Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Zalety fluoryzacji wody pitnej

Publikacja:
Zalety fluoryzacji wody pitnej

Zalety fluoryzacji wody pitnej

Fluoryzować wodę pitna, czy nie? Z jednej strony padają argumenty, że takie uzdatnianie to zagrożenie chorobami układu krążenia, a nawet niższe IQ u konsumentów, z drugiej zaś argumenty 'za' – czyli skuteczna broń w zwalczaniu próchnicy.

Nowe badania prowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Płn. Karolinie oraz Uniwersytetu w Adelajdzie dają do ręki mocny argument wszystkim zwolennikom fluoryzacji.

Jak informuje portal EurekAlert, wyniki badań naukowców potwierdzają dobroczynny wpływ tak uzdatnionej wody na obniżenie poziomu próchnicy u osób dorosłych – nawet tych, które nie były poddane fluoryzacji w dzieciństwie.

To pierwsze badanie na tak dużą skalę potwierdziło antypróchnicze działanie wody. I to bez względu na wiek konsumenta – podkreśla portal.

– Kiedyś uważano, że beneficjentami fluoryzacji są tylko dzieci, które piły taką wodę od urodzenia – mówi kierujący badaniami prof. Gary Slade.

– Teraz mamy dowód na to, że fluoryzacja redukuje próchnicę również u dorosłych, nawet jeśli zaczęli pić taką wodę w późniejszym wieku. W kategoriach publicznej ochrony zdrowia oznacza to, że na tak uzdatnianej wodzie korzysta więcej osób niż wcześniej sądzono – dodaje.

Badaniami w latach 2004–2006 objęto 3779 wybranych losowo Australijczyków w wieku od 15 lat wzwyż. Badacze analizowali poziom zaawansowania próchnicy oraz miejsce zamieszkania badanych od 1964 roku.

Te ostatnie dane były konieczne w określeniu, w których miastach i w jakiej skali dostarczana woda poddana była fluoryzacji. Następnie określano procentowo, w jakim okresie czasu osoby te były poddane działaniu fluoryzowanej wody.

Wyniki pracy amerykańskich i australijskich naukowców publikuje pismo Journal of Dental Research.

Wyniki są jednoznaczne. Dorośli, którzy przez 75 proc. swojego życia pili wodę z dodatkiem fluorku sodu byli mniej podatni na próchnicę (do 30 proc.) aniżeli ich rówieśnicy, którzy spożywali taką wodę w okresie krótszym niż 25 proc. swojego życia.

 

tch na podstawie EurekAlert

 

 


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

tabletki do zebow
Tabletki zamiast pasty do zębów? Wady i zalety okiem higienistki Asysta

Na stronach brytyjskiego portalu stomatologicznego Dentistry.co.uk higienistka Lottie Manahan, pracująca na co dzień w jednej z klinik dentystycznych w Londynie, omawia wady i zalety pasty do zębów w tabletkach (choć należałoby mówić raczej o tabletk...

fluoryzacja wody
Czy wyspa Man wprowadzi fluoryzację wody pitnej? Lekarz

Wyspa Man jest położona na Morzu Irlandzkim – w połowie drogi między wybrzeżami Anglii i Irlandii Północnej. To dependencja korony brytyjskiej, w której pewna część spraw, przede wszystkim tych dotyczących życia na wyspie, załatwianych jest niezależn...

Dawid Pisuk
Zalety nieszablonowych licówek. "Pokazujmy pacjentom alternatywy" Lekarz

– Nie do końca zgadzam się z ogólnym uśrednieniem estetyki. Żyjemy w czasach optymalizacji naszej pracy, musimy dbać o płynność naszych praktyk, natomiast rykoszetem dostaje ogólny kanon piękna – mówi lek. dent. Dawid Pisuk, absolwent PUM, pasjonat s...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczoteczka soniczna wady i zalety urzadzenia
Szczoteczka soniczna - wady i zalety urządzenia Pacjent

Mimo że wygląd nie jest najważniejszym aspektem w naszym życiu, nie da się ukryć, że to właśnie od niego w dużym stopniu zależy pierwsze wrażenie, jakie wywrzemy na nowo poznanej osobie. Piękny, zdrowy i biały uśmiech to jedna z naszych najważniejszy...

Dorota Olczak Kowalczyk
Czy fluoryzacja wody jest nadal potrzebna? [VIDEO] Lekarz

– Fluoryzacja wody jest prowadzona w wielu państwach i regionach w Europie i na świecie: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii. Wyniki badań potwierdzają, że jest to korzystne dla zdrowia zębów, m.in. pod kątem przyrostu próchnic...

fluoryzacja wody
Wielka Brytania: władze popierają fluoryzację wody pitnej Lekarz

Chociaż korzyści dla zdrowia jamy ustnej wynikające z odpowiedniego stężenia fluoru w wodzie pitnej są znane od lat, szacuje się, że tylko 6 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii ma dostęp do wody naturalnie lub sztucznie fluorowanej – to mniej niż ...