Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Nie tylko składka od każdej umowy zlecenia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nie tylko składka od każdej umowy zlecenia

Nie tylko składka od każdej umowy zlecenia

Jak z każdą zmianą przepisów, na pierwszy rzut oka tylko fachowcy potrafią w kilka chwil ocenić jakie będą ich skutki. A zmian dotyczących składek zusowskich oraz ogólnie podpisywania umów o pracę będzie  w 2016 roku sporo.

Higienistki stomatologiczne i asystentki stomatologiczne zatrudnione są w bardzo różny sposób. Pracodawcy proponują warunki począwszy od umów o pracę, poprzez zlecenie czy nawet umowę o dzieło. Zdarzają się także umowy o pracę na zastępstwo. Pisaliśmy już o tym tutaj.

Najwięcej emocji budzą składki od umów zlecenia. Jest ich stosunkowo najwięcej, jeśli chodzi o zatrudnienie asystentek i higienistek stomatologicznych. A z nowym rokiem weszła w życie ustawa z 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowa ustawa wprowadza zmiany w objęciu składkami umów-zleceń w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń.

Według nowych przepisów osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, przykładowo asystentka czy higienistka stomatologiczna na kilku umowach zlecenia objęta będzie obowiązkowo ubezpieczeniami z również z innych tytułów.

Zmiany w 2016 dotyczą także umów o pracę. Pierwsza z nich to ograniczenie liczby umów na czas określony, a kolejna to ograniczenie typów umowy.

Pracodawca tylko przez 33 miesiące będzie mógł zatrudniać osobę na tymczasowej umowie. Po tym okresie zatrudnienie przejdzie w umowę na czas nieokreślony.

Przepisy mają przynieść ograniczenie umów na okres próbny do maksymalnie trzech oraz zmiany w wypowiedzeniach. Będzie można wypowiedzieć umowę krótszą niż pół roku, czyli w praktyce, przy wypowiedzeniu, nie będzie się liczyć czas, na jaki umowa została zawarta.

Nowelizacja Kodeksu pracy dopuszcza tylko trzy rodzaje umów o pracę: umowa próbna, na czas określony oraz na czas nieokreślony. Nie będzie można zatrudniać na podstawie umowy na zastępstwo. A trzeba przyznać, że takie umowy wcale nierzadko proponowano asystentkom stomatologicznym i higienistkom stomatologicznym.

Jak te zmiany przysłużą się środowisku, bedzie można ocenić dopiero po pierszych doświadczeniach. Asystentki stomatologiczne i higienistki stomatologiczne, podobnie jak i inni zatrudniani doświadczą tego na sobie.

ab

 

źródło: zielonalinia.gov.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Świadczenie postojowe dla zleceniobiorców wciąż do wzięcia Asysta

Asystentki oraz higienistki stomatologiczne współpracujące z gabinetami stomatologicznymi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które w związku z panującą pandemią koronawirusa straciły źródło dochodu, cały czas mogą starać się o świadczeni...

ubezpieczenie grupowe - Dentonet.pl
Grupowe ubezpieczenie na życie w pracy - co daje? [poradnik] Asysta

Nasz pracodawca może zaoferować nam możliwość zakupu ubezpieczenia grupowego. Czy taka oferta się opłaca? Na czym właściwie polega ubezpieczenie grupowe? Sprawdzamy, czy jest to korzystne rozwiązanie i czy warto się na taką opcję decydować. Zanim zd...

zmiany w kodeksie karnym - Dentonet.pl
Zmiany w kodeksie karnym wchodzą w życie. Co to oznacza dla lekarzy? Lekarz

W życie wchodzi nowelizacja art. 37a kodeksu karnego, która wprowadza duże zmiany w karaniu lekarzy i lekarzy dentystów za tzw. błędy medyczne. Nowelizacja kodeksu karnego wprowadzona w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 budzi olbrzymie kontrower...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dodatek solidarnościowy - Dentonet.pl
Dla kogo dodatek solidarnościowy? Zasady przyznawania pomocy Asysta

W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 r. w następstwie COVID-19 straciły pracę lub ich umowa wygasła. Dodatek soli...

Dentonet - higienistka na swoim
Świadczenie postojowe także dla osób z umową cywilnoprawną Asysta

Asystentki oraz higienistki stomatologiczne współpracujące z gabinetami stomatologicznymi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które w związku z panującą pandemią koronawirusa straciły źródło dochodu, mogą starać się o świadczenie postojow...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres