Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Jak długo przechowywać dokumenty do ZUS-u?

Brak komentarzy | Publikacja:
Jak długo przechowywać dokumenty do ZUS-u?

Jak długo przechowywać dokumenty do ZUS-u?

Zgodnie z kodeksem pracy, każdy pracodawca – w tym stomatolog prowadzący prywatną klinikę i zatrudniający pracowników – ma obowiązek przechowywania związanych z nimi dokumentów. Niektóre trzeba przechowywać… nawet 50 lat.

Wykładnią prawną dotyczącą przechowywania dokumentów pracowniczych jest ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak głosi art. 125a ust.4 tejże ustawy, każdy pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumenty związane z okresem zatrudnienia pracownika, jego wynagrodzenia za pracę, a także inne umożliwiające ustalenie podstawy emerytury lub renty przez 50 lat od zakończenia przez pracownika pracy w danej firmie. Również przez 50 lat należy przechowywać akta osobowe.

Oprócz czasu, istotna jest także forma przechowywania dokumentów pracowniczych. Co do zasady, muszą być one posegregowane na trzy grupy. Pierwsza to wszelkie dokumenty związane z ubieganiem się o zatrudnienie (np. CV, kserokopie świadectw, dyplomów i certyfikatów), druga – dotycząca nawiązania stosunku pracy (np. umowy, aneksy do umów), zaś trzecia – związana z ustaniem stosunku pracy (wypowiedzenie, zwolnienie itp.).

Zatrudnianie pracowników wiąże się także z koniecznością posiadania wielu innych dokumentów. Listy obecności lub karty zegarowe mogą być zniszczone po pełnym wykorzystaniu jako akta o krótkotrwałym znaczeniu. Wnioski urlopowe należy przechowywać przez 2 lata, analizy dotyczące wypadków i chorób zawodowych – przez 10 lat, natomiast akta związane z wypadkami śmiertelnymi, powodującymi inwalidztwo oraz zbiorowymi – przez 25 lat.

Należy też pamiętać, że braki lub niewłaściwe prowadzenie przez pracodawcę dokumentacji pracowniczej, a także przechowywanie jej w warunkach grożących zniszczeniem jest wykroczeniem, które podlega karze grzywny od 1 do 30 tys. zł.

AF

Fot. ceskyfreund36, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

usmiechniety lekarz i pacjentka
Stypendia od samorządu lekarskiego - dokumenty już dostępne Lekarz

Staż w polskim lub zagranicznym ośrodku, udział w kursach lub warsztatach dokształcenia zawodowego - na taki cel lekarze i lekarze dentyści będą mogli spożytkować stypendia, które uruchamia właśnie samorząd lekarski. Powstała już specjalna zakładka n...

daniel schludi mAGZNECMcUg unsplash
Jak długo będzie działać szczepionka na koronawirusa? Asysta

Są duże szanse, by skuteczna szczepionka przeciw SARS-CoV-2 była dostępna w 2021 r. – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dodał jednak, że kluczową kwestią jest to, jak długo będzie chronić przed COVID-19. Eksp...

endodoncja 1
O skutecznej endodoncji można rozmawiać długo... [video] Lekarz

W którym momencie kończy się skuteczna endodoncja? Na to i wiele innych bardzo "praktycznych" pytań odpowiadali specjaliści tej dyscypliny, w ramach jednej z wielu rozmów Spotkań w Dentonecie. Zapraszamy na podsumowanie dyskusji dr. Bartosza Cerkaski...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji