Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Grupowe ubezpieczenie na życie w pracy – co daje? [poradnik]

Publikacja:
Grupowe ubezpieczenie na życie w pracy – co daje? [poradnik]

Grupowe ubezpieczenie na życie w pracy – co daje? [poradnik]

Nasz pracodawca może zaoferować nam możliwość zakupu ubezpieczenia grupowego. Czy taka oferta się opłaca? Na czym właściwie polega ubezpieczenie grupowe? Sprawdzamy, czy jest to korzystne rozwiązanie i czy warto się na taką opcję decydować.

Zanim zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia grupowego, dobrze jest wiedzieć na czym dokładnie ono polega.

Ubezpieczenie indywidualne w dużym stopniu tworzymy samodzielnie: wybieramy towarzystwo ubezpieczeniowe, wysokość sumy ubezpieczenia, czas trwania umowy oraz zakres ochrony. Mamy zatem wpływ na ostateczny kształt polisy. Dodatkowo możemy obliczyć, ile będzie wynosiła nasza składka miesięczna z pomocą kalkulatora ubezpieczeniowego na https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator, by sprawdzić, czy składka nie przekroczy przewidzianego przez nas budżetu.

W przypadku ubezpieczenia grupowego mamy do czynienia z gotowym produktem – konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, konkretna oferta i brak możliwości jakiejkolwiek zmiany. Nasz wybór ogranicza się maksymalnie do wyboru wariantu cenowego.

Polisa grupowa – czyli tzw. grupówka – oferuje nam ochronę na najbliższe 12 miesięcy, po czym można kontynuować umowę o następny rok. Najczęściej oferuje nam szeroki zakres ochrony, co oznacza, że świadczenie polisowe możemy otrzymać z tytułu narodzin dziecka, pobytu w szpitalu, operacji chirurgicznej czy kontuzji. Świadczenia jednak nie będą należały do wysokich, ponieważ grupówki zwykle oferują niewysokie sumy ubezpieczenia.

Jakie zalety polisy grupowej na życie?

Dla wielu osób ubezpieczenie grupowe może wydać się niewystarczające z powodu niewysokiej sumy ubezpieczenia czy krótkiej umowy. Przyjrzyjmy się jednak plusom oraz minusom polisy grupowej.

Jakie są plusy ubezpieczenia grupowego:

• szeroki zakres ochrony,

• gotowa oferta,

• łatwy zakup,

• niska cena,

• krótki czas trwania umowy.

Zdecydowanym atutem grupówek jest szeroki zakres ochrony w ramach jednej umowy. W przypadku takiego ubezpieczenia nie musimy dokupować umów dodatkowych wedle własnych potrzeb, a odgórnie otrzymujemy ochronę na wypadek bardzo różnych sytuacji.

Dla wielu osób ważnym plusem jest również fakt, że grupówka jest już gotową ofertą. Oznacza to, że nie musimy szukać innych rozwiązań, porównywać ofert, zastanawiać się nad wyborem.

Ważną zaletą polisy grupowej jest również łatwy zakup. Umowę podpisujemy w miejscu pracy, co oznacza, że nie musimy poświęcać czasu na dojazd do biura ubezpieczeniowego lub spotkanie z agentem. Oprócz tego – składki pobiera nam pracodawca z naszego wynagrodzenia, co oznacza, że nie musimy sami dokonywać płatności.

Kolejnym plusem polisy grupowej jest niska cena składki. Zwykle koszt nie przekracza 100 zł, a najczęściej jest to wydatek rzędu 30-50 zł. Tak nieduża kwota pobrana z naszej pensji bywa nieodczuwalna.

Wiele osób ucieszy również fakt, że umowa trwa jedynie 12 miesięcy. Jest to ważne dla osób, które boją się zobowiązania na dłuższy okres czasu, np. 10 czy 20 lat. Ponadto – po upływie 12 miesięcy możemy zadecydować czy chcemy kontynuować umowę czy rezygnujemy lub szukamy innego ubezpieczenia.

Jakie wady polisy grupowej na życie?

Minusów ubezpieczenia grupowego jest mniej, jednak są one bardzo istotne. Przede wszystkim wadą grupówki jest niska suma ubezpieczenia. Nie dla wszystkich ochrona na kwotę rzędu 30 000 – 100 000 zł może być wystarczająca.

Główne minusy ubezpieczenia grupowego:

• niska suma ubezpieczenia,

• brak możliwości wyboru,

• brak możliwości modyfikowania umowy,

• krótki czas trwania umowy.

Brak możliwości wyboru – to również ważny minus ubezpieczenia grupowego. Nie mamy możliwości porównać ofert, dopasować ich do swoich indywidualnych potrzeb.

Nie mamy również możliwości modyfikowania umowy w żaden sposób. Decydujemy się na gotowy produkt i jeśli oferta obejmuje ochronę, która z całą pewnością nam się nie przyda – nie możemy z niej zrezygnować.

Wadą polisy grupowej – mimo że dla części osób jest to zaleta – jest również ograniczony czas trwania umowy. Zależy on od tego, jak długo będziemy pracować w danej firmie, która umożliwia pracownikom ochronę w ramach wspólnej polisy.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID 19
Badania: long-COVID istnieje i daje się nam we znaki Lekarz

Niepodważalne badania wskazują, że long-COVID istnieje i daje się nam we znaki – zaznaczyła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Dodała, że nawet do dwóch lat od zakażenia u dzieci może utrzymywać się ryzyko zapalenia mózgu,...

ubezpieczenia zdrowotne
Ponad 4,5 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne Lekarz

Według najnowszego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń, w II kwartale 2023 r. prywatne ubezpieczenie zdrowotne posiadało już ponad 4,5 mln Polaków – to wzrost o ponad 15% rok do roku. Pacjenci kupują polisy z uwagi na rosnące problemy w publicznym syst...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ubezpieczenia zdrowotne
Blisko 4,7 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne Lekarz

Na koniec III kwartału 2023 r. prywatne ubezpieczenie zdrowotne miało 4,69 mln Polaków, co oznacza wzrost o prawie 15% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. W ciągu 9 miesięcy 2023 r. Polacy wydali na te polisy niemal 1,2 mld zł, czy...

finanse i podatki
Jak przygotować się do Polskiego Ładu? Poradnik dla lekarzy Lekarz

- Najbardziej popularną formą opodatkowania działalności gospodarczej osób fizycznych, także w  przypadku świadczenia usług medycznych przez lekarzy, był tzw. podatek liniowy, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19%. Jednak uchwalo...

wyroby medyczne
Ustawa o wyrobach medycznych wchodzi w życie Lekarz

W czwartek 26 maja w życie wchodzi większość zapisów ustawy o wyrobach medycznych. Ustawa reguluje m.in. zasadę reklamowania wyrobów medycznych oraz wprowadza obowiązek przekazywania deklaracji zgodności, instrukcji używania oraz oznaczeń i materiałó...

Dry January
UK: jak życie w trzeźwości zmieniło pracę asystentki Asysta

Przy okazji organizowanej w tym miesiącu w Wielkiej Brytanii kampanii pod nazwą Bezalkoholowy Styczeń („Dry January”) o zmianach, jakie przyniosło pokonanie nałogu mówiła w portalu Dentistry.co.uk Eszter Janusek, asystentka stomatologiczna z Londynu....

skladki spoleczne
Jakie składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 roku? Lekarz

Od nowego roku wyższa będzie kwota minimalnego wynagrodzenia i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. Zmienią się w związku z tym wysokości składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców. Osoby, które prowadzą działa...

rozliczenie skladki zdrowotnej
Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne do 22 maja Lekarz

Do 22 maja 2023 r. część osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą musi złożyć dokumenty ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2023 r. uwzględniając w nich roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Każda osoba prowadząc...