Internetowe Konto Pacjenta – co to takiego? Resort wyjaśnia

Internetowe Konto Pacjenta – co to takiego? Resort wyjaśnia
Podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Janusz Cieszyński poinformował o skierowanej właśnie do konsultacji ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i pilotażu e-recepty.
Do konsultacji publicznych trafił dzisiaj projekt ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). W IKP pacjenci będą mieli w przyszłości dostęp do historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych od momentu założenia konta. – To będzie miejsce w którym pacjent będzie mógł skorzystać z e-usług w systemie ochrony zdrowia – poinformował wiceminister Janusz Cieszyński. – Dzięki niej pacjenci będą mieli dostęp do informacji o wystawionych receptach i udzielonych świadczeniach. Wierzę, że większa transparentność jest niezbędna by prowadzić debatę o systemie ochrony zdrowia na równych warunkach – dodał. Przepisy ustawy o IKP umożliwią także pielęgniarkom i położnym wystawianie recepty nie tylko po osobistym badaniu pacjenta, lecz także po badaniu za pośrednictwem internetu.
Internetowe Konto Pacjenta będzie powiązane ze Zintegrowanym Informatorem Pacjenta (ZIP). Dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia dane dostępne obecnie w ZIP będą także widoczne w IKP, a posiadacz konta w jednym z serwisów będzie mógł bez dodatkowego logowania się skorzystać z drugiego. – Wykorzystamy bezcenne doświadczenia Funduszu zdobyte podczas prowadzenia ZIP, a ponad 1,5 mln jego użytkowników będzie mogło od razu skorzystać także z IKP – powiedział wiceminister Cieszyński.
Projekt ustawy przewiduje także możliwość zamieszczenia w dokumentacji medycznej informacji o koszcie leczenia pacjenta.
Pilotaż e-recepty w Siedlcach i Skierniewicach
Wiceminister przypomniał, że od lutego w Siedlcach i Skierniewicach trwa pilotaż e-recepty. W tej chwili testowane jest oprogramowanie (sprawdzana jest poprawność działania oraz przyjętych procedur organizacyjnych). Wprowadzenie e-recepty będzie dużym ułatwieniem dla pacjentów i lekarzy. W ten sposób wystawionej recepty pacjenci nie zgubią, nie zniszczą. Zniknie też problem nieczytelnie wypisanych recept czy braku podpisu lekarza bądź pieczątki. Korzyścią dla pacjenta będzie także możliwość wykupienia części preparatów w jednej aptece, a pozostałych w innej, gdy np. w tej pobliskiej nie będzie wszystkich przepisanych na recepcie.
Pacjent będzie mógł także upoważnić bliskich do wglądu w historię wypisanych im recept. To rozwiązanie skierowane przede wszystkim do osób starszych, które mają być jednymi z największych beneficjentów elektronizacji systemu ochrony zdrowia. – Zainteresowanie pilotażem było tak duże, że zgodziliśmy się na zwiększenie liczby aptek biorących w nim udział – poinformował wiceminister.
Pierwsza grupa 200 pacjentów, dla której będą wystawiane e-recepty, zostanie włączona do pilotażu na początku maja. Wtedy zostanie też udostępnione Internetowe Konto Pacjenta. – Zależy nam by pilotaż e-recepty był wprowadzony stopniowo. Kiedy tylko będziemy gotowi, rozszerzymy zakres jego funkcjonowania na kolejne miejscowości – zapewnił wiceminister Cieszyński.
Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia, e-receptę będzie można zrealizować w każdej aptece już od końca tego roku, a od 1 stycznia 2020 r. cały obieg recept będzie funkcjonował wyłącznie elektronicznie.
Współczesna stomatologia pozwala na leczenie zębów nawet w bardzo zaawansowanych stadiach choroby. Ekstrakcja to ostateczność. Jak wykonać ja poprawnie? Pokazuje lek dent. Piotr Osica.
AF
Fot. Ministerstwo zdrowia
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Naczelna Izba Lekarska przedstawiła swoje uwagi w sprawie projektu ustawy o wprowadzeniu Internetowego Konta Pacjenta.Internetowe Konto Pacjenta (IKP) ma umożliwiać pacjentowi m.in. składanie różnego rodzaju oświadczeń, np. o wyrażeniu zgody na udzie...
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wdrażającą usługę e-recepty. Jak podkreślono w komunikacie, jest to jedna z kluczowych e-usług, stanowiąca element procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce (P1).Realizowany przy wsparciu Centrum S...
Izba uchwaliła ustawę o e-receptach, która wprowadza m.in. możliwość wystawienia e-recepty bez osobistego badania pacjenta po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Za przyjęciem ustawy było 434 posłów, przeciw – 2, nikt nie wstrz...
Rada ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty, przedłożony przez ministra zdrowia. Projekt nowelizacji ustawy umożliwi wystawienie recepty po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinfo...
Nad zmianami w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta m.in. w zakresie tajemnicy lekarskiej pracowała we wtorek sejmowa komisja zdrowia.Jak poinformował wiceminister zdrowia Marcin Czech...
Wprowadzone w ubiegłym roku zmiany dotyczące zasad zachowania tajemnicy lekarskiej, w ocenie samorządu lekarskiej, są niezgodne z Konstytucją, a przede wszystkim głęboko "naruszają tę tajemnicę". Dlatego Naczelna Izba Lekarska pozytywnie zaopiniowała...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji