Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

DENTYSTA W ANGLII ( 2 )

Brak komentarzy | Publikacja:

DENTYSTA W ANGLII ( 2 )

Jak wspominałem w poprzednim artykule, ponad 90% dentystów w Wielkiej Brytanii pracuje dla NHS.

Spośród pozostałych kilku procent należy wymienić dentystów w 100% “prywatnych”, dentystów w siłach zbrojnych oraz dentystów na uniwersytetach i w przyległych do nich klinikach. Dental Practice Board zatrudnia również spora liczbę tzw. Dental Officers.

Pracując dla NHS można wybrać zatrudnienie bezpośrednio w NHS, to jest w przychodniach rejonowych community clinics lub access centres.

Jak w większości etatów państwowych tak i te są tak zwanymi “bezpiecznymi”. Nie wymagają takiego stresu i wkładu pracy jak przychodnie prywatne.

Za tym idzie również wynagrodzenie. Młodzi stażem dentyści zaczynają od pensji około £2000 miesięcznie.

Pracując dla NHS

Zdecydowana większość dentystów w Wielkiej Brytanii pracuje w prywatnych praktykach dentystycznych na kontraktach z NHS. Rejestrując swoje usługi w NHS (w PCT = Primary Care Trust), dentysta zobowiązuje się do przestrzegania wszystkich jego przepisów. Wiele dni należałoby spędzić na zapoznanie się z nimi. Jednym z podstawowych jest, ze nie wolno krytykować jakości zabiegów na NHS w porównaniu z “prywatnymi” w rozmowie z pacjentem. Przestępstwem jest również nieprzestrzeganie cennika NHS.

Cennik (Statement of remuneration) podaje nie tylko ceny ale również mnogość reguł odnośnie ich stosowania. Niektórych reguł większość dentystów nie do końca rozumie i wybiera “na wyczucie”. Do nich należy, kiedy stosować zwykłą extraction, kiedy specjalnej trudności (cenę ustala DPB po zwróceniu się do nich) a kiedy surgical extraction. Cennik ten zawiera około 400 pozycji.

Do robienia mostu niezbędny jest full case assessment (rozszerzone examination o perio charting), co najmniej jedno x-ray i study models. Trzysegmentowy most mieści się akurat cenowo poniżej 300 funtów granicy for approval. Wszystkie treatment course powyżej £300, musza być zaakceptowane przez DPB przed ich rozpoczęciem.

DPB zatwierdza treatment plan na podstawie formularza wysłanego przez dentystę. Czasem żądane jest dosłanie study models i x-rays, a w niektórych przypadkach pacjent jest wzywany do dental officer na examination i zatwierdzenie approval form.

Nie ma reguł, którą metodę przyjmie DPB w danym przypadku.

Ceny NHS’owe są niskie. Wymaga to od dentysty szybkości, zręczności

a od kliniki – dobrego zorganizowania.

Clincal examination & report kosztuje £7,05 , extensive examination (w wypadku nowego pacjenta lub w wypadku, gdy pacjent nie był u dentysty więcej

niż 2 lat) £10,55, full case assessment kosztuje £22,05 a x-ray (pierwszy) £3,50 , dodatkowy (drugi) £1,35 a następne £1,18 każde.

“Regularny” pacjent przychodzi co 6 miesięcy. Jego treatment course składa się z exam + sp (examination, scale & polish) za £ 18.15. Pacjent płaci 80% a 20% płaci DPB. Jeśli pacjent powraca na amalgamat 36 mod (£19,40), glass ionomer 14 buccal (£12,90) i usunięcie 45 i 47 (£6,95 x 2, plus fee per visit £5,65) zapłaci £41,48, a DPB doda dentyście £10,37.

Łącznie za exam+sp pacjent zapłaci £55,76, a DPB 13,90. W przypadku, gdy pacjent jest zwolniony od opłaty u dentysty (ponad 20% społeczeństwa), całość opłaca DPB.

Po zakończeniu treatment course, pacjent potwierdza podpisem wykonanie zabiegów na formularzu FP17, który jest wysyłany do DPB.

DPB wypłaca raz w miesiącu bezpośrednio na konto bankowe dentysty (właściciela kliniki) i przesyła dentyście spory objętościowo miesięczny raport.

Jeśli dentysta włączy się do atrakcyjnego systemu emerytalnego NHS, DPB odliczy składkę (procentową od obrotu) z miesięcznej wypłaty. Po roku pracy dla NHS, DPB zacznie wypłacać dentyście 2,90) również drobne kwoty za commitment for NHS. Są one również procentowe w stosunku do obrotu.

W wypadku dłuższej choroby, NHS wypłaca również chorobowe. Na koniec roku fiskalnego, DPB dostarcza statystyczny wyciąg obrotów.

Pacjent na NHS nie płaci nigdy więcej niż £378 za jeden treatment course. Wszystko powyżej tej sumy opłaca DPB.

Obok opłat za treatment, DPB wypłaca dentyście również miesięcznie pewna sumę za każdego pacjenta “na liście”. Capitation fee, jest oplatą za dzieci do lat 18 na liście danego dentysty i wynosi od £0,84 do £4,01 za osobę miesięcznie w zależności od wieku. Czym starsze dziecko, tym większa oplata. Continuing care fee jest natomiast opłatą za każdego dorosłego na liście i wynosi £0,62 za wiek 18-64 i £0,68 za wiek 65+.

Cennik usług dla dzieci jest zubożony w stosunku do cen dla dorosłych. Treatment na permanent teeth jest podobnie opłacany, natomiast filling na deciduous teeth kosztuje tylko £6,95. W capitation wchodzi również m.in. examination, x-rays, wypisanie recepty, wszelkie inne konsultacje itp.

Dzieci do lat 18 opłacane są w całości przez DPB. Continuing care, to pieniądze głównie na administracje i na konsultacje i inne zabiegi, które nie są zawarte w cenniku.

DPB ma ogromna bazę danych. Każdy treatment course jest notowany. Pacjent musi się zjawić na examination w odstępach nie większych jak 15 miesięcy. W 13-tym miesiącu po examination, pacjent wchodzi na listę imminent lapsed. Lista ta jest dostarczana dentyście razem z miesięcznym raportem o wypłacie. Po 15 miesiącach, gdy pacjent dalej zwleka z exam, DPB usuwa go z listy pacjentów.

Dentysta traci wówczas continuing care fee lub capitation pozbywając się jednocześnie obowiązków w stosunku do pacjenta, a pacjent pozbywa się rejestracji u NHS dentysty. Dentysta może re-register pacjenta, kiedy się pojawi lub może mu odmówić. Daje to dentyście narzędzie do “przesiewu” pacjentów, a NHS zmusza do continuing care.

Tylko nieco poniżej 50% społeczeństwa jest zarejestrowanych u NHS dentystów w porównaniu z 100% zarejestrowanych u ogólnych lekarzy rejonowych. Wynika to głównie z faktu, za duży procent pacjentów przychodzi “jak potrzeba”, tzn. kiedy boli.

Może się wówczas okazać, że poprzedni dentysta nie przyjmuje nowych pacjentów i nie ma w okolicy innego dentysty , który przyjmuje nowych NHS pacjentow. Kończy się to zwykle na usunięciu zęba w access centre 50 km dalej lub na prywatnym zabiegu. Brak dostępu do dentystów NHS jest szczególnie widoczny w północnych rejonach Anglii.

Inna grupa pacjentów świadoma lepszej jakości treatment i usług rejestruje się prywatnie u dentystów.

NHS poza tym, że regularnie wypłaca dostarczając w miarę stabilny dochód i daje inne świadczenia typu emerytury, to również duże zobowiązanie dla dentystów.

Przestrzeganie nie tylko cennika ale również tysiąca przepisów odnośnie health & safety, higieny, serwisu i zażaleń. Dentysta na przykład, jest zobowiązany przyjąć pacjenta z bólem w ciągu 24 godzin od zgłoszenia oraz zabezpieczyć możliwość przyjęcia pacjenta w weekend i w czasie urlopu w wypadku emergency.

Na szczęście NHS zostawia furtkę dla prywatnych zabiegów. “Białe” wypełnienia są dozwolone tylko od trojki do trojki a “białe” korony od piątki do piątki. Pacjent życząc sobie białe wypełnienie na premolar lub molar musi zapłacić poza NHS (£25 – £100 w zależności od wielkości i zęba) a za białą koronę na szóstce lub siódemce zapłaci £250-350.

Każdy zabieg z cennika NHS może być wykonany prywatnie jeśli pacjent tylko zechce. W takim przypadku należy się jednak zabezpieczyć podpisem pacjenta pod kosztorysem, aby uniknąć wielu pytań lub dochodzenia ze strony DPB.

DPB ma bowiem obowiązek przyjąć wyrywkowo co najmniej trzech pacjentów rocznie od każdego dentysty w Wielkiej Brytanii. Celem tych inspectionsdental officers jest sprawdzenie czy to, co przedstawiono do wypłaty w formularzu FP17 zgadza się z rzeczywistością oraz czy jakość pracy jest acceptable.

Niedozwolone jest mieszanie NHS i prywatnego leczenia na tym samym zębie. Na przykład, nie wolno zrobić na tym samym zębie root canal treatment prywatnie i koronę na NHS lub odwrotnie.

Przy prywatnym pacjencie nie ma NHS biurokracji, zasad, nakazów i przykazów. Należy trzymać wysoki standard pracy i serwisu.

Appointments dla tego pacjenta są dłuższe, praca bardziej zrelaksowana i rezultat lepszy dla obu stron. Typowy koszt wizyty prywatnej jest 3 razy wyższy od kosztu wizyty w ramach NHS.

Examination kosztuje £20 – £35 , scale & polish £25 – £35 , two surface composite filling on a premolar £35 – £60, molar £50 – £75 , korona £250 – £350 . W tych warunkach cenowych, dentysta poświęca więcej czasu pacjentowi. Odczuwa to również w sposób pozytywny asystent i recepcja, a weekend i urlopy dentysty staja się dłuższe.

Ponieważ rynek prywatny jest bardzo competitive, odejście od NHS na rzecz działalności w 100% prywatnej musi być przemyślane i dobrze zaplanowane.

Dentysta musi sobie najpierw wyrobić stabilną i oddaną grupę pacjentów, która po zmianie profilu kliniki na prywatną, da mu podstawę do dalszej, prywatnej już dzałalności.

Transformacja z NHS na sektor prywatny i praca tamże to ogromny temat.

Ponieważ zobowiązałem się do pisania artykułów a nie książki “Ogniem i …Borem” kończę na tym i czekam na Wasze komentarze i pytania pod adresem: dente@btopenworld.com

W następnym artykule opowiem o szukaniu pracy, formach zatrudnienia i podobnych zagadnieniach.

Andrzej Polakowski

PS.

Dentyści na NHS w Anglii maja bardzo bogate życie seksualne przestrzegaja bowiem formuły “Fuck NHS as your wife, but love it as your mistress “

Od redakcji

Poprosiliśmy dr Polakowskiego o stosowanie w swoich relacjach terminologii anglojęzycznej, co niekiedy utrudnia czytanie tekstu ale z drugiej strony jest okazją do zapoznania się z angielskimi terminami odnoszącymi się do poszczególnych spraw, procedur itp.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higienistka - Dentonet.pl
Gdy, zdaniem higienistki, dentysta bagatelizuje COVID-19... Asysta

Niewykluczone, że w niejednym gabinecie pracuje (a może nawet jest jego właścicielem) lekarz stomatolog, który nie dość poważnie traktuje zagrożenia związane z COVID-19. Z tego powodu zespół praktyki, jak również pacjenci mogą nie być chronieni przed...

stomatologia - Dentonet.pl
Druga blokada w Anglii – niejasności, co ze stomatologią Lekarz

W ostatni dzień października premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił wprowadzenie – już od 5 listopada – lockdownu na obszarze całej Anglii (wcześniej decyzję o częściowej blokadzie podjęły rządy Irlandii Północnej oraz Walii). W Anglii, najw...

przeciwciała - Dentonet.pl
Co szósty brytyjski dentysta ma przeciwciała COVID-19? Lekarz

Członkowie brytyjskich zespołów dentystycznych: lekarze, asystentki oraz higienistki stomatologiczne, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, są zachęcani przez Narodową Służbę Zdrowia o pomoc w zwalczaniu koronawirusa. Brytyjsk...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wyspa - Dentonet.pl
UK: archipelag Scilly – 140 wysp i... jeden dentysta Lekarz

W Wielkiej Brytanii o zdrowie pacjentów dba przeszło 41 300 czynnych zawodowo lekarzy dentystów. Są jednak miejsca, w których liczba stomatologów jest zaskakująco niska – przykładem tego jest archipelag Scilly. Pracuje tam tylko jeden dentysta. Poło...

programy profilaktyczne - Dentonet.pl
Dentysta dla wrocławskich uczniów pilnie poszukiwany! Lekarz

Urząd miasta Wrocławia ogłosił konkurs, który ma wyłonić realizatora programu profilaktyki próchnicy u uczniów tamtejszych szkół podstawowych w latach 2019-2020. Przeznaczono na ten cel 350 tys. zł. Oferty składać można do 25 lutego. Program polityki...

koronawirus - Dentonet.pl
Dentysta walczący z epidemią? Złóż oświadczenie! Lekarz

Już tylko do 10 grudnia Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie czeka na oświadczenia od swoich członków – w tym lekarzy dentystów, których nie obejmuje przymusowe skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii. Przypomnijmy – zgodnie z przyjętą niedawno ...

Rylski
"Dentysta w Afryce" na targach stomatologicznych Krakdent Lekarz

Tegoroczny wykład inauguracyjny targów stomatologicznych Krakdent 2019 wygłosił dr Konrad Rylski, który od lat w ramach akcji "Dentysta w Afryce" popularyzuje ideę leczenia na Czarnym Lądzie.Projekt „Dentysta w Afryce” jest objęty opieką Fundacji Red...

dentysta - Dentonet.pl
Sztum: lekarz dentysta dla więźniów poszukiwany Lekarz

Zakład karny w Sztumie poszukuje chętnego do współpracy lekarza dentysty, który dwa razy w tygodniu od 8:00 do 15:30 zajmie się leczeniem stomatologicznym osadzonych w placówce. Jak czytamy, przedmiotem konkursu ogłoszonego przez zakład karny w Sztu...

dron - Dentonet.pl
UK: Dentysta ukarany za dostarczenie antybiotyków dronem Lekarz

W czasach pandemii COVID-19 mamy większą skłonność do nieszablonowych zachowań, a te zdarzają się także lekarzom stomatologom. Chęć wsparcia pacjenta w potrzebie oraz pochwalenie się tym faktem w mediach społecznościowych były początkiem kłopotów pew...

La Manche
Dentysta charytatywnie przepłynie kanał La Manche Lekarz

Już za kilka dni brytyjski stomatolog podejmie próbę samotnego przepłynięcia Kanału La Manche. Cel, jaki sobie stawia jest szczytny – zebranie 5000 funtów szterlingów na wsparcie organizacji Dentaid, która działa na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy u...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Mońki: dentysta dla uczniów - podpisano porozumienie Lekarz

Burmistrz Moniek podpisał z firmą Perfekt–Dent Stomatologia Rodzinna Marta Romanowicz porozumienie dotyczące objęcia opieką stomatologiczną uczniów szkół prowadzonych przez gminę. Jak czytamy na stronie urzędu, na mocy porozumienia opieką dentystycz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji