Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Kolejki do lekarzy są krótsze? Resort dementuje medialne doniesienia

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kolejki do lekarzy są krótsze? Resort dementuje medialne doniesienia

Kolejki do lekarzy są krótsze? Resort dementuje medialne doniesienia

Resort zdrowia zdementował informacje opublikowane w „Gazecie Wyborczej” – w artykule wskazano, że w ostatnim czasie kolejki do lekarzy znacznie się wydłużyły. Ministerstwo twierdzi jednak, że w przypadku 35% poradni i oddziałów zmniejszyła się liczba osób oczekujących na udzielenie świadczenia.

Według danych NFZ, opublikowanych w „Gazecie Wyborczej”, w grudniu 2016 r. – w porównaniu do grudnia 2015 r. – kolejki pacjentów oczekujących na wizyty do specjalistów zwiększyły się. Na wizytę u neurologa w grudniu 2015 r. czekało niecałe 125 tys. osób, a w grudniu 2016 r. – już prawie 138 tys. Coraz dłuższe są również kolejki na zabiegi endoskopii, badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, a także na wizytę u ortodonty oraz rehabilitację. W niektórych dziedzinach kolejki są krótsze, ale nieznacznie. Spadek co najmniej o 5 tys. osób w skali kraju odnotowano tylko w trzech rodzajach poradni: stomatologicznej (15 tys.), ginekologicznej (8 tys.) i rehabilitacyjnej (7 tys.). Spadki nie przełożyły się na skrócenie czasu oczekiwania – na wizytę u dentysty wciąż czeka ponad 115 tys. pacjentów.

Medialne doniesienia zdementowało jednak ministerstwo zdrowia. Jak podkreślono w specjalnym komunikacie, analiza list oczekujących z 2015 r. i 2016 r. dowodzi, że w przypadku 35% poradni i oddziałów zmniejszyła się liczba osób oczekujących na udzielnie świadczenia. Zdaniem resortu, oprócz poradni stomatologicznych, położniczo-ginekologicznych oraz rehabilitacyjnych, krótsze kolejki notuje się również w przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu onkologii oraz świadczeń udzielnych na podstawie karty DILO.

– Mamy świadomość problemów występujących w obecnym systemie ochrony zdrowia. Tuż po objęciu rządów przeprowadziliśmy analizę niewydolności systemu. Minister Konstanty Radziwiłł przedstawiał ją w Sejmie 11 maja 2016 r. Aby poprawić jakość opieki medycznej w Polsce pracujemy nad kompleksową reformą systemu. Prace te rozpoczęliśmy pod koniec 2015 r. Wszystkie nasze działania mają na celu usprawnienie systemu, a tym samym skrócenie czasu oczekiwania na świadczenia. Zmiany są wdrażane stopniowo, w sposób gwarantujący pacjentom bezpieczeństwo zdrowotne, a lecznicom – niezakłócone funkcjonowanie – podkreślono.

Do działań, które – zdaniem ministerstwa – przyczynią się do zmniejszenia kolejek, zalicza się m.in. wprowadzenie sieci szpitali, nowy sposób finansowania szpitali i przychodni przyszpitalnych oraz wprowadzenie opieki koordynowanej.

Samorząd lekarski alarmuje: polscy lekarze pracują w kilku miejscach jednocześnie, przez co są przemęczeni. To niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla pacjentów. Dlaczego pracują tak dużo? Odpowiada Jerzy Jakubiszyn, członek Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodniczący Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich.

AF

Fot. rhein, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
Resort zdrowia: zero tolerancji dla łamania obostrzeń Lekarz

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk przedstawili propozycje rozwiązań umożliwiających lepszą egzekucję obostrzeń obowiązujących w czasie pandemii. Podczas wtorkowej konferencji szef resortu zd...

dentobus - Dentonet.pl
Resort zdrowia: 100 tys. pacjentów w dentobusach w ciągu dwóch lat Lekarz

Według informacji ministerstwa zdrowia, w latach 2018-2019 w dentobusach udzielono pomocy ponad 100 tys. pacjentom. Przypomnijmy – jakiś czas temu grupa posłów PSL-u skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pytała o zagwarantowanie Pola...

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
Adam Niedzielski oficjalnie objął resort zdrowia Lekarz

Prezydent Andrzej Duda 26 sierpnia powołał na urząd ministra zdrowia dr. nauk ekonomicznych Adama Niedzielskiego. Wręczenia powołania odbyło się w Pałacu Prezydenckim. – Chciałbym podziękować odchodzącym ministrom – profesorowi Szumowskiemu i profes...

ROZWIŃ WIĘCEJ
maseczki - Dentonet.pl
Ważny apel lekarzy i lekarzy dentystów do obywateli Polski Lekarz

Naczelna Izba Lekarska regularnie publikuje apele - do premiera, ministrów czy osób zarządzających wszelkimi instytucjami publicznymi. Jeden z ostatnich apeli wystosowanych przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany jest jednak do... obywat...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres