Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Stomatologia: „Potrzebne regulacje nie tylko na czas epidemii”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Stomatologia: „Potrzebne regulacje nie tylko na czas epidemii”

Stomatologia: „Potrzebne regulacje nie tylko na czas epidemii”

Prezydium NRL opublikowało stanowisko w sprawie projektu zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym podwyższono współczynniki punktowe świadczeń stomatologicznych udzielanych w czasie epidemii koronawirusa. Zdaniem samorządu lekarskiego, potrzebne są systemowe rozwiązania nie tylko na czas epidemii. – Zagrożenie zakażeniem pozostanie, a w przypadku świadczeń stomatologicznych będzie znacząco wyższe w porównaniu z innymi rodzajami świadczeń zdrowotnych – czytamy.

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła projekt zarządzenia wprowadzającego współczynniki korygujące w odniesieniu do świadczeń stomatologicznych udzielanych podczas epidemii COVID-19. Pisaliśmy o tym w tekście „Stomatologia: NFZ wprowadza współczynniki korygujące”.

Teraz swoje stanowisko w sprawie projektu zarządzenia przedstawiło prezydium NRL. Zdaniem samorządu, projekt powinien zawierać regulacje, które określą zasady udzielania świadczeń stomatologicznych nie tylko w czasie stanu epidemii, ale także na okres po jego odwołaniu (przynajmniej do końca bieżącego roku). – Niezależnie od tego, czy po odwołaniu stanu epidemii kraj pozostanie w stanie zagrożenia epidemicznego, czy też stan epidemii będzie trwał na tyle długo, że wraz z jego końcem ustaną regulacje wprowadzone 14 marca br., zagrożenie zakażeniem pozostanie, a w przypadku świadczeń stomatologicznych będzie znacząco wyższe w porównaniu z innymi rodzajami świadczeń zdrowotnych – czytamy.

Prezydium NRL apeluje więc, by na okres epidemii niezależnie od projektowanego współczynnika 4,0 korygującego wartość świadczeń udzielanych dzieciom i młodzieży, objąć współczynnikiem 2,4 wszystkie zakresy świadczeń stomatologicznych z wyjątkiem określonych w załączniku 2a, 10 i 10a rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

Konieczne jest wprowadzenie ryczałtu za gotowość udzielania świadczeń w wyżej wymienionych zakresach w wysokości połowy kwoty określonej dla świadczeń z zakresu pomocy doraźnej. – Wobec powszechnie znanego problemu małej liczby wykonywanych testów na obecność koronawirusa, nieznana jest liczba pacjentów objawowo lub wręcz bezobjawowo przechodzących zakażenie, niemniej przez cały czas choroby zdolnych do zakażania. Z tego też względu, każdy pacjent musi być traktowany jako potencjalny nosiciel tego patogenu – poinformowano.

Zaproponowane przez samorząd współczynniki powinny obowiązywać co najmniej do końca 2020 r. – Zagrożenie po odwołaniu stanu epidemii nie zniknie, reżim sanitarny zapewne nie będzie aż tak znacząco obniżony aby móc udzielać świadczeń w ilości sprawozdawanej w styczniu czy lutym br. Koszty działalności będą porównywalne z analogicznymi kosztami z okresu epidemii. Kontrakty będą w związku z ograniczeniami okresu epidemii obarczone wykonaniem znacznie poniżej limitu, toteż rozliczanie świadczeń bez zastosowania współczynnika przesunie tylko problemy świadczeniodawców na okres końca roku – dodano.

W stanowisku po raz kolejny poruszono również problem braku dostępu do wyrobów medycznych będących środkami ochrony indywidualnej. W obecnej chwili placówki stomatologiczne kupują je po znacznie zawyżonych cenach. – Wielokrotne apele kierowane do ministra zdrowia o doposażenie placówek ambulatoryjnych innych niż poradnie POZ nie wywołują żadnego odzewu. Praktyki lekarskie, których w strukturze świadczeniodawców leczenia stomatologicznego jest bardzo dużo, muszą po tych zawyżonych cenach dokonywać zakupów na zapas, gdyż w związku z przepisem art. 85a ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne w każdej chwili, w drodze obwieszczenia ministra zdrowia, może dojść do wprowadzenia restrykcji w obrocie wyrobami medycznymi, co spowoduje de facto zakaz sprzedaży wyrobów objętych obwieszczeniem praktykom zawodowym – podsumowano.

– Samorząd to grupa zapaleńców, ale do sukcesu swoich działań potrzebują wsparcia pozostałych lekarzy – mówi Dariusz Paluszek, członek prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Przyznaje, że część lekarzy nie ma pełnej świadomości tego, czym zajmują się izby lekarskie.

Oprac. AF / Źródło: NIL

Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lista czynnych gabinetów Śląsk - Dentonet.pl
NRL: "Uchronić ochronę zdrowia w Polsce przed zapaścią" Lekarz

- Samorząd lekarski z niepokojem obserwuje, że Narodowy Fundusz Zdrowia jako publiczny płatnik nie ma dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą żadnej rozsądnej propozycji zmiany wyceny świadczeń, szczególnie gdy rozliczenie z NFZ oparte jest ...

planowe leczenie - Dentonet.pl
Kiedy powrót do pełnej dostępności świadczeń zdrowotnych? Lekarz

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia powołał grupę ekspertów, która zajmie się opracowaniem mapy drogowej powrotu do pełnej dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów po czasie epidemii. Pierwszym zadaniem zespołu będzie sprawdzenie, jak obecnie w...

stomatologia - Dentonet.pl
Stomatologia: większa dostępność do świadczeń gwarantowanych Lekarz

Ministerstwo zdrowia przygotowało rozporządzenie, które ma zwiększyć dostępność do leczenia stomatologicznego w warunkach epidemii COVID-19 w Polsce. Jak poinformowano, od połowy marca br. dostęp do świadczeń zdrowotnych – również stomatologicznych ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia - Dentonet.pl
"Placówki stomatologiczne nie zrealizują tegorocznych kontraktów" Lekarz

Prezydium NRL zaapelowało do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o niezwłoczne podjęcie rozmów w sprawie niezbędnych zmian w zasadach rozliczania umów stomatologicznych we wszystkich zakresach świadczeń. W innym przypadku placówki stomatologiczne mog...

współczynnik korygujący - Dentonet.pl
Dentyści będą masowo wypowiadać umowy z NFZ-em? Lekarz

Wiceprezes NRL Andrzej Cisło uważa, że ze strony lekarzy dentystów niepokojąco rośnie liczba zapowiedzi wypowiedzenia umowy z NFZ-em z powodu braku należytej wyceny świadczeń. – Żaden z lekarzy dentystów nie chce rezygnować z leczenia pacjentów w ram...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres