Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Niż demograficzny niestraszny medycznym uczelniom

Publikacja:
Niż demograficzny niestraszny medycznym uczelniom

Niż demograficzny niestraszny medycznym uczelniom

Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Łodzi szacują, że na płatne studia niestacjonarne w nowym roku akademickim przyjętych zostanie ok. 15% mniej studentów.

Na części kierunków rekrutacja została już zakończona, ale na niektórych jeszcze trwa lub się nie rozpoczęła.

Z analiz uczelni wynika jednak, że wszystkie kierunki zaplanowane na ten rok akademicki – zarówno stacjonarne jak i niestacjonarne – zostaną uruchomione.

– Faktem jest, że na studia niestacjonarne w nowym roku akademickim przyjmiemy mniej studentów o ok. 15%, ale za zgodą ministerstwa zwiększone zostały limity miejsc na wybranych kierunkach studiów stacjonarnych. Równoważy to ogólną liczbę nowo przyjętych studentów – poinformowała p.o. dyrektora biura rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Joanna Orłowska.

Według niej uczelnia nie odczuwa obecnie jeszcze skutków niżu demograficznego, które miałyby bezpośrednie przełożenie na jej stabilność finansową.

– Uczelni profilowanych tj. medycznych, muzycznych ten problem nie dotyczy jeszcze w takim stopniu, jak uczelni niepublicznych czy mniejszych uniwersytetów – zaznaczyła.

Według niej opłaty za studia niestacjonarne stanowią ważny, ale nie dominujący czynnik decydujący o sytuacji finansowej UM. Alternatywą, która ma równoważyć skutki kryzysu związanego z niżem, są studenci anglojęzyczni, kursy i szkolenia podyplomowe, a także kierunki zamawiane.

Nie odczuwa skutków niżu demograficznego Uniwersytet Medyczny w Lublinie, który postawił na kształcenie w języku angielskim studentów z zagranicy. Obecnie studiuje tu około tysiąca osób z 52 krajów. – 17 lat temu zaczynaliśmy od trzech osób z zagranicy – powiedział rzecznik UM Włodzimierz Matysiak.

Matysiak podkreślił, że czesne od zagranicznych studentów w "bardzo znaczący" sposób pozwala podreperować budżet uczelni.

– Dzięki dochodom z czesnego możemy finansować modernizację infrastruktury, uatrakcyjniać formy przekazu wiedzy, co podnosi jakość kształcenia i ugruntowuje markę uczelni w świecie – dodał Matysiak. Łącznie na UM studiuje około 8 tys. osób.
 

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepienie przeciw COVID
Szczepienia przeciw COVID-19 zalecane pracownikom medycznym Lekarz

Ministerstwo zdrowia opublikowało rekomendacje dotyczące realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2023/2024. Szczepienia zaleca się m.in. pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami lub materiałem zakaźnym. Resor...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
COVID-19: trzecia dawka szczepionki zalecana pracownikom medycznym Lekarz

Rada Medyczna podjęła decyzję o zarekomendowaniu podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 seniorom, osobom z chorobami przewlekłymi oraz personelowi medycznemu. – Sporo badań potwierdza fakt istotnego obniżania się poziomu odporności p...