Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Stomatologiczne kuszenie dziennikarzy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Stomatologiczne kuszenie dziennikarzy

Stomatologiczne kuszenie dziennikarzy

Jak promować swoją praktykę stomatologiczną? Czasy reklam w rodzaju „Drugi ząb wyrywamy za darmo” już dawno minęły.

Coraz popularniejsze staja się bardziej wyrafinowane i co najważniejsze legalne metody promocji.

Obecnie coraz więcej praktyk dba nie tylko o jakość sprzętu i materiałów, tudzież podnosi poziom świadczonych usług.

Wiele gabinetów ma wspaniały wystrój, profesjonalną obsługę, kilka zatrudnia agencje PR do kreowania pozytywnego wizerunku.

Nas nieco zaskoczyła forma promocji, którą zastosowało znane w kraju Centrum Medyczne Enel-Med.

„Targetem” promocji stali się dziennikarze, którym centrum udziela rabatów za leczenie stomatologiczne. Wystarczy tylko okazać się legitymacją członkowską Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich lub legitymacją prasową.

Przedstawiciele branży PR dziwią się takiej formie promocji – czytamy w renomowanym portalu press.pl.
Portal cytuje znane osoby z branży PR, które nie rozumieją takiej formy promowania się Enel-Medu.

– Nie wiem, czemu by to miało służyć. Kiedyś były dla dziennikarzy zniżki na samochody, ale coś takiego? – dziwi się cytowany przez portal Maciej Lissowski, deputy managing director w agencji Publicis,

– Wydaje mi się, że dziennikarzom nie polepszy się uzębienie dzięki Enel- Med, a Enel-Med może z taką ofertą trafić kulą w płot – zauważa Barbary Berkan z agencji PR Liberty Group.

A co na to dentyści?

– Pomimo braku wyraźnego naruszenia prawa, zapewne została naruszona granica dobrego smaku. Niestety gest jest obliczony i na kilometr wygląda jak "długoterminowa inwestycja w poprawę wizerunku w mediach". Pomijając niezręczność , w jakiej stawia to nawet dziennikarzy (jest to sugestia, że coś może wpłynąć na obiektywizm ich tekstów) wątpię czy tak zdobyta sympatia może zrównoważyć politykę tej czy innej redakcji. Polityki i przychylności  mediów nie kształtują pojedynczy dziennikarze – mówi Andrzej Cisło z Autonomia-dent.pl.

– Na marginesie – tu się wlasnie pojawia skutek przepisu, który osobiście uważam za kulę u nogi naszej korporacji. Każdy może mieć przychodnię (to wiemy od dawna).  Ale to, że KAŻDY może być jej kierownikiem – rownież osoba niebędąca lekarzem – to jest novum wprowadzone przez ustawę o działalności leczniczej – dodaje.

O komentarz poprosiliśmy też doktora Stefana Bednarza – Przewodniczącego Komisji Etyki Naczelnej Rady Lekarskiej:

Przerzucanie zasad dotyczących praktyk handlowych do działalności medycznej, lekarskiej niestety staje się coraz częstsze. Budzi to zdziwienie, a nawet zażenowanie.

Wiem, że nie tylko moje. Artykuł 63 KEL jednoznacznie stwierdza, że lekarz tworzy swoją zawodową opinię jedynie w oparciu o wyniki swojej pracy, dlatego wszelkie reklamowanie się jest zabronione.

Proponowane rabaty dla grup zawodowych nie można traktować inaczej jak formę reklamy i pozyskiwania pacjentów, w tym wypadku grupy istotnej – opiniotwórczej. Można to porównać do "jakiś zachęt" proponowanych przez np. zakłady fryzjerskie czy projektantów mody, dających upusty dla "gwiazd".

Z całym szacunkiem dla tych zawodów, to jednak od działalności lekarskiej wymagamy innych standardów. Poza art. 63, należy dodać art.65 KEL: "lekarzowi nie wolno narzucać swoich usług chorym lub pozyskiwać pacjentów w sposób niezgodny z zasadami etyki i deontologii lekarskiej…" a z czym mamy w tej sprawie do czynienia.

Podsumowując, pomysł z rabatami zaproponowany przez lekarzy z Enel-Medu należy uznać jako naganny z punktu widzenia etyczno-deontologicznego.

 

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
COVID-19 a prowadzenie praktyk w stomatologii – ankieta od NRL Lekarz

Komisja stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej zachęca dentystów do wypełnienia anonimowej ankiety dotyczącej wpływu pandemii koronawirusa na prowadzenie praktyk stomatologicznych. – Jesteśmy liczną grupą zawodową. COVID-19 to nowe wyzwanie, prze...

COVID-19 - Dentonet.pl
Gabinety wprowadzają dodatkowe opłaty, pacjenci krytykują Lekarz

Jak poinformował portal Bankier.pl, niektóre gabinety stomatologiczne w czasie pandemii koronawirusa doliczają do standardowych rachunków za leczenie dodatkowe opłaty, które mają pokrywać zwiększone koszty środków ochrony osobistej. Opłata taka może ...

COVID-19 - Dentonet.pl
COVID-19 jest chorobą zawodową – w jakich sytuacjach? Asysta

Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa zdrowia, choroba COVID-19 wywoływana przez zakażenie wirusem SARS-CoV-2 po spełnieniu określonych warunków może być uznawana za chorobę zawodową. Z treści pisma wystosowanego przez ministerstwo zdrowia do Naczel...

ROZWIŃ WIĘCEJ
koronawirus - Dentonet.pl
NRL: "Zawieszenie przyjęć indywidualną decyzją dentysty" Lekarz

W związku z pandemią koronawirusa specjalny komunikat skierowany do lekarzy dentystów wystosowała komisja stomatologiczna NRL. Podkreślono w nim, że w obecnej sytuacji zawieszenie przyjęć pacjentów lub ich ograniczenie należy traktować jako prawo do ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres