Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Higiena zębów u dzieci powyżej 5 lat

Brak komentarzy | Publikacja:
Higiena zębów u dzieci powyżej 5 lat

Higiena zębów u dzieci powyżej 5 lat

1. Czy dzieci w tym wieku mogą samodzielnie myć zęby?
Dzieci, które ukończyły 5 lat, w znacznej mierze wykonują tę czynność samodzielnie. Potrafią też płukać jamę ustną. Jedynie okazjonalnie mogą potrzebować pomocy osoby dorosłej. Gdy mają już 7 lat – zwykle potrafią też rozgraniczać zabawę i obowiązki, są bardziej odpowiedzialne. Dlatego warto je uczyć, że mycie zębów to obowiązek (co nie znaczy, że niemiły).

2. Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?
Może być ona kolorowa i ozdobiona postaciami z bajek, ale najważniejsze, by była wygodna. Dzieci, które ukończyły 5 lat są o wiele sprawniejsze manualnie niż młodsze dzieci i chwytają szczoteczkę, opierając kciuk o jej uchwyt. Dlatego dla dzieci w tym wieku szczoteczka powinna być większa niż dla maluchów i mieć wyprofilowane wygodne oparcie dla kciuka. Na pewno mile widziane jest, jeśli szczoteczka wzbogacona jest o dodatkowe funkcje (np. o powierzchnię do czyszczenia języka i policzków). Nie tylko wzmacniają one jej skuteczność, ale i atrakcyjność w użyciu.

3. Jak często należy zmieniać dzieciom szczoteczkę do zębów?
Szczoteczka spełnia swoją funkcję, gdy włosie jest proste i sprężyste oraz nie rozchyla się na końcach. Jej zużycie zależy od czasu i siły, z jaką dziecko jej używa. Zazwyczaj u starszych dzieci należy ją wymieniać co 1-2 miesiące, a u młodszych – co 2-3 miesiące.

4. Czy dzieci powinny szczotkować język i policzki?
Na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej, a zwłaszcza na języku (bogatym w brodawki) osiedla się duża ilość bakterii – dlatego powinno się te miejsca oczyszczać. U młodszych dzieci czyszczenie języka może powodować odruch wymiotny – dlatego zabieg ten można stosować w ograniczonym zakresie. Starsze dzieci można do tego zachęcać, zapewniając im szczoteczki o specjalnych powierzchniach do higieny tych obszarów jamy ustnej.

5. Czy dzieci powyżej 5 roku życia mogą używać także innych produktów do higieny jamy ustnej (poza pastą i szczoteczką)?
Stomatolodzy zalecają używanie szczoteczek do czyszczenia języka ( które często połączone są ze szczoteczką do zębów) oraz płynów do płukania jamy ustnej (które są przeznaczone dla dzieci). Powyżej 5 roku życia można też uczyć dzieci posługiwania się nicią dentystyczną. Jest to szczególnie wskazane po wyrznięciu się pierwszego trzonowca stałego (szóstki). Czyścimy nicią przestrzeń pomiędzy szóstką a ostatnim zębem mlecznym.

Polecamy także:
Higiena jamy ustnej u dzieci od 2-5 lat
Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku 0-2 lata

BZ

Źródło: W trosce o Twój uśmiech & zdrowie


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej w ciąży - Dentonet.pl
Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży i u noworodka Asysta

3 października w Łodzi odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Przypominamy więc najważniejsze wiadomości dotyczące roli higieny jamy ustnej w ciąży i u noworodka, o czym w krótkim wywiadzie o...

higiena rąk - Dentonet.pl
Higiena rąk to podstawa ochrony przed koronawirusem Asysta

SARS-CoV-2 może się znaleźć na plecaku, ubraniach czy wózkach sklepowych, ale samo dotknięcie takiego przedmiotu nie oznacza zakażenia. Wirus musiałby się dostać na błony śluzowe, dlatego dezynfekcja rąk to podstawa – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzy...

Zła higiena jamy ustnej to trudniejsza walka z SARS-CoV-2 Lekarz

Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców wykazało, że niedostateczna higiena jamy ustnej może być przyczyną wydłużonego czasu usuwania wirusa SARS-CoV-2 z organizmu pacjenta. Autorzy zaobserwowali, że u pacjentów zaniedbujących higienę jamy ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
mycie zębów - Dentonet.pl
Peninsula Dental School: dzieci kłamią o myciu zębów Asysta

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjską fundację Peninsula Dental School, około połowa dzieci w Wielkiej Brytanii regularnie okłamuje swoich rodziców na temat mycia zębów. Przeprowadzona wśród dzieci ankieta wykazała, że 48% z nich od cz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji