Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Autotransplantacja zębów to zabieg stosowany w ortodoncji

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Autotransplantacja zębów to zabieg stosowany w ortodoncji

Autotransplantacja zębów to zabieg stosowany w ortodoncji

Autotransplantacja zębów to zabieg stosowany w ortodoncji, który polega na przeszczepieniu zęba z jednego miejsca w inne (u tego samego pacjenta) – tłumaczy w wywiadzie dla portalu Dentowizja.pl dr hab. n. med. Ewa Czochrowska.

W praktyce autotransplantacja stosowana jest zwykle u dzieci i młodzieży, ponieważ najlepszymi zębami do wykonania tego zabiegu są te z nieukończonym rozwojem korzenia. Można powiedzieć, że jest to metoda w stylu Robin Hooda – zabieramy ząb z miejsca, gdzie jest ich dużo (np. występuje ich stłoczenie i brakuje miejsca na zęby) – gdzie jesteśmy „bogaci” w zęby a umieszczamy je w miejscu, gdzie jesteśmy „biedni” w zęby, gdzie ich brakuje. Najlepiej sprawdzającymi się zębami do przeszczepów są zęby przedtrzonowe z nieukończonym rozwojem korzenia.

Można odnieść mylne wrażenie, że dobrymi zębami do przeszczepu są tzw. zęby mądrości (ponieważ są często usuwane). Jednak powodzenie podczas zabiegów odnotowuje się w odniesieniu do nich jedynie w 60% przypadków. Dla porównania – autotransplantacje z udziałem zębów przedtrzonowych z nieukończonym rozwojem korzenia odnotowuje się na poziomie powyżej 90% – a zatem jest to poziom zbliżony do zabiegów implantacyjnych. W związku z tym uzasadnione jest, by się zastanowić, czy warto narażać pacjenta na zabieg, który tylko w 60% może skończyć się powodzeniem.

Oprócz zębów przedtrzonowych i zębów mądrości można przeszczepiać także zatrzymane kły i zatrzymane zęby sieczne – mamy tutaj dość dużą dowolność.
Najpierw chirurg odsłania ząb transplantowany i sprawdza, czy jest w stanie go wyjąć, gdyż może się okazać, że mimo wcześniejszej diagnostyki radiologicznej – nie będzie to proste.
Następnie przygotowuje się miejsce, gdzie ząb ma być umieszczony (tak jak w implantacji), wraca się do zęba, który ma być przeszczepiany i od razu przenosi w to miejsce. Wszystkie te czynności są wykonywane w czasie tego samego zabiegu, który trwa od 45 min.-1,5 godz. – w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu.

Warto zaznaczyć, że pobieranie zęba podczas zabiegu autotransplantacji różni się od standardowej ekstrakcji (gdy ząb docelowo ląduje w odpadach medycznych). W tym przypadku – nie wolno uszkodzić powierzchni cementu korzeniowego (w pewnym sensie nawet go dotykać) – należy delikatnie usunąć kość, która otacza ząb i pobrać go za koronę kliniczną – tak by nie zniszczyć tkanek miękkich.

Zwykle u danego ortodonty zdarza się jeden pacjent na rok, dwa, który kwalifikuje się do transplantacji – u którego stwierdza się brak zęba i istnieją wskazania ortodontyczne do pobrania go z innego miejsca.

BZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

sterylizator do szczoteczek - Dentonet.pl
Powstał domowy sterylizator do szczoteczek do zębów Asysta

Marka Oclean zaprezentowała swój pierwszy domowy sterylizator do szczoteczek do zębów. Można go kupić w serwisie Aliexpress. Urządzenie ma wymiary 12,1 x 6,7 x 5,6 cm, a jego obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego. We wnętrzu sterylizatora z...

Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zębów do zadań specjalnych - co wybrać? Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

ROZWIŃ WIĘCEJ
aluminium w paście do zębów - Dentonet.pl
Uwaga na dodatek aluminium - m.in. w pastach do zębów! Asysta

Naukowcy z niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR) przestrzegają przed stosowaniem kosmetyków oraz spożywaniem pokarmów zawierających aluminium. Ekspozycja na duże ilości aluminium zwiększa ryzyko m.in. uszkodzeń kości, wątroby i nerek....

szczoteczka i pasta - Dentonet.pl
10 tys. szczoteczek i 8 tys. past do zębów z Polski w Czadzie Lekarz

Ponad 10 tys. szczoteczek i niemal 8 tys. past do zębów, które zebrano w diecezji płockiej w ramach akcji „Szczoteczka i pasta do zębów dla dzieci z Czadu”, trafiło już do adresatów w Afryce. Inicjatywę przeprowadzono w związku z Nadzwyczajnym Miesią...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres