Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Jak prawidłowo zakładać i zdejmować środki ochrony osobistej?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak prawidłowo zakładać i zdejmować środki ochrony osobistej?

Jak prawidłowo zakładać i zdejmować środki ochrony osobistej?

Swoje kolejne zalecenia dotyczące stosowania środków ochrony osobistej – włączając w to ich zakładanie oraz zdejmowanie – dla osób udzielających pomocy medycznej pacjentom z podejrzeniem COVID-19 wydał krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Jak czytamy w komunikacie, personel zajmujący się pacjentami powinien posiadać środki ochrony osobistej, używanej zgodnie z zaleceniami. Zalicza się do nich rękawiczki, fartuchy lub kombinezony, maski, gogle i przyłbice, czepek lub inna osłona włosów.

Ich nakładanie powinno przebiegać w ściśle określony sposób.

1. W pierwszej kolejności należy wykonać higienę rąk.

2. Następnie zakłada się fartuch ochronny, który powinien być zapięty na plecach przy pomocy drugiej osoby.

3. Następnie zakłada się półmaskę twarzową/maskę chirurgiczną dopasowując do kształtu nosa metalowym/plastikowym klipsem. Gumki/troki utrzymujące maskę powinny być odpowiednio napięte, nie powodując ucisku i nie powinny się krzyżować.

4. Następnie zakłada się gogle, okulary lub przyłbicę ochronną, które również należy odpowiednio dopasować.

5. Jako ostatnie zakłada się odpowiedniego rozmiaru rękawiczki ochronne – jedną, optymalnie dwie pary.

Równie ważne jest prawidłowe zdjęcie zastosowanych środków ochronnych.

1. W pierwszej kolejności zdejmuje się rękawiczki ochronne. Zaleca się przed ich zdjęciem zastosowanie dodatkowo schematu higieny rąk (na rękawiczki) przy pomocy środka dezynfekującego.

2. Po zdjęciu rękawiczek ochronnych należy zastosować ponownie higienę rąk. W przypadku noszenia jednej pary rękawiczek higienę rąk stosować na gołe dłonie i następnie założyć nową parę rękawiczek, zaś w przypadku używania dwóch par rękawiczek środek dezynfekujący stosować na wewnętrzne rękawiczki.

3. Następnie zdejmuje się fartuch ochronny. Czynności można wykonać samodzielnie (w przypadku możliwości swobodnego zerwania zapięć tylnych fartucha) lub poprosić o pomoc osobę drugą, która powinna mieć na sobie rękawiczki ochronne i maskę chirurgiczną. Bezpośrednio po udzieleniu pomocy osoba pomagająca powinna zdjąć rękawiczki w sposób bezpieczny, po czym zastosować higienę rąk.

Odpięty fartuch należy złapać obiema rękami z tyłu, na wysokości ramion, nie dotykając twarzy, pociągając go stopniowo w dół, z dala od ciała, utrzymując powierzchnię zewnętrzną fartucha wewnątrz. Następnie należy zdjąć rękawy fartucha wywijając je na lewą stronę.

4. Następnie zdejmuje się gogle, okulary lub przyłbicę ochronną, unikając dotykania ich powierzchni zewnętrznych, które mogą być zanieczyszczone. Podczas tej czynności używać obu rąk, chwytając dwoma palcami, np. kciukiem i palcem wskazującym z boku lub z tyłu głowy. W przypadku noszenia przyłbicy ochronnej można zdjąć ją w pierwszej kolejności, przed zdjęciem fartucha ochronnego (o ile jej rozmiar utrudnia zdejmowanie innych elementów środków ochrony osobistej).

5. Następnie zdejmuje się półmaskę twarzową używając dwóch palców obu rąk (np. kciuka i palca wskazującego), umieszczając palce z boku głowy w okolicy uszu, od dołu, pod obiema gumkami na raz, odpowiednio rozciągając gumki i unikając dotykania samej półmaski. W przypadku maski chirurgicznej najpierw rozwiązuje się jej troki dolne, a następnie górne, zdejmując za nie maskę, unikając dotykania samej maski.

6. Na końcu zdejmuje się rękawiczki ochronne. Zaleca się przed ich zdjęciem zastosowanie środka dezynfekującego, a po ich zdjęciu higieny rąk przy pomocy ciepłej wody i mydła.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.

Oprac. AF na podst. ministerstwo zdrowia

Fot. leo2014, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena rąk - Dentonet.pl
Higiena rąk to podstawa ochrony przed koronawirusem Asysta

SARS-CoV-2 może się znaleźć na plecaku, ubraniach czy wózkach sklepowych, ale samo dotknięcie takiego przedmiotu nie oznacza zakażenia. Wirus musiałby się dostać na błony śluzowe, dlatego dezynfekcja rąk to podstawa – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzy...

Materiały kompozytowe – czy stosujesz je prawidłowo? Lekarz

Kompozyty bywają niedoceniane, leczenie z ich użyciem być może nie jest tak spektakularne jak odbudowa uśmiechu z zastosowaniem implantów, ale zapewniają znakomity efekt (funkcja i estetyka), są bardziej dostępne (dla lekarza i pacjenta), a w niektór...

środki ochrony - Dentonet.pl
UK: Praktyki NHS dostaną bezpłatne środki ochrony Lekarz

Zgodnie z nową strategią rządu Borisa Johnsona, gabinety dentystyczne prowadzące leczenie w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS) uzyskają dostęp do bezpłatnych środków ochrony indywidualnej. Jej celem jest ochrona brytyjskiego społeczeństwa przed dr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Łukasz Zadrożny - Dentonet.pl
Szycie w stomatologii – czy robisz to prawidłowo? Lekarz

Szycie jest bardzo ważnym etapem każdego zabiegu chirurgicznego w jamie ustnej. Tymczasem wielu stomatologów nie lubi tej czynności, ma problem z wyborem odpowiednich narzędzi oraz technik szycia. Dr n. med. Łukasz Zadrożny w swoim dwuczęściowym wykł...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres