Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Rekompensata za utracone dochody – kryteria przyznawania

Brak komentarzy | Publikacja:
Rekompensata za utracone dochody – kryteria przyznawania

Rekompensata za utracone dochody – kryteria przyznawania

NFZ opublikował kryteria przyznawania rekompensaty za utracone dochody tym pracownikom medycznym, którzy na skutek rozporządzenia ministra zdrowia zostali pozbawieni możliwości pracy w kilku placówkach.

Kilkanaście dni temu zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, ograniczające możliwość pracy lekarzy i pielęgniarek, którzy zajmują się pacjentami zakażonymi koronawirusem lub z podejrzeniem zakażenia. Dyrektorzy szpitali zamienionych w całości w zakaźne lub szpitali, w których znajdują się takie oddziały, mieli opracować listy wszystkich pracowników medycznych, którzy mają bezpośredni kontakt z takimi pacjentami. Pracownikom tym nie wolno uczestniczyć w leczeniu żadnych innych pacjentów, chyba że chodzi o porady udzielane przez telefon. Pisaliśmy o tym w tekście „Lekarze kłamią, by móc leczyć pacjentów”.

W rozporządzeniu prezesa NFZ-u zapewniono personelowi medycznemu rekompensatę dochodów utraconych na skutek ograniczenia pracy. Teraz wiadomo, jak wyglądają kryteria ich przyznawania. Jak poinformowano, listy pracowników złożyło 111 podmiotów. Aktualnie w oddziałach wojewódzkich trwa ich weryfikacja. Po dokonanej weryfikacji oddziały niezwłocznie przygotują umowy, na podstawie których dodatkowe środki zostaną przekazane do szpitali.

I tak zgodnie z rozporządzeniem, wysokość rekompensaty powinna być równa:

– 80% wartości wynagrodzenia brutto otrzymanego przez daną osobę w innych miejscach pracy za marzec 2020 r. albo miesiąc poprzedzający ten, w którym nastąpiło objęcie ograniczeniem (w kwocie tej nie uwzględnia się wynagrodzenia z tytułu świadczeń zdrowotnych, których udzielanie nie wiąże się z bezpośrednim kontaktem z pacjentem, np. świadczenia udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności)

albo

– 50% wynagrodzenia zasadniczego danej osoby w szpitalu, w którym będzie objęta ograniczeniem za marzec 2020 r., a w przypadku, gdy osoba ta nie była w tym czasie zatrudniona w danym szpitalu, 50% wysokości miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego tej osoby w szpitalu na dzień udostępniania informacji.

Wysokość świadczenia nie może być niższa niż wartość 50% wynagrodzenia zasadniczego danej osoby w szpitalu, w którym będzie objęta ograniczeniem za marzec, a w przypadku, gdy osoba ta nie była w tym czasie zatrudniona w danym szpitalu w wysokości 50% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego tej osoby na dzień udostępniania informacji; w przypadku osoby zatrudnionej na innej podstawie niż stosunek pracy w wysokości 50% wynagrodzenia należnego za marzec, a w przypadku, gdy osoba ta nie była w tym czasie zatrudniona w tym szpitalu, w wysokości 50% miesięcznego wynagrodzenia tej osoby w szpitalu na dzień udostępniania oraz nie wyższa niż 10 000 zł – czytamy,

W przypadku objęcia ograniczeniem przez niepełny miesiąc, świadczenie dodatkowe za ten miesiąc podlegać powinno proporcjonalnemu obniżeniu.

Jeden pacjent na godzinę – taki czas przyjmowania pacjentów sprawi, że nie będzie tłoku w poczekalni. Pozwoli też na przygotowanie gabinetu po wizycie na przyjęcie kolejnego pacjenta. O szczegółach mówią prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent PTS oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka, wiceprezydent PTS. Wypowiedź zarejestrowana podczas webinaru „Koronawirus – wytyczne PTS dla personelu stomatologicznego”, którego sponsorem była marka past na nadwrażliwość Sensodyne.

Oprac. AF, źródło: NFZ

Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dodatek solidarnościowy - Dentonet.pl
Dla kogo dodatek solidarnościowy? Zasady przyznawania pomocy Asysta

W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 r. w następstwie COVID-19 straciły pracę lub ich umowa wygasła. Dodatek soli...

NFZ - Dentonet.pl
NFZ tłumaczy, kto otrzyma rekompensatę za utracone dochody Lekarz

Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia pojawił się komunikat, w którym obszernie wytłumaczono, komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za pracę tylko w placówkach zajmujących się pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wiru...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji