych warunkach.

Trener biznesu Kevin Stansfield twierdzi, że zmiany nie są popularne w zespołach w trzech sytuacjach: gdy osoby je tworzące nie widzą potrzeby ich wprowadzania, gdy nie mają na nie wpływu ani prawa wyboru oraz gdy nie odczuwają, by zmiany miały pozytywne przełożenie na ich pracę i życie.

W związku z tym Stansfield proponuje, by przyjrzeć się kilku zagadnieniom, które nie pozostają bez wpływu na stosunek zespołu do podejmowanych modyfikacji w funkcjonowaniu gabinetu.

Opór

Twój zespół może odczuwać niechęć do narzucanych zmian z trzech wcześniej podanych powodów – może także innych, ale te zdarzają się najczęściej. Jeśli mamy pokonać opór pracowników, musimy mieć pewność, że pozostałe opisane poniżej elementy będą mieć dla nich większe znaczenie niż niechęć do zmian.

Zmierzyć się z niezadowoleniem

Zaczynamy od przedstawienia problemu. Bardzo ważne jest, aby wyjaśnić zespołowi, dlaczego obecna sytuacja wymaga zmian. Powinieneś mieć jasność na temat tego, w jakim miejscu jest teraz twój gabinet i wyzwań, przed którymi stają wszyscy pracownicy. Powiedz o tym, co przemawia za wprowadzeniem zmian. Wyjaśnij negatywne konsekwencje niepodjęcia zmian – zarówno dla pacjentów, jak i pracowników placówki.

Mów jasno, bądź szczery i uczciwy. W przeciwnym razie twoi współpracownicy nie zaangażują się w planowane działania.

Wizja

Wprowadzając zmiany musisz wiedzieć, dokąd doprowadzą one cały zespół. I musisz przedstawić je tak, by zachęcić do osiągnięcia wyznaczonych celów w określonym czasie (np. w ciągu najbliższych 12 miesięcy) z uwzględnieniem wspólnych wyzwań i wyrzeczeń. W im bardziej jasny i zrozumiały sposób przedstawisz tę wizję, tym większe masz szanse na wsparcie zespołu i powodzenie waszych działań.

Musisz być gotowy na to, że na początku zespół będzie miał wątpliwości, czy włączyć się w proces zmian. Nie musisz akceptować tego, do czego pracownicy chcą cię przekonać, ale nie ignoruj ich, wysłuchaj z uwagą, bo dla nich ta zmiana będzie także trudna. Niemniej upewniaj ich, że będzie ona korzystna – dla nich, dla pacjentów i całego gabinetu.

Pierwsze kroki

Jeśli początkiem było niezadowolenie, które ustąpiło po przedstawieniu wizji, twój zespół rozumie już potrzebę zmian. Pracownicy mają perspektywę tego, co dadzą wprowadzone zmiany, a jednocześnie świadomość, że ich głos nie jest ignorowany.

Teraz czas na pierwsze kroki. Niestety zdarza się, że liderzy rozpoczynają proces zmian w tym miejscu, z pominięciem wcześniej przedstawionych punktów. Co oczywiste, napotyka to na opór zespołu, który nie został powiadomiony o celowości i konsekwencjach zmian. Inaczej pracuje się z ludźmi, którzy rozumieją i akceptują twój punkt widzenia, a inaczej z tymi, którzy widzą w nim tylko zagrożenia dla swojej pozycji.

Od liderów oczekuje się, by prowadzili i nadawali kierunek. A to oznacza, że musisz w realizacji planowanych zmian być na przedzie. Jeśli więc prosisz swój zespół o udział we wprowadzeniu zmian, musi on zobaczyć, że jesteś liderem – zarówno w niepowodzeniach, jak i w sukcesach. Musisz udowodniać, że jesteś częścią zespołu i w osiągnięciu zmian poświęcasz się co najmniej tak samo, jak pozostali pracownicy.

– Poznawajmy się też od tej ludzkiej, nie tylko zawodowej strony. Im lepiej się znamy, tym lepsza będzie nasza współpraca – mówi w rozmowie z Dentonetem Aleksandra Laskowska, trener biznesu i coach. Zapytaliśmy, czy członkowie pracującego ze sobą na co dzień zespołu stomatologicznego powinni czasem spędzać czas razem także po pracy? A może należy tego unikać?

T.H., źródło: www.dentistry.co.uk

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

jak odzyskać pacjentów - Dentonet.pl
COVID-19 w stomatologii: kilka kroków do odzyskania pacjentów Lekarz

Powrót pacjentów do gabinetu stomatologicznego po okresie „zamrożenia” to poważne wyzwanie, przed którym stoją dentyści od Los Angeles po Tokio, włączając całą Europę. Według danych z USA, zaledwie połowa pacjentów zdecydowała się na powrót do dentys...

Covid-19 - Dentonet.pl
Dentyści z USA: nie jesteśmy pewni, czy kontrolujemy ryzyko COVID-19! Lekarz

Większość amerykańskich stomatologów obawia się, czy są w stanie w pełni kontrolować ryzyko zakażenia koronawirusem SAR-CoV-2, a także zapewnić środki ochrony indywidualnej. Takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej przez firmę DentaQuest Partner...

Nowe stanowisko w praktyce. Kim jest opiekun pacjenta? [WYWIAD] Lekarz

Opiekun zna plan leczenia pacjenta i pomaga mu przejść przez kolejne etapy terapii - z Mariuszem Obodą, wykładowcą I Konferencji Dentonet Online, rozmawia Tomasz Hankiewicz Od ponad dwóch dekad podpowiada Pan, w jaki sposób dobrą komunikację w gabin...

ROZWIŃ WIĘCEJ
powrót do pracy - Dentonet.pl
Fizyczna i emocjonalna cena powrotu do pracy w trakcie pandemii Asysta

Powrót do pracy po wielotygodniowej przymusowej izolacji nie pozostaje bez wpływu na fizyczną i emocjonalną kondycję większości pracowników gabinetów stomatologicznych: lekarzy, asystentek i higienistek. Refleksjami na ten temat w portalu Dentistry I...

Kanada - Dentonet.pl
Kanada: gabinety stomatologiczne wróciły do pracy 4 maja Lekarz

Pandemia COVID-19 wywiera znaczący wpływ na funkcjonowanie wielu działów gospodarki i życie społeczne, nie wyłączając opieki zdrowotnej, w tym stomatologii. Do zmian tych przygotowuje się między innymi Kanada. Rutynowa wizyta w gabinecie dentystyczn...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres