Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Nie żyją dr Kazimierz Bryndal i dr Eleonora Sobiecka-Bryndal

Publikacja:
Nie żyją dr Kazimierz Bryndal i dr Eleonora Sobiecka-Bryndal

Nie żyją dr Kazimierz Bryndal i dr Eleonora Sobiecka-Bryndal

W ciągu zaledwie dwóch dni zmarło małżeństwo cenionych toruńskich lekarzy stomatologów – dr Kazimierz Bryndal i dr Eleonora Sobiecka-Bryndal.

21 maja 2022 r. w wieku 92 lat zmarł dr Kazimierz Bryndal. Był lekarzem dentystą, absolwentem Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, specjalistą protetyki stomatologicznej z Torunia. Od lat 90. do przejścia na emeryturę w 2009 r. był kierownikiem Samodzielnego Wojewódzkiego Centrum Stomatologii przy ul. Przedzamcze w Toruniu. Wiele lat pracował w objazdowym ambulansie stomatologicznym, w którym jeździł po obszarach wiejskich i udzielał pomocy mieszkańcom.

W latach 1997-2022 był prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu. Od chwili reaktywowania samorządu lekarskiego brał czynny udział w życiu samorządowym. W działalności samorządowej dał się poznać jako wszechstronny i skuteczny organizator. Niezastąpiony w kontaktach międzynarodowych, przede wszystkim z Izbą Lekarską partnerskiej Getyngi.

Był wieloletnim prezesem toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i członkiem Toruńskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, tytułem „Pro Gloria Medici” K-POIL oraz odznaczeniem „Meritus Pro Medicis” NIL.

Był dwukrotnie żonaty, doczekał się czwórki dzieci, znanych artystów – współtwórcy Kobranocki Jacka Bryndala, satyryka Rafała Bryndala, perkusisty Michała Bryndala oraz producenta muzycznego Jakuba Bryndala.

22 maja 2022 r. w wieku 71 lat zmarła dr Eleonora Sobiecka-Bryndal. Była absolwentką Akademii Medycznej w Łodzi, lekarzem stomatologiem, specjalistką protetyki stomatologicznej z Torunia. Była delegatem na Okręgowy Zjazd Lekarzy Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej III, IV i V kadencji oraz członkiem Okręgowej Komisji Rewizyjnej V kadencji. Pełniła również funkcję członka Komisji Senioratu i Spraw Socjalnych Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu.

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

Źródło, zdjęcie: https://kpoil.torun.pl