Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Tak chcą szkolić się lekarze – wywiad z prof. dr. hab. n. med. Januszem Kleinrokiem

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Tak chcą szkolić się lekarze – wywiad z prof. dr. hab. n. med. Januszem Kleinrokiem

Tak chcą szkolić się lekarze – wywiad z prof. dr. hab. n. med. Januszem Kleinrokiem

Najwięcej skarg pacjentów, 60% w skali kraju, dotyczy leczenia stomatologicznego i prawie w całości dotyczy to nieprawidłowego wykonania protez osiadających – mówi w wywiadzie dla Dentonetu prof. dr hab. n. med. Janusz Kleinrok, kierownik naukowy licznych zjazdów i szkoleń. Rozmawiamy też o wpływie zmian ustrojowych państwa na stan zdrowia jamy ustnej obywateli oraz o finansowej stronie decyzji pacjentów, a przede wszystkim – o podyplomowej edukacji stomatologów.

Jaka tematyka szkoleń dziś zapewnia odpowiednią liczbę uczestników? Inaczej – w jakich dziedzinach chcą szkolić się polscy stomatolodzy?

Tematyka szkoleń musi być dostosowana do aktualnych, ale co ważne, zmieniających się potrzeb leczniczych. Zawsze jest tak, że niektóre schorzenia występują częściej. Dziś zaliczyłbym do nich zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych. Inny ważny i niezmiennie aktualny temat to wykonawstwo protez całkowitych.

Zatrzymajmy się więc na początku przy pierwszej grupie tematów. Jak to się dzieje, że zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych są zagadnieniem aktualnym właśnie teraz?

Jak wiemy, zaburzenia te często są powikłaniem po leczeniu. U osoby, która miała obniżoną wysokość zwarcia, musimy w rehabilitacji narządu żucia wykonać prawidłową wysokość zwarcia i to już może powodować tego typu zaburzenia. To jest część bardzo skomplikowana.

Ale jest też część bardziej oczywista – te zaburzenia powstają w wyniku stresu, jaki mamy na co dzień. Tego nikomu z nas nie brakuje. Nowa praca, zmiany w życiu osobistym, nowa sytuacja polityczna w kraju. Stres wywołuje zaciskanie zębów, a to od razu przekłada się na stawy. Istotne zwiększenie liczby zaburzeń stawów zaobserwowaliśmy po zmianach ustrojowych 25 lat temu. Prowadziliśmy takie badania w Lublinie.

Może to byłby dobry temat na pracę dyplomową – stan zdrowia jamy ustnej w społeczeństwie a zmiany ustrojowe państwa?

Rzeczywiście można taką pracę przygotować. (śmiech)

Jako ważny i potrzebny temat szkoleń wskazuje Pan Profesor również wykonawstwo protez całkowitych. Dlaczego?

W Polsce wykonujemy bardzo dużo uzupełnień całkowitych. Niestety poziom tych prac pozostawia wiele do życzenia. Wynika to z sytuacji historycznej. Kiedy powstał płatnik (wcześniej Kasa Chorych, później NFZ) lekarze dostawali kontrakty ogólnostomatologiczne, z częścią protetyczną. Dotyczyło to również lekarzy, którzy wcześniej pracowali w szkołach, przychodniach, jako chirurdzy lub zajmowali się leczeniem zachowawczym. I nagle ci lekarze, a jest takich lekarzy w Polsce 10 tysięcy, muszą wykonywać protezy osiadające. Zarówno częściowe, jak i całkowite. To dla nich była nowość. Zaczęli jakoś to robić, bo musieli. I niestety poziom jest niski.

Na jakiej podstawie możemy to ocenić?

Świadczą o tym statystyki z NFZ. Najwięcej skarg pacjentów, 60% w skali kraju, dotyczy leczenia stomatologicznego i prawie w całości dotyczy to nieprawidłowego wykonania protez osiadających. To jest temat, który trzeba poruszać.

Czy dziś protezy nadal są popularnym rozwiązaniem wśród pacjentów? Czy nie są wypierane przez coraz bardziej dostępne implanty?

Zawsze zastanawialiśmy się, czy lekarzy mamy wystarczającą liczbę i jak określić potrzeby lecznicze społeczeństwa. I odkąd Fenicjanie wymyślili pieniądze – to one określają nam te potrzeby. My leczymy pacjentów w 99% w prywatnych gabinetach. I stosujemy takie leczenie, na jakie społeczeństwo stać. To zapotrzebowanie społeczne kształtuje to, co robimy. My edukujemy społeczeństwo, pokazujemy możliwości, ale jest bariera finansowa. Oczywiście taka proteza osiadająca nie jest komfortowa dla pacjenta, jest problem ze stabilizacją, często są trudne warunki protetyczne do utrzymania tej protezy i stąd różne systemy stabilizujące protezy osiadające. To jednak tańsze rozwiązanie od rekonstrukcji uzębienia na implantach. Jest wiele systemów tańszych i droższych, w miarę możliwości finansowych pacjenta.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Łukaszewicz


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lekarz - Dentonet.pl
Ankieta OZZL: lekarze chcą pracować w jednym miejscu Lekarz

Zarząd OZZL przedstawił wyniki ankiety przeprowadzonej wśród lekarzy na temat ich gotowości do pracy w jednym miejscu – w publicznej albo w prywatnej ochronie zdrowia. W ankiecie wzięło udział około 2 tysiące osób. Wyniki ankiety nie były dotychczas...

wynagrodzenia lekarzy - Dentonet.pl
Lekarze chcą rozmawiać z rządem o wynagrodzeniach Lekarz

30 września 2020 r. przedstawiciele zawodów medycznych skierowali wniosek do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o uwzględnienie w pracach zespołu do spraw opracowania propozycji zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadn...

Mariusz Oboda na rynku od 30 lat [WYWIAD] Lekarz

Blisko 30 lat na rynku stomatologicznym funkcjonuje najbardziej rozpoznawalny w kraju trener rozwoju praktyk stomatologicznych w Polsce - Mariusz Oboda. Rozmawiamy o tym, czym zajmuje się firma Oboda Group, ale też rynkowej konkurencji. ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Covid-19 - Dentonet.pl
Brytyjscy dentyści nie chcą używać masek typu FFP2 i FFP3 Lekarz

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologii Prywatnej (BAPD), 4 na 5 dentystów nie toleruje noszenia masek typu FFP2 lub FFP3. Może to świadczyć o potrzebie wprowadzenia zmian w zakresie stosowania środków ochro...

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Wyniki badania: Polacy nie chcą się szczepić na koronawirusa Lekarz

Z badania przeprowadzonego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Warszawski we współpracy z ARC Rynek i Opinia na próbie 1066 osób wynika, że tylko co trzeci badany (37%) skorzystałby ze szczepionki przeciw COVID-19, gdyby była dostę...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres