Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Nie tylko składka od każdej umowy zlecenia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nie tylko składka od każdej umowy zlecenia

Nie tylko składka od każdej umowy zlecenia

Jak z każdą zmianą przepisów, na pierwszy rzut oka tylko fachowcy potrafią w kilka chwil ocenić jakie będą ich skutki. A zmian dotyczących składek zusowskich oraz ogólnie podpisywania umów o pracę będzie  w 2016 roku sporo.

Higienistki stomatologiczne i asystentki stomatologiczne zatrudnione są w bardzo różny sposób. Pracodawcy proponują warunki począwszy od umów o pracę, poprzez zlecenie czy nawet umowę o dzieło. Zdarzają się także umowy o pracę na zastępstwo. Pisaliśmy już o tym tutaj.

Najwięcej emocji budzą składki od umów zlecenia. Jest ich stosunkowo najwięcej, jeśli chodzi o zatrudnienie asystentek i higienistek stomatologicznych. A z nowym rokiem weszła w życie ustawa z 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowa ustawa wprowadza zmiany w objęciu składkami umów-zleceń w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń.

Według nowych przepisów osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, przykładowo asystentka czy higienistka stomatologiczna na kilku umowach zlecenia objęta będzie obowiązkowo ubezpieczeniami z również z innych tytułów.

Zmiany w 2016 dotyczą także umów o pracę. Pierwsza z nich to ograniczenie liczby umów na czas określony, a kolejna to ograniczenie typów umowy.

Pracodawca tylko przez 33 miesiące będzie mógł zatrudniać osobę na tymczasowej umowie. Po tym okresie zatrudnienie przejdzie w umowę na czas nieokreślony.

Przepisy mają przynieść ograniczenie umów na okres próbny do maksymalnie trzech oraz zmiany w wypowiedzeniach. Będzie można wypowiedzieć umowę krótszą niż pół roku, czyli w praktyce, przy wypowiedzeniu, nie będzie się liczyć czas, na jaki umowa została zawarta.

Nowelizacja Kodeksu pracy dopuszcza tylko trzy rodzaje umów o pracę: umowa próbna, na czas określony oraz na czas nieokreślony. Nie będzie można zatrudniać na podstawie umowy na zastępstwo. A trzeba przyznać, że takie umowy wcale nierzadko proponowano asystentkom stomatologicznym i higienistkom stomatologicznym.

Jak te zmiany przysłużą się środowisku, bedzie można ocenić dopiero po pierszych doświadczeniach. Asystentki stomatologiczne i higienistki stomatologiczne, podobnie jak i inni zatrudniani doświadczą tego na sobie.

ab

 

źródło: zielonalinia.gov.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta w szkole - Dentonet.pl
Dentysta szkolny w gminie Pułtusk - podpisano porozumienie Lekarz

Przychodnia Gajda-Med przy ul. 3 Maja otoczy opieką stomatologiczną uczniów większości szkół podstawowych oraz średnich działających na terenie gminy Pułtusk.Obowiązek objęcia uczniów opieką stomatologiczną nakłada na samorządy ustawa o opiece zdrowo...

wyroby medyczne - Dentonet.pl
Nowe wzory zleceń na wyroby medyczne od 1 stycznia 2020 r. Lekarz

Ministerstwo zdrowia w specjalnym komunikacie przypomniało, że od 1 stycznia 2020 r. obowiązywać będą nowe zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, polegające przede wszystkim na stosowaniu nowego wzoru z...

wyroby medyczne - Dentonet.pl
Wyroby medyczne po nowemu Pacjent

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza nowy sposób realizacji zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, do których zaliczają się m.in. protezy zębowe czy aparaty ortodontyczne. Od 1 stycznia 2020 r. pacjent nie będzie musiał już odwiedzać oddziału NFZ ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szkolne gabinety - Dentonet.pl
Kto może leczyć dzieci w szkołach? Zarządzenie prezesa NFZ-u Lekarz

W specjalnym zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia przypomniano, że świadczenia stomatologiczne w ramach realizacji ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami mogą realizować jedynie podmioty, które mają już podpisaną umowę z Funduszem.Przypom...

PIT - Dentonet.pl
Zerowy PIT dla młodych pracowników od 1 sierpnia 2019 r. Asysta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, wprowadzającą zerową stawkę podatku PIT dla pracowników poniżej 26. roku życia. Ulga wejdzie w życie 1 sierpnia 2019 r.Zwolnienie z PIT obejmie przychody młodych podatników z umów o pracę oraz z umów zlecenia d...

podatek PIT
Rząd przyjął projekt ustawy o obniżeniu stawki podatku PIT Lekarz

Obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17% dla wszystkich podatników oraz dodatkowe zmniejszenie PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów – takie zmiany przewiduje projekt ustawy, który rząd przyjął 16 li...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres