Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Higieniści stomatologiczni dyskryminowani ze względu na płeć?

Publikacja:
Higieniści stomatologiczni dyskryminowani ze względu na płeć?

Higieniści stomatologiczni dyskryminowani ze względu na płeć?

Dyskryminacja ze względu na płeć najczęściej dotyka kobiet – zwłaszcza tych, które próbują swoich sił w zawodach uznawanych dotychczas za typowo „męskie”. Sytuacja może być jednak odwrotna – gdy panowie podejmują pracę w profesjach silnie sfeminizowanych, takich jak zawód higienistki stomatologicznej.

Z badania opublikowanego w dniu 8 lutego w czasopiśmie „International Journal of Dental Hygiene” wynika, że wciąż nieliczni mężczyźni podejmujący pracę w charakterze higienisty często doświadczają dyskryminacji ze względu na płeć. W miejscu pracy spotykają się m.in. z próbami dyskredytacji, brakiem zgody na przeprowadzenie higienizacji, a także przypadkami molestowania seksualnego. A takie doświadczenia mogą skłaniać do zmiany zawodu.

Na jakie nieodpowiednie zachowania narażeni są higieniści?

– Chociaż liczba mężczyzn podejmujących pracę w zawodzie higienisty wzrosła, problemy, z jakimi się borykają, mogą potencjalnie prowadzić do ich odejścia, co może negatywnie wpływać na tę grupę zawodową oraz pogłębiać segregację ze względu na płeć – napisali badacze z zespołu Jeannette Diaz z Forsyth School of Dental Hygiene w Massachusetts College of Pharmacy and Health Sciences (USA).

Według amerykańskiego Biura Statystyki Pracy w 2020 roku 6,1% osób wykonujących zawód higienistki/higienisty stanowili mężczyźni (w Polsce ten odsetek jest znacznie niższy). Dostępne dane wskazują na to, że mężczyźni pracujący w zawodach historycznie zdominowanych przez kobiety (takich jak np. pielęgniarki) spotykają się z krzywdzącymi stereotypami i dyskryminacją, choć wciąż niewiele jest badań na ten temat.

Chcąc zbadać doświadczenia mężczyzn higienistów, naukowcy z Bostonu posłużyli się mediami społecznościowymi, aby znaleźć higienistów dentystycznych zainteresowanych wypełnieniem ankiety. Następnie analizie poddali odpowiedzi udzielone w ankiecie przez 233 higienistów. Około 86% uczestników badania pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, a pozostali z innych państw, m.in. z Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Malty.

Co może zaskakiwać, więcej niż połowa (57%) respondentów spotkała się z przypadkami odmowy przez pacjentów poddania się zabiegom higienizacyjnym ze względu na płeć. Około 20% respondentów zgłosiło molestowanie seksualne ze strony pacjentów, a około 10% podało, że spotkało się z niestosownym zachowaniem o podobnym charakterze ze strony pracodawców i/lub współpracowników. Dodatkowo 15–20% higienistów zadeklarowało, że doświadczyło mobbingu w pracy.

Dyskryminacja prowadzi do rezygnacji z pracy w zawodzie

Jak podają autorzy badania, takie zachowania mogą skłonić przynajmniej część higienistów do odejścia z pracy. Około 27% mężczyzn, którzy doświadczyli dyskryminacji ze strony pracodawców ze względu na płeć, planowało odejście z zawodu w ciągu następnego roku, w porównaniu z 12% tych, którzy nie byli obiektem dyskryminacji.

Około 57% panów, którzy doświadczyli dyskryminacji ze strony współpracowników ze względu na płeć, zgłosiło chęć poszukiwania pracy w innym zawodzie, w porównaniu z 36%, którzy nie mieli podobnych doświadczeń. Ponadto higieniści dyskryminowani przez pacjentów ze względu na płeć byli bardziej skłonni do porzucenia zawodu w porównaniu do tych, których ten problem nie dotyczył (49% do 33%).

Nieprzyjemny zapach z ust, suchość w ustach, opryszczka – niejednokrotnie pacjenci zgłaszają się na zabiegi stomatologiczny z pewnymi „problemami”. Czasami stają one na przeszkodzie do przeprowadzenia np. zabiegu higienizacji. Ale nie zawsze. Warto też pamiętać o tym, że higieniści stomatologiczni mogą pomóc pacjentowi ze „wstydliwym” problemem. Mówi hig. stom. Tomasz Benke.

T.H.

źródła: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=330059

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/idh.12590

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ceny swiadczen
Ceny świadczeń równe bez względu na obywatelstwo pacjenta Lekarz

Podmioty lecznicze udzielające komercyjnych świadczeń zdrowotnych nie mogą różnicować opłat w zależności od tego, czy pacjent jest Polakiem czy obcokrajowcem. Są to niedozwolone praktyki naruszające zbiorowe prawa pacjentów – stwierdził Rzecznik Praw...

COVID-19 - Dentonet.pl
Co decyduje o przebiegu COVID? Wiek, waga, płeć i... geny Lekarz

Zaawansowanie wieku, nadwaga, płeć męska, a na czwartym miejscu czynnik genetyczny decydują o ciężkości przebiegu COVID-19 - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Naukowcy z UMB zidentyfikowali wariant genetyczny, który p...

stomatologia13
Walia: pacjenci stomatologiczni „leczą się” sami Lekarz

Walia to najmniej zamożny kraj Wielkiej Brytanii. Wyższe niż średnio bezrobocie, relatywnie słabe perspektywy i niemały odsetek mieszkańców emigrujących do dobrze prosperujących wielkich miast Zjednoczonego Królestwa. Do tych problemów dochodzi kolej...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pomoc NHS - Dentonet.pl
BBC: pacjenci stomatologiczni NHS wciąż w opałach Lekarz

W artykule opublikowanym na początku października na stronie internetowej telewizji BBC przybliżono sytuację, z jaką muszą mierzyć się zarówno pacjenci, jak i praktyki stomatologiczne działające w regionach Suffolk i Norfolk na wschodzie Anglii. Syt...

porady profilaktyczne
UK: pacjenci stomatologiczni a porady profilaktyczne Asysta

W badaniu, którego wyniki zostały opublikowane w listopadzie, wykazano, że w Wielkiej Brytanii co trzeci specjalista zajmujący się higieną jamy ustnej zawsze udziela swoim pacjentom porad w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Badanie zostało przeprowad...