Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Druga fala COVID-19 a stomatologia – część państw już się przygotowuje

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Druga fala COVID-19 a stomatologia – część państw już się przygotowuje

Druga fala COVID-19 a stomatologia – część państw już się przygotowuje

W Polsce, wbrew pamiętnym słowom premiera Morawickiego o tym, że „koronawirusa już nie trzeba się bać”, wciąż trwa pierwsza fala pandemii COVID-19. Ale część państw, w których w ostatnich tygodniach zanotowano rzeczywisty spadek liczby nowych zachorowań, przygotowuje się na drugie uderzenie koronawirusa.

Naukowcy i organizacje związane z medycyną zalecają lekarzom na półkuli północnej, by aktywnie przygotowywali się na spodziewany wzrost zakażeń SARS-CoV-2 pod koniec roku. Zdaniem brytyjskiej Akademii Nauk Medycznych (Academy of Medical Science; AMS), w miesiącach letnich należy opracować strategię na wypadek spełnienia się pesymistycznych scenariuszy dotyczących okresu jesienno-zimowego.

Raport AMS pt. „Przygotowanie na wyzwania zimy 2020/21” (ang. „Preparing for a Challenging Winter 2020/21”) przypomina pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej, że zapotrzebowanie na pomoc służby zdrowia podlega sezonowym wahaniom, osiągając szczyt zimą. Spodziewane dodatkowe wyzwania mogą sprawić, że tegoroczna zima będzie dla sektora opieki zdrowotnej trudniejsza niż zwykle. Wyzwania te to:

– znaczny wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2,

– utrudnienia w pracy służby zdrowia związane z wysiłkami na rzecz ograniczenia transmisji wirusa,

– zaległości w obszarach medycyny innych niż COVID-19,

– możliwa epidemia grypy.

Jak na tę sytuację mogą się przygotować kliniki dentystyczne? W Stanach Zjednoczonych, gdzie wskaźniki zakażeń niezmiennie rosną, firma IndepenDENT Dental Solutions sugeruje, by stomatolodzy i właściciele praktyk zadbali o zabezpieczenie środków ochrony osobistej, opracowali plan komunikacji z pacjentami, a także zapewnili dodatkowe szkolenia dla personelu.

IndepenDENT Dental Solutions zaleca znalezienie wiarygodnych źródeł pozyskiwania wysokiej jakości środków ochrony osobistej. Sugeruje przechowywanie zapasów na co najmniej 4 tygodnie pracy gabinetu i składanie zamówień na kolejne partie na 2 tygodnie przed planowanym ich otrzymaniem.

IndepenDENT Dental Solutions podkreśla także znaczenie komunikacji z pacjentami. – Powinna ona obejmować informowanie o zmianach w protokołach stosowanych w gabinecie, stosowanie środków ochrony osobistej podczas wizyt, informację, co robić w przypadku wystąpienia objawów COVID-19 przed wizytą oraz zarządzanie wizytami przełożonymi i odwołanymi z powodu epidemii – podano w komunikacie. Natomiast szkolenia personelu pomogą zapewnić odpowiednią dezynfekcję w klinikach dentystycznych, a tym samym zminimalizują ryzyko przeniesienia choroby.

Tematu zakażeń COVID-19 dotyczy także artykuł pt. „Ocena wpływu niefarmaceutycznych działań podjętych w Europie w związku z COVID-19” („Estimating the effects of non-pharmaceutical interventions on COVID-19 in Europe”) opublikowany w czerwcowym wydaniu czasopisma „Nature”. Na podstawie przeprowadzonych badań autorzy pracy uznali, że środki zapobiegawcze przyjęte w 11 państwach w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 pozwoliły uniknąć więcej niż 3 milionów zgonów z powodu COVID-19.

Autorzy – naukowcy z Imperial College COVID-19 Response Team – ostrzegli jednak, że do początku maja wirusem zaraziło się łącznie poniżej 4% ludności państw ocenianych w badaniu (Austria, Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy). – Jesteśmy bardzo daleko od nabycia odporności stadnej. Jesteśmy dopiero na początku epidemii i należy stanowczo odrzucić twierdzenie, że to już koniec – powiedział dr Seth Flaxman, jeden z autorów badania.

Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegając przed rozluźnieniem obostrzeń, na które w okresie letnim zdecydowano się w niektórych krajach, wzywa, by przestać myśleć o wirusie w kategoriach pór roku i fal. – To będzie jedna wielka fala. Będzie ona nieco rosnąć i opadać – powiedziała rzeczniczka WHO dr Margaret Harris.

Temat wymiany powietrza i technik dezynfekcji w gabinetach stomatologicznych w dobie pandemii jest szczególnie istotny. Wiele pytań podczas spotkania z Prezydium PTS dotyczyły kwestii ozonowania, wentylacji, wietrzenia i rekuperacji. Odpowiada prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

T.H., źródło: eu.dental-tribune.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
Stomatologia w cieniu pandemii Lekarz

Mimo znacznych podobieństw kulturowych pomiędzy Szwecją, Danią, Norwegią, Finlandią i Islandią, rządy poszczególnych państw skandynawskich przyjęły odmienną taktykę w obliczu pandemii koronawirusa. Z jej konsekwencjami różnie radziły sobie tamtejsze ...

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Prof. Samoliński: "Nie zahamujemy epidemii bez szczepionki" Lekarz

Epidemii koronawirusa nie zahamujemy bez wysokich kosztów i jeśli nie będzie szczepionki. Do tego czasu musimy przetrwać i nie dopuścić, żeby epidemia się rozszalała – powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego Warszaws...

COVID-19 - Dentonet.pl
Amnesty International: 3000 ofiar pandemii w służbie zdrowia Lekarz

Amnesty International opublikowała raport na temat sytuacji pracowników służby zdrowia w wybranych państwach w obliczu pandemii koronawirusa. Podano w nim, że z powodu COVID-19 na całym świecie życie straciło więcej niż 3000 osób związanych zawodowo ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Turcja - Dentonet.pl
Turcja: wizyty u stomatologa w czasie pandemii bezpieczne! Lekarz

Tureckie ministerstwo zdrowia włączyło się w akcję informacyjną skierowaną do pacjentów. Ma ona przekonać, że leczenie stomatologiczne, pomimo wysokiej, przekraczającej ćwierć miliona przypadków liczby zachorowań na COVID-19, nie stwarza zagrożenia. ...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Stomatolodzy z USA i Niemiec przeciw rekomendacjom WHO! Lekarz

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ze względu na mikrocząsteczki unoszące się w powietrzu, gabinety dentystyczne mogą być źródłem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w większym zakresie niż dotychczas sądzono. W związku z tym WHO zaleca, by ruty...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres