Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Raport NIK odnośnie NFZ

Brak komentarzy | Publikacja:
Raport NIK odnośnie NFZ

Raport NIK odnośnie NFZ

Koniec roku dla wielu placówek służby zdrowia oznacza próbę poradzenia sobie z zagadnieniem kontraktowania, by związać przysłowiowy „koniec z końcem”. Osoby prowadzące te placówki przeżywają obawę, czy NFZ zwróci im pieniądze za nadwykonania, a pacjenci nie raz stawiani są w sytuacji, gdy dowiadują się, że aktualny kontrakt na dane świadczenie medyczne już został wykorzystany.

Początek kolejnego roku oznacza niepewność pacjentów, czy dana placówka medyczna nadal będzie czynna, a podmioty medyczne nie wiedzą, jak wysokie fundusze przyzna im NFZ.
Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli wykazuje (co chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem), że w dziedzinie zapewniania świadczeń medycznych nie dzieje się dobrze.

Co zarzuca się NFZ? Przede wszystkim dzielenie Polaków na lepszych i gorszych, ponieważ nie wszystkim zapewnia się opiekę medyczną na jednakowych zasadach. Raport NIK wykazuje, że mieszkańcy wielu powiatów byli pozbawiani opieki medycznej i musieli daleko dojeżdżać do szpitali. Np. w regionie koszalińskim nie było zakontraktowanych świadczeń na leczenie pediatryczne, intensywną terapię i pomoc anestezjologiczną – pacjenci musieli z niej korzystać w innych powiatach. Aby uzyskać pomoc stomatologiczną – musieli pokonać wiele kilometrów od miejsca zamieszkania.

NIK zarzuca również NFZ niedoszacowanie cen świadczeń kontraktowanych w porównaniu do realnych kosztów ich udzielania. W konsekwencji wiele placówek nie chce podpisywać kontraktów, aby nie ponosić strat z tytułu pokrywania kosztów leczenia. A to skutkuje pogorszeniem dostępu do opieki medycznej i dłuższymi kolejkami do specjalistów w poradniach, które zdecydowały się na podpisanie umów.
Resort zdrowia zapewnia, że w tym roku sytuacja się poprawi, jednak lekarze są innego zdania – sądzą, że wręcz się pogorszy. W najmniej komfortowej sytuacji są jednak pacjenci, którzy mają (uzasadnione w pełni) obawy, czy uda im się skorzystać ze świadczeń medycznych (na rzecz których płacą wysokie składki ZUS).


BZ


Źródło: „Polska Gazeta Codziennie”


POWIĄZANE ARTYKUŁY

pandemia koronawirusa - Dentonet.pl
Rok pandemii. Raport mówi o lęku przed wizytą u dentysty Lekarz

70% pacjentów w Polsce ma świadomość, że ich zęby kwalifikują się do leczenia. Przed regularnymi wizytami u dentysty powstrzymuje ich jednak lęk, co deklaruje aż 68% badanych - czytamy w raporcie przygotowanym przez Medicover Stomatologia.  Kolejne ...

wielolekowość - Dentonet.pl
Wielolekowość w Polsce – raport Narodowego Funduszu Zdrowia Lekarz

Aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczel...

haneen krimly g2TqHzw ZbE unsplash
Słodko-gorzki problem polskich dzieci - NFZ publikuje raport Asysta

Nawet 30% polskich dzieci przynajmniej raz w tygodniu sięga po słodki napój z bąbelkami. Dosładzany sok lub cola lądują na stole do śniadania lub w szkolnych plecakach. Narodowy Funduszy Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia alarmują – to słodka d...

ROZWIŃ WIĘCEJ
opieka stomatologiczna dla pracowników - Dentonet.pl
Pracownicy chcą do dentysty! Raport firmy Sedlak & Sedlak Lekarz

Dla 19% przepytanych przez firmę Sedlak & Sedlak pracowników najbardziej oczekiwanym od pracodawcy benefitem pozapłacowym jest opieka stomatologiczna – wynika z raportu "Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2018 roku".W 2018 roku świadcze...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji