Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Grupowe ubezpieczenie na życie w pracy – co daje? [poradnik]

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Grupowe ubezpieczenie na życie w pracy – co daje? [poradnik]

Grupowe ubezpieczenie na życie w pracy – co daje? [poradnik]

Nasz pracodawca może zaoferować nam możliwość zakupu ubezpieczenia grupowego. Czy taka oferta się opłaca? Na czym właściwie polega ubezpieczenie grupowe? Sprawdzamy, czy jest to korzystne rozwiązanie i czy warto się na taką opcję decydować.

Zanim zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia grupowego, dobrze jest wiedzieć na czym dokładnie ono polega.

Ubezpieczenie indywidualne w dużym stopniu tworzymy samodzielnie: wybieramy towarzystwo ubezpieczeniowe, wysokość sumy ubezpieczenia, czas trwania umowy oraz zakres ochrony. Mamy zatem wpływ na ostateczny kształt polisy. Dodatkowo możemy obliczyć, ile będzie wynosiła nasza składka miesięczna z pomocą kalkulatora ubezpieczeniowego na https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator, by sprawdzić, czy składka nie przekroczy przewidzianego przez nas budżetu.

W przypadku ubezpieczenia grupowego mamy do czynienia z gotowym produktem – konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, konkretna oferta i brak możliwości jakiejkolwiek zmiany. Nasz wybór ogranicza się maksymalnie do wyboru wariantu cenowego.

Polisa grupowa – czyli tzw. grupówka – oferuje nam ochronę na najbliższe 12 miesięcy, po czym można kontynuować umowę o następny rok. Najczęściej oferuje nam szeroki zakres ochrony, co oznacza, że świadczenie polisowe możemy otrzymać z tytułu narodzin dziecka, pobytu w szpitalu, operacji chirurgicznej czy kontuzji. Świadczenia jednak nie będą należały do wysokich, ponieważ grupówki zwykle oferują niewysokie sumy ubezpieczenia.

Jakie zalety polisy grupowej na życie?

Dla wielu osób ubezpieczenie grupowe może wydać się niewystarczające z powodu niewysokiej sumy ubezpieczenia czy krótkiej umowy. Przyjrzyjmy się jednak plusom oraz minusom polisy grupowej.

Jakie są plusy ubezpieczenia grupowego:

• szeroki zakres ochrony,

• gotowa oferta,

• łatwy zakup,

• niska cena,

• krótki czas trwania umowy.

Zdecydowanym atutem grupówek jest szeroki zakres ochrony w ramach jednej umowy. W przypadku takiego ubezpieczenia nie musimy dokupować umów dodatkowych wedle własnych potrzeb, a odgórnie otrzymujemy ochronę na wypadek bardzo różnych sytuacji.

Dla wielu osób ważnym plusem jest również fakt, że grupówka jest już gotową ofertą. Oznacza to, że nie musimy szukać innych rozwiązań, porównywać ofert, zastanawiać się nad wyborem.

Ważną zaletą polisy grupowej jest również łatwy zakup. Umowę podpisujemy w miejscu pracy, co oznacza, że nie musimy poświęcać czasu na dojazd do biura ubezpieczeniowego lub spotkanie z agentem. Oprócz tego – składki pobiera nam pracodawca z naszego wynagrodzenia, co oznacza, że nie musimy sami dokonywać płatności.

Kolejnym plusem polisy grupowej jest niska cena składki. Zwykle koszt nie przekracza 100 zł, a najczęściej jest to wydatek rzędu 30-50 zł. Tak nieduża kwota pobrana z naszej pensji bywa nieodczuwalna.

Wiele osób ucieszy również fakt, że umowa trwa jedynie 12 miesięcy. Jest to ważne dla osób, które boją się zobowiązania na dłuższy okres czasu, np. 10 czy 20 lat. Ponadto – po upływie 12 miesięcy możemy zadecydować czy chcemy kontynuować umowę czy rezygnujemy lub szukamy innego ubezpieczenia.

Jakie wady polisy grupowej na życie?

Minusów ubezpieczenia grupowego jest mniej, jednak są one bardzo istotne. Przede wszystkim wadą grupówki jest niska suma ubezpieczenia. Nie dla wszystkich ochrona na kwotę rzędu 30 000 – 100 000 zł może być wystarczająca.

Główne minusy ubezpieczenia grupowego:

• niska suma ubezpieczenia,

• brak możliwości wyboru,

• brak możliwości modyfikowania umowy,

• krótki czas trwania umowy.

Brak możliwości wyboru – to również ważny minus ubezpieczenia grupowego. Nie mamy możliwości porównać ofert, dopasować ich do swoich indywidualnych potrzeb.

Nie mamy również możliwości modyfikowania umowy w żaden sposób. Decydujemy się na gotowy produkt i jeśli oferta obejmuje ochronę, która z całą pewnością nam się nie przyda – nie możemy z niej zrezygnować.

Wadą polisy grupowej – mimo że dla części osób jest to zaleta – jest również ograniczony czas trwania umowy. Zależy on od tego, jak długo będziemy pracować w danej firmie, która umożliwia pracownikom ochronę w ramach wspólnej polisy.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ubezpieczenie dentystyczne - Dentonet.pl
Połowa Amerykanów 65+ bez ubezpieczenia dentystycznego Lekarz

Zdrowie jamy ustnej jest integralną częścią dobrostanu osób w każdym wieku. Jednak seniorzy często mają szczególnie duże potrzeby w zakresie zdrowia jamy ustnej, a przy tym bariery w dostępie do opieki dentystycznej. W USA poważnym problemem społeczn...

Karta EKUZ także dla osób bez pracy Pacjent

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje także osobom, które z powodu epidemii COVID-19 straciły pracę po 15 marca 2020 roku. W takich przypadkach warunkiem posiadania prawa do EKUZ jest przyznane...

karta EKUZ - Dentonet.pl
Wniosek o EKUZ złóż przez IKP Pacjent

Od soboty (11 lipca) każdy, kto posiada Internetowe Konto Pacjenta może za jego pośrednictwem złożyć wniosek online o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wypełniając wniosek przez IKP pacjent otrzymuje informacje o przewidywanym ok...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ubezpieczenie dla dentystów - Dentonet.pl
Dlaczego lekarze dentyści potrzebują ubezpieczenia? Lekarz

Posiadanie gabinetu dentystycznego wiąże się nie tylko z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, ale także z koniecznością respektowania wielu zasad i regulacji prawnych. Wśród zagrożeń towarzyszących wykonywaniu zawodu lekarza dentysty m.in. ekonomicznyc...

pomoc ZUS
Zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące – jak się starać? Lekarz

W ramach wprowadzonej przez rząd tzw. tarczy antykryzysowej dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców pojawiła się możliwość uzyskania pomocy z ZUS-u. Jedną z form pomocy jest zwolnienie małych firm (zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społeczn...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres