Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Nie tylko dentyści nie lubią elektronicznych zwolnień

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nie tylko dentyści nie lubią elektronicznych zwolnień

Nie tylko dentyści nie lubią elektronicznych zwolnień

To miał być przełom i wygoda dla wszystkich. Elektroniczne zwolnienia lekarskie miały ułatwić życie i lekarzom i pacjentom. Założeniem przy ich wystawianiu była szybka droga z gabinetu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i do pracodawcy. Jednak okazuje się, że na razie nie ma mowy o rewolucji.

Jak podaje gazetaprawna.pl miesięcznie lekarze i lekarze dentyści wystawiają około dwóch milionów zwolnień lekarskich w formie papierowej. Z danych ZUS wynika, że od początku roku zwolnień formie elektronicznej wystawiono ich niecałe 3000.

Jakie są powody takiej niechęci do korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji?

Od samego początku procedura e-zwolnień budziła wątpliwości w środowisku medycznym. Zostały wprowadzone na mocy ustawy z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1066). Ale w opinii lekarzy procedura ich wystawiania jest bardzo skomplikowana.

Potwierdza to wypowiedź prezesa NRL Macieja Hamankiewicza. Jego zdaniem system przygotowany przez ZUS jest tak skomplikowany, że lekarz, próbując wystawić e-zwolnienie, straci więcej czasu niż w przypadku papierowego dokumentu. Naszym zadaniem jest leczenie pacjentów, więc nadal będziemy wystawiać zwolnienie tradycyjną drogą – powiedział prezes NRL.

Rzeczywiście mimo zapewnień przedstawicieli ZUS wystawianie e-zwolnień nie jest takie proste. Wśród pierwszych lekarzy wystawiających e-zwolnienia znalazł się lekarz ortopeda Tomasz Ziółek. Jak relacjonuje na łamach gazetyprawnej.pl zanim wystawił pierwszy dokument, musiał przebrnąć przez skomplikowany proces rejestracji związany z osobistym zgłoszeniem się do oddziału ZUS. I w dodatku musiał ręcznie wpisywać niektóre dane pacjenta. To zabiera czas, który można poświęcić choremu i raczej zniechęca do korzystania z elektronicznych ułatwień.

A gdzie tkwi tajemnica? To nic nowego jeżeli chodzi o ZUS. Mimo zapewnień, że wszystkie terminy zostały dotrzymane, a skutkiem wdrożenia e-zwolnień miały być dla ZUS oszczędności, skończyło się raczej na wydatkach i to nie małych.

Rezygnacja z zakupu bloczków z zaświadczeniami miała dać kwotę oszczędności ponad 1,3 mln zł w skali roku. Tymczasem zamiast tego, wydano 13 milionów złotych na całość prac informatycznych związanych z przygotowaniem wdrożenia e-ZLA.

Jednak nie zadbano o specjalne oprogramowanie dla ganinetów w zakresie łączności z bazą ZUS i przenoszenie danych pacjenta i wystawiającego zwolnienie. Jak powiedział dziennikowi Gazeta prawna Rafał Dunal, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Twórców Oprogramowania Rynku Medycznego, ZUS za późno przystąpił do konsultacji z twórcami oprogramowania co uniemożliwiło zmiany merytoryczne i techniczne w systemie. Nie mówiąc o testach.

Nic zatem dziwnego, że dla lekarzy i lekarzy dentystów system jest niewiarygodny i wolą wystawiać papierowe zwolnienia.

 

ab

 

 

źródło:gazetaprawna


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
USA: bezpieczeństwo w gabinecie? Kluczowe tylko dla 50% badanych Lekarz

Lanmark 360 – działająca w Stanach Zjednoczonych agencja z branży zdrowotnej, oferująca leczenie stomatologiczne w pełnym zakresie – przeprowadziła badanie dotyczące gotowości pacjentów do powrotu do gabinetu dentystycznego po zniesieniu ograniczeń z...

higienistka - Dentonet.pl
Dobrze być higienistką stomatologiczną... ale tylko w USA Asysta

Według raportu US News & World Report, higienistka stomatologiczna jest drugim najlepszym zawodem w Stanach Zjednoczonych. Autorzy raportu wzięli pod uwagę zarobki, szacowaną liczbę nowych miejsc pracy w najbliższych latach, poziom stresu oraz mo...

e-recepta - Dentonet.pl
Ponad 2 mln elektronicznych recept wystawionych jednego dnia Lekarz

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że 8 stycznia 2020 r. – kiedy wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej – wystawiono ich ponad 2 mln. Liczba kont na stronie pacjent.gov.pl, gdzie można uzyskać dostęp do ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
e-zwolnienia - Dentonet.pl
Ponad 25 mln wystawionych e-zwolnień od 1 grudnia 2018 r. Lekarz

Od 1 grudnia 2018 r. do końca listopada 2019 r. w Polsce wystawiono już ponad 25 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. W Polsce w formie elektronicznej wystawianych jest 99,99% takich zaświadczeń. – Wprowadzenie e-ZLA okazało się sukcesem. Elektro...

bezpieczeństwo w gabinecie - Dentonet.pl
Bezpieczeństwo w gabinecie to nie tylko dezynfekcja Asysta

Ubiór w gabinecie stomatologicznym w kwestii bezpieczeństwa jest nie mniej ważny niż skuteczna dezynfekcja. O tym, jak niebezpieczne mogą być zaniedbania w tym zakresie - w materiale filmowym.Fot. Archiwum...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres