Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Gabinet dentystyczny tylko z asystentką?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Gabinet dentystyczny tylko z asystentką?

Gabinet dentystyczny tylko z asystentką?

Obowiązek zapewnienia od 1 stycznia 2015 r. udziału we wszystkich świadczeniach asystentki/higienistki stomatologicznej (do końca 2014 r. pomocy dentystycznej) znalazł się w projekcie zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, jaki trafił 5 lipca do konsultacji.

Resort tłumaczy, że w okresie przejściowym, tj. do 1 stycznia 2015 r., pomoce dentystyczne będą mogły się przekwalifikować, a wymóg zatrudnienia asystentki poprawi jakość świadczeń i bezpieczeństwo pacjenta, co "jest szczególnie istotne" w przypadku osób, których reakcje są nieprzewidywalne, a w związku z tym bepieczeństwo świadczenia wymaga natychmiastowej fachowej pomocy".

– W Polsce jest 10 tys. asystentek i higienistek. Samych dentystów, którzy leczą w ramach NFZ – 15 tys. Wystarczy porównać te cyfry, żeby przekonać się, że kadry po prostu zabraknie – komentuje na łamach "Rzeczpospolitej" członek Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Cisło. – Młode osoby nie chcą wracać na wieś czy do małego miasteczka do pracy, starsze nie będą już jeździć uzupełniać edukację. Jeśli zabraknie personelu, nie będziemy mogli zawrzeć kontraktów z NFZ. Dostęp pacjentów do bezpłatnego leczenia stomatologicznego, już dziś bardzo zły, będzie jeszcze gorszy – dodaje.

Do personelu, który może udzielać świadczeń, dołączono dentystów w trakcie specjalizacji w odpowiednich dziedziniach, którzy mogą pracować wyłącznie pod nadzorem specjalistów.

Ponadto w projekcie rozporządzenia usunięto wymóg posiadania sprzętu, który już wyszedł z użycia (przystawka turbinowa, mikrosilnik, lampa bezcieniowa). Zmiana ta nie dotyczy jednak tych świadczeń, które konsultanci krajowi w dziedzinach stomatologicznych określili jako podstawowe – chodzi o to, by nie ograniczać do nich dostępu, zwłaszcza pacjentom "w odległych rejonach Polski".

Wprowadzono zapis o konieczności posiadania lampy bakteriobójczej (od 1 stycznia 2013 r.), ssaka podczas udzielania świadczeń w znieczuleniu ogólnym oraz świadczeń z zakresu chirurgii stomatologicznej, a także skalera podczas udzielania świadczeń z zakresu periodontologii.

Rozdzielono poszczególne świadczenia z wykazu świadczeń chirurgii stomatologicznej i periodontologii na dwa odrębne wykazy świadczeń w dwóch załącznikach do rozporządzenia. Zdaniem MZ obecny stan (wspólny kontrakt na chirurgię stomatologiczną i periodontologię) skutkuje udzielaniem głównie tych pierwszych świadczeń, gdyż są tańsze.

Z kolei połączono w jeden załącznik profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci do 6. roku życia oraz dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia.

Ponadto zmieniono lub uściślono warunki realizacji niektórych świadczeń.

Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 5 sierpnia. Rozporządzenie wejdzie w życie 2 tygodnie po jego ogłoszeniu.

 

 

źródło: Kurier Medycyny Praktycznej OnLine


POWIĄZANE ARTYKUŁY

egzamin PES - Dentonet.pl
Samorząd lekarski apeluje: jesienne PES tylko pisemne Lekarz

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zaapelował do wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko o zwolnienie lekarzy przystępujących w sesji jesiennej do Państwowego Egzaminu Specjalistycznego z części ustnej tego egzaminu. Przypomnijmy –...

Covid-19 - Dentonet.pl
Jednorazowe maski i rękawice - tylko w medycynie Asysta

Jednorazowe maseczki czy rękawice z polimerów trudno byłoby zastąpić w szpitalach. Jednak na co dzień do ochrony wystarczą zwykłe maseczki bawełniane – mówi Piotr Szatkowski, materiałoznawca z AGH. Odradza on też powrót do produktów jednorazowych, kt...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
USA: bezpieczeństwo w gabinecie? Kluczowe tylko dla 50% badanych Lekarz

Lanmark 360 – działająca w Stanach Zjednoczonych agencja z branży zdrowotnej, oferująca leczenie stomatologiczne w pełnym zakresie – przeprowadziła badanie dotyczące gotowości pacjentów do powrotu do gabinetu dentystycznego po zniesieniu ograniczeń z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia - Dentonet.pl
UK: tylko co trzeci gabinet stomatologiczny otwarty od 8 czerwca Lekarz

Po dość niespodziewanej decyzji premiera Borisa Johnsona, praktyki dentystyczne w Wielkiej Brytanii, zamknięte w drugiej połowie marca, mogą od 8 czerwca ponownie prowadzić działalność. Choć stomatolodzy z Wysp bez wątpienia chcą wrócić do pracy, zal...

Wortman - Dentonet.pl
Kanada: Technik dentystyczny zabił co najmniej 18 osób Lekarz

W zbrodni, która w ostatni weekend wstrząsnęła Kanadą, sprawca uśmiercił przynajmniej 18 osób. Ostatnim aktem tragedii była obława zakończona śmiercią zabójcy – Gabriela Wortmana. Sprawca był technikiem dentystycznym. Dramat rozpoczął się w sobotni ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres