Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Niż demograficzny niestraszny medycznym uczelniom

Brak komentarzy | Publikacja:
Niż demograficzny niestraszny medycznym uczelniom

Niż demograficzny niestraszny medycznym uczelniom

Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Łodzi szacują, że na płatne studia niestacjonarne w nowym roku akademickim przyjętych zostanie ok. 15% mniej studentów.

Na części kierunków rekrutacja została już zakończona, ale na niektórych jeszcze trwa lub się nie rozpoczęła.

Z analiz uczelni wynika jednak, że wszystkie kierunki zaplanowane na ten rok akademicki – zarówno stacjonarne jak i niestacjonarne – zostaną uruchomione.

– Faktem jest, że na studia niestacjonarne w nowym roku akademickim przyjmiemy mniej studentów o ok. 15%, ale za zgodą ministerstwa zwiększone zostały limity miejsc na wybranych kierunkach studiów stacjonarnych. Równoważy to ogólną liczbę nowo przyjętych studentów – poinformowała p.o. dyrektora biura rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Joanna Orłowska.

Według niej uczelnia nie odczuwa obecnie jeszcze skutków niżu demograficznego, które miałyby bezpośrednie przełożenie na jej stabilność finansową.

– Uczelni profilowanych tj. medycznych, muzycznych ten problem nie dotyczy jeszcze w takim stopniu, jak uczelni niepublicznych czy mniejszych uniwersytetów – zaznaczyła.

Według niej opłaty za studia niestacjonarne stanowią ważny, ale nie dominujący czynnik decydujący o sytuacji finansowej UM. Alternatywą, która ma równoważyć skutki kryzysu związanego z niżem, są studenci anglojęzyczni, kursy i szkolenia podyplomowe, a także kierunki zamawiane.

Nie odczuwa skutków niżu demograficznego Uniwersytet Medyczny w Lublinie, który postawił na kształcenie w języku angielskim studentów z zagranicy. Obecnie studiuje tu około tysiąca osób z 52 krajów. – 17 lat temu zaczynaliśmy od trzech osób z zagranicy – powiedział rzecznik UM Włodzimierz Matysiak.

Matysiak podkreślił, że czesne od zagranicznych studentów w "bardzo znaczący" sposób pozwala podreperować budżet uczelni.

– Dzięki dochodom z czesnego możemy finansować modernizację infrastruktury, uatrakcyjniać formy przekazu wiedzy, co podnosi jakość kształcenia i ugruntowuje markę uczelni w świecie – dodał Matysiak. Łącznie na UM studiuje około 8 tys. osób.
 

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higienistka - Dentonet.pl
Studia dla higienistek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Asysta

W roku akademickim 2020/2021 Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchamia 3-letnie studia I stopnia na kierunku „higiena stomatologiczna”. Jak czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, kierunek powstaje jako część projek...

50 lat stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Lekarz

1 czerwca w Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyła się konferencja z okazji 50-lecia nauczania stomatologii w białostockiej uczelni. Podczas spotkania dr hab. Teresa Sierpińska (prodziekan ds. jakości kształcenia, programów studiów i...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Studiuj w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, zostań dentystą! Lekarz

12 stycznia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku odbyła się kolejna akcja promocyjna "Studiuj w UMB". Studenci zachęcali białostockich licealistów do podejmowania dalszej nauki właśnie na kierunkach medycznych.12 stycznia w murach Uniwersytetu Me...

Akiro Aoki - Dentonet.pl
Prof. Akira Aoki z wizytą na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu Lekarz

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu odwiedził jeden z najbardziej cenionych na świecie specjalistów z dziedziny periodontologii laserowej – prof. Akira Aoki z Tokyo Medical and Dental University.Prof. Akira Aoki jest beneficjentem wielu nagród naukowyc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji