Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Ryzykowne połączenie marihuany i waporyzacji

Publikacja:
Ryzykowne połączenie marihuany i waporyzacji

Ryzykowne połączenie marihuany i waporyzacji

W ramach cyklu „Dental Dose” (Dawka stomatologii), który co dwa tygodnie prezentowany jest w portalu Drbicuspid.com, przeprowadzono wideorozmowę z farmaceutą Tomem Violą na temat zagrażającej zdrowiu kombinacji waporyzacji (inhalacji bezdymnej) oraz konopi indyjskich.

W USA jest to narastający problem, ponieważ w kolejnych stanach marihuana staje się towarem coraz powszechniejszym. Jej stosowanie w dowolnym celu (także rekreacyjnym) jest legalne w stołecznym Dystrykcie Kolumbii oraz w 17 stanach (najwcześniej w Kolorado – od 2012 roku). Do celów medycznych jest legalnie używana w kolejnych 19 stanach, w niektórych nastąpiła dekryminalizacja jej użycia, a nielegalna pozostaje w 11 stanach USA (podobnie jak w Polsce).

Jaki jest wpływ marihuany na organizm?

Konopie indyjskie to substancja psychoaktywna wytwarzana z liści i szczytów kwiatowo-nasiennych rośliny Cannabis sativa. Ich użycie (najczęściej palenie) poprawia nastrój, wprowadza w stan euforyczny, ale następnie ma miejsce faza izolacji objawiająca się apatią, sennością oraz zaburzeniami kontroli czasu i przestrzeni.

Gość serwisu Drbicuspid.com podał, że ze względu na swoje właściwości marihuana powoduje m.in. wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna, suchość w jamie ustnej, problemy z oddychaniem, często także kaszel, przekrwienie gałek ocznych i obrzęk powiek. Ponadto niektóre osoby pod wpływem marihuany doświadczają objawów paranoi i silnego lęku. Wiadomo też, że odstawienie marihuany wywołuje drażliwość, agresję, niepokój, trudności ze snem oraz obniżony nastrój.

Konopie indyjskie plus waporyzacja

Jak zauważył Tom Viola, uprawa konopi indyjskich w Stanach Zjednoczonych podlega wciąż bardzo niewielkiemu nadzorowi federalnemu, a część z nich jest nielegalna. Ponadto konopie są nierzadko uprawiane z zastosowaniem toksycznych związków antymoldowych (środki do usuwania pleśni i grzybów) oraz innych związków chemicznych. W e-papierosie podczas odparowywania w wysokiej temperaturze (do 200oC) substancje czynne z marihuany wraz z toksynami są wprowadzane do organizmu.

Jak mówi farmaceuta Tom Viola w najnowszym odcinku „Dental Dose”: – Konopie indyjskie same w sobie mogą powodować problemy zdrowotne w jamie ustnej i problemy ogólnie. Ale w połączeniu z elektronicznym papierosem problemy te mogą się potęgować. Wiele wiadomo o waporyzacji konopi z użyciem e-papierosów, ale wielu rzeczy na ten temat wciąż nie wiemy.

Dr n.med. Paweł Niewada opowiada o bioestetyce w stomatologii. Czym jest ta filozofia? – Oparta jest o naturalne formy. Jednocześnie jako podstawę bioestetyka stawia zdrowy staw skroniowo-żuchwowy – podkreśla nasz rozmówca.

T.H.

źródło: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=328627


POWIĄZANE ARTYKUŁY

marihuana1
Wpływ marihuany na mikrobiom jamy ustnej i mózg Lekarz

Już w 21 stanach USA oraz w stołecznym Dystrykcie Kolumbii dozwolone jest posiadanie i spożywanie marihuany rekreacyjnej przez osoby dorosłe, a 31 stanów dopuściło stosowanie marihuany medycznej. Naukowcy z uczelni medycznych w Karolinie Południowej ...

marihuana
Pacjent używający marihuany w gabinecie stomatologicznym Asysta

Palenie marihuany może zaostrzać chorobę dziąseł, powodować suchość w jamie ustnej, a nawet zagrażać życiu – gdy u palącego ją pacjenta zastosuje się pewne środki znieczulające. To wnioski wyprowadzone z wykładu wygłoszonego w ostatnich dniach podcza...