Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Pasty do zębów: fluor czy hydroksyapatyt? Trwają dyskusje

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pasty do zębów: fluor czy hydroksyapatyt? Trwają dyskusje

Pasty do zębów: fluor czy hydroksyapatyt? Trwają dyskusje

Ze względu na trwające dyskusje dotyczące nadmiaru fluoru w wodzie, powietrzu i produktach spożywczych, wzrasta nieufność społeczeństwa do stosowania tego składnika w pastach do zębów. Jest to wysoce aktywny pierwiastek chemiczny, którego przedawkowanie może spowodować zaburzenia w układzie kostnym, nerwowym i oddechowym.

Dzienne zapotrzebowanie na fluor to tylko 3-4 mg. Aby je pokryć, wystarczy wypić dwie filiżanki herbaty. Mimo, że fluorki stosowane w artykułach do higieny jamy wchłaniają się przez błony śluzowe w bardzo małym stopniu (1), zastosowanie tego pierwiastka w produktach codziennego użytku, jak pasta do zębów, budzi w konsumentach obawy. Na przedawkowanie doustne fluoru najbardziej narażone są osoby niekontrolujące odruchu połykania, na przykład małe dzieci.

Rola fluoru

Główną rolą fluoru w produktach do higieny jamy ustnej jest wzmacnianie zębów. Reaguje on z bazowym budulcem szkliwa – hydroksyapatytem, tworząc odporniejszy na działanie kwasów fluoroapatyt. Gromadzi się również w postaci kryształów fluorku wapnia na powierzchni zębów, stanowiąc depozyt fluoru, uaktywniający się przy spadku pH w jamie ustnej. Fluor sam w sobie nie ma właściwości remineralizujących – nie przywraca utraconych w procesie demineralizacji jonów wapnia i fosforu, ale katalizuje ich dyfuzję do szkliwa (1,2).

Alternatywa dla fluoru

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na pasty remineralizujące niezawierające fluoru, producenci proponują kilka rozwiązań. Jednym z nich jest dodawanie do produktów związków wapnia i fosforu, na przykład w postaci glicerofosforanu wapnia lub fosfopeptydu kazeiny i amorficznego fosforanu wapnia (CPP-ACP). Największą skuteczność w odbudowie mikroubytków wykazuje jednak hydroksyapatyt (3,4,5). Pasty z tym składnikiem remineralizują zęby poprzez apozycję apatytów i wzrost kryształu. Czym drobniejsze cząsteczki hydroksyapatytu, tym preparat osiąga lepsze rezultaty w odbudowie zębów (np. pasta SEYSSO Ochrona i Delikatne Wybielanie i płyn SEYSSO Oxygen).

Wybielanie zębów

Preparaty z hydroksyapatytem mają również duże znaczenie w przywracaniu zębom minerałów utraconych podczas wybielania żelami z nadtlenkiem karbamidu/nadtlenkiem wodoru. Osobom przechodzącym taki zabieg poleca się gruntowną remineralizację zębów. Dzięki udowodnionym właściwościom rozjaśniającym hydroksyapatytu (6), idealnie harmonizuje on z preparatami wybielającymi. Ponadto, niektóre pasty zawierające ten minerał (SEYSSO) posiadają również azotan potasu, który znosi nadwrażliwość zębów, będącą częstym efektem ubocznym wybielania.

Skoro hydroksyapatyt wykazuje tak pozytywne działanie, czemu powszechnie dostępne pasty opierają się na związkach fluoru? Nie bez znaczenia są tu względy ekonomiczne. Fluor jest produktem ubocznym pozyskiwanym przy produkcji aluminium. Dodanie go do pasty nie podnosi więc znacząco jej ceny. Hydroksyapatyt pozyskuje się przez skomplikowane procesy technologiczne z substratów pochodzenia naturalnego (np. koralowców). Dlatego pasty z hydroksyapatytem są droższe i trudniej dostępne.

Ariadna Jatymowicz

  1. Dąbrowska E, Balunowska M, Letko R. Zagrożenia wynikające z nadmiernej podaży fluoru. Nowa Stomatologia. 2001;4:22-27.
  2. Szczepańska J. Współczesne poglądy na profilaktykę fluorkową – niektóre aspekty kariostatycznego działania fluorków. Nowa Stomatologia. 1.8:80-83.
  3. Bajaj M. et al. Comparison of CPP-ACP, tri-calcium phosphate and hydroxyapatite on remineralization of artificial caries like lesions on primary enamel-An in vitro study. Journal of Clinical Pediatric Dentistry. 2016;40(5):404-409.
  4. Haghgoo R, Bagher Rezvani M, Zeinabadi M.S. Comparison of nano-hydroxyapatite and sodium fluoride mouthrinse for remineralization of incipient carious lesions. Journal of dentistry. 2014;11(4): 406.
  5. Tschoppe P. et al. Enamel and dentine remineralization by nano-hydroxyapatite toothpastes. Journal of dentistry. 2011;39(6):430-437.
  6. Kim B. I. et al. Tooth whitening effect of toothpastes containing nano-hydroxyapatite. Key Engineering Materials. 2006;309.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

arginina - Dentonet.pl
Arginina w paście do zębów pomocna w walce z próchnicą Pacjent

Ministerstwo zdrowia alarmuje, że prawie 100% polskich 18-latków cierpi na próchnicę. Największe nasilenie choroby obserwuje się u młodych pacjentów, jednak problem ten dotyczy również osób dojrzałych. Stomatolodzy podkreślają, że podstawą profilakty...

pasta bez fluoru - Dentonet.pl
Londyn: kolejna nowość na rynku past do zębów bez fluoru Asysta

Firma Biomin Technologies wprowadziła na rynek nową pastę do zębów bez fluoru, która zwalcza objawy nadwrażliwości. BioMin C na razie jest sprzedawana w państwach o bardzo wysokim stężeniu fluoru w wodzie pitnej, m.in. w Indii i Chinach.Jak informuje...

fluor - Dentonet.pl
Mechanizmy profilaktycznego działania fluoru w pastach do zębów Lekarz

Najlepiej zbadaną i udokumentowaną, a jednocześnie efektywną metodą profilaktyki choroby próchnicowej jest regularne stosowanie preparatów zawierających związki fluorkowe. Wynika to z mechanizmów działania fluoru, które wpisują się w trzy główne nurt...

ROZWIŃ WIĘCEJ
fluor w żywności - Dentonet.pl
Fluor w żywności – nowe wytyczne żywieniowe dla dzieci Asysta

Naukowcy z Indiana University School of Dentistry za pomocą nowych metod badawczych przeanalizowali ilość fluoru znajdującego się w żywności. Wyniki mają posłużyć opracowaniu nowych wytycznych żywieniowych dla dzieci.Fluor to substancja niezbędna dla...

pasta - Dentonet.pl
Pasta do zębów z bioaktywnym szkłem na kolejnych rynkach Asysta

Na rynku amerykańskim już wkrótce pojawi się pasta do zębów zawierająca bioaktywne szkło – substancję, która przywiera do szkliwa, powoli się w nim rozpuszcza i uwalnia zawarte w paście jony fluoru, wapnia oraz fosforu.Bardzo optymistyczne wyniki bad...

Pasta wybielająca - Dentonet.pl
Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej: TAK dla past z fluorem Lekarz

"Pasty do zębów z fluorem. Niebezpieczny dodatek?”, „Fluor zawarty w paście do zębów szkodzi zdrowiu?”, a nawet „Fluor to trucizna, która niszczy Twój mózg!” czy ”Pasty z fluorem są szkodliwe dla dzieci” - artykułów z tego typu nagłówkami nie brakuje...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
t.benke t.benke
Bardzo ciekawy artykuł, dobra alternatywa hydroksyapatytu dla osób które w ogóle nie chcą stosować past z fluorem. Pozdrawiam
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres