Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Coraz więcej pacjentów szuka porad w Internecie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Coraz więcej pacjentów szuka porad w Internecie

Coraz więcej pacjentów szuka porad w Internecie

Pytanie: „Być w Internecie, czy też nie być?” nie ma obecnie większego sensu, gdyż firmy, organizacje czy praktyki lekarskie, których nie ma on line, nie istnieją w ogóle.

Tak przynajmniej twierdzą fachowcy od marketingu.

Na dowód tego można przytoczyć wiele faktów i statystyk. Odnośnie branży medycznej, jeden fakt jest bezsporny: coraz większa liczba pacjentów szuka porad medycznych on line.

Potwierdzają to m.in. badania organizacji Pew Research Center's Internet & American Life Project.

Firma ta przeprowadziła telefoniczną ankietę wśród 3014 dorosłych Amerykanów. Okazuje się, że aż 35 proc. z nich skorzystało z Internetu, by zdiagnozować swój stan zdrowia. Niektórzy szukali sposobów rozwiązania własnych problemów medycznych, podczas gdy inni – dolegliwości zdrowotnych swoich bliskich.

Po znalezieniu porady on line 46 proc. badanych zdecydowało się na wizytę u lekarza, podczas gdy 38 proc. doszło do wniosku, że wyleczy się domowymi sposobami. Pozostali leczyli się w domu, ale również skorzystali z porady lekarza.

Jak skuteczne jest „samobadanie się” w Internecie?

Okazuje się, że blisko połowa (46 proc.) ankietowanych, którzy zasięgnęli fachowej porady lekarskiej, potwierdziło diagnozę, którą znaleźli w Internecie.

W 18 proc. przypadków lekarz zupełnie nie zgodził się z tym, co pacjent znalazł w sieci i postawił diametralnie inną diagnozę.

Analizując temat głębiej, stwierdzono, że w ciągu ostatniego roku 72 proc. wszystkich użytkowników Internetu szukało w sieci różnych informacji o zdrowiu – zarówno w przypadku konkretnych chorób, jak i wiadomości ogólnych.

Gdzie surfują internetowi pacjenci?

Aż 77 proc. zaczynało od wyszukiwarki (przede wszystkim Google), 13 proc. kierowało się do specjalistycznych wortali medycznych, zaś 1 proc. badanych od razu wchodziło na fora i serwisy społecznościowe.

Na szczęście, w poważnych przypadkach medycznych większość (70 proc.) szukała porady i wsparcia bezpośrednio u lekarza, co nie przeszkadzało im również zasięgnąć porady u rodziny i przyjaciół (60 proc.) lub u innych osób mających te same problemy zdrowotne (24 proc.).

 

(cnet.com/tch)


POWIĄZANE ARTYKUŁY

science-1029385_960_720.jpg
Bakteriobójczy ząb 3D Lekarz

Naukowcy z uniwersytetu w Groningen w Holandii opracowali sztuczny ząb, który ma właściwości niszczenia drobnoustrojów już na poziomie molekularnym – poinformował prestiżowy magazy......

dentysci_ogladaja_wiertlo.jpg
Czy przyszli stomatolodzy zapłacą za naukę? Lekarz

Studia medyczne należą do tych, które kosztują najwięcej. A warto zaznaczyć, że nie mówimy tu o kosztach, które już ponoszą studenci, a o tych, które są przeznaczone na org......

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentonet.pl_indiustriadent_2016.jpg
"INDUSTRIADENT" 22-24 stycznia 2016 Lekarz

Około 1300 uczestników spodziewają się organizatorzy Ogólnopolskiej Konferencji „INDUSTRIADENT"czyli Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii Oddział w Zabrzu. W dnia......

rzecznik_praw_dziecka_5ww.jpg
Pomysł RPD na walkę z próchnicą u dzieci Lekarz

Dotychczasowe pomysły i sposoby na rzecz walki z próchnicą u polskich dzieci były nieskuteczne - uważa Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Konieczna jest zmiana tych działań. Dlatego Rzecznik......

shutterstock_103411427.jpg
Brakuje lekarzy w Polsce Lekarz

O 15 procent ma wzrosnąć liczba miejsc na medycznych uczelniach w Polsce od przyszłego roku. Czy będzie to lekarstwo na dziurę pokoleniową wśród lekarzy? Nie wiadomo. A dodatkowo lekarzy brakuj......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres