Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Czy umiesz mówić nie

Publikacja:
Czy umiesz mówić nie

Czy umiesz mówić nie

Potocznie, gdy słyszymy, że ktoś jest asertywny to mówimy sobie – o to jest ktoś, kto potrafi mówić „nie”. Czy rzeczywiście to oznacza umiejętność mówienia nie? Asertywność zgodnie ze słownikowymi definicjami to wyrażanie swoich myśli i odczuć przy zachowaniu swojego poczucia wartości i w sposób nie raniący innych. Brzmi fantastycznie. I podobno wcale nie jest konieczne mówienie „nie”. Ale czy to jest możliwe?

O byciu asertywnym marzą wszyscy pracownicy. Z pewnością asystentki stomatologiczne miały okazję aby żałować, że nie były asertywne, gdy szef naciskał, żeby jednak tego pacjenta jeszcze przyjąć. A potem, kiedy wszyscy już poszli z pracy do domu, tylko jedna osoba została po godzinach, aby posprzątać. W rezultacie odwołana randka, przyjaciele się obrażają, dzieci musi odebrać babcia. A gdyby tak trenować asertywność?

Dlaczego asertywność stała się modna? Osoby, które zawsze precyzyjnie wyrażają swoje zdanie, mają łatwiej. Z pewnością ich komunikat szybciej dociera do słuchaczy. A gdy do tego dodamy wyraźne wyznaczanie naszych osobistych granic, to z pewnością zostanie to zauważone. Najtrudniej jest przestać zastanawiać się – co inni sobie pomyślą. Pamiętajmy, asertywność to brak agresji, ale także brak zgody na decydowanie za nas. To my decydujemy o sobie. I nie musimy kłamać, że nie weźmiemy dyżuru z powodu choroby, tylko po prostu musimy odpocząć.

Asertywność to nie cecha tylko umiejętność. Przypominamy to tym, którzy stracili nadzieję. Podobno można się tego nauczyć. Jak wszystko w życiu z pewnością nie jest to proste, ale nie niemożliwe. I bardzo ułatwia życie.

ab 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

skanery wewnątrzustne - Dentonet.pl
"Nie będę mówić o zaletach wycisków cyfrowych" Asysta

- Przede wszystkim chce pokazać "worfklow", gdzie od razu możemy wejść do gabinetu i korzystać z danego sprzętu - mówi o swoim wykładzie podczas ASYSDENTU Paulina Pokusa. Podczas prezentacji i warsztatów każdy z uczestników konferencji będzie mógł sp...