Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Wystawa CEDE 2019 – wystawa, edukacja i integracja branży

Publikacja:
Wystawa CEDE 2019 – wystawa, edukacja i integracja branży

Wystawa CEDE 2019 – wystawa, edukacja i integracja branży

W czwartek (19 września) ruszyła 28. Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych CEDE 2019. Przez najbliższe trzy dni w portalu Dentonet znaleźć będzie można szerokie relacje z tego wydarzenia!

17:45

Podczas uroczystej gali ogłoszono zwycięzców tegorocznej edycji plebiscytu Gwiazdy CEDE 2019. Do głosowania zgłoszono 37 produktów od 26 wystawców. Statuetki zdobyły:

– w kategorii „Sprzęt stomatologiczny”

KOL-DENTAL – Planmeca Creo™ C5

– w kategorii „Materiały stomatologiczne”

Marrodent A Henry Schein Company – materiał kompozytowy Omnichroma

– w kategorii „Profilaktyka stomatologiczna”

Oral-B – Szczoteczka elektryczna Oral-B Genius X

– w kategorii „IT i edukacja stomatologiczna”

HAPPYDENTAL Sp. z o.o. – HAPPYDENTAL Academy

Tegoroczną nowością były nagrody dla głosujących. Ci, którzy wybrali swoich faworytów, a przy okazji odpowiedzieli na proste pytanie, mogli wygrać m.in. bilety na ciekawe szkolenia, vouchery do hotelu lub restauracji czy książki.

Pierwszy dzień wystawy CEDE 2019 zakończył występ Andrzeja Poniedzielskiego – satyryka, humorysty, poety, aktora, autora piosenek m.in. dla Grzegorza Turnaua, Edyty Geppert czy Dawida Podsiadły.

CEDE2019 -7 - Dentonet.pl

15:40

Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznej wystawie CEDE jest – już tradycyjnie – sesja „Naukowy zawrót głowy”, podczas której swoje prace badawcze prezentują studenci stomatologii. Oceniają je dr Anna Lella, członek prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej, prof. Tomasz Konopka, wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz dr hab. n.med. Monika Łukomska-Szymańska – prodziekan ds. dydaktyki oddziału stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Chcielibyśmy podziękować Państwu za przybycie i przygotowanie prezentacji. Cieszymy się, że takie wydarzenie ma miejsce, a wystawa CEDE jest kuźnią naszych przyszłych kadr naukowych. Na razie spotykamy się w tej niewielkiej sali, ale wierzę, że już wkrótce będziecie przemawiać na największych konferencjach naukowych w Polsce i na świecie – powiedział prof. Konopka.

Praktyka czyni mistrza. Jeśli teraz zaczynacie prace badawcze i wystąpienia, to później będzie Wam łatwiej. Pokładamy w Waszym pokoleniu wielkie nadzieje. Jesteśmy przekonani, że polska stomatologia dzięki Wam w przyszłych latach będzie dynamicznie się rozwijać – dodała dr Lella.

Podczas tegorocznej sesji zaprezentowanych zostanie pięć prac studenckich. Dotyczą one m.in. powikłań w zespołowym leczeniu ortodontyczno-chirurgicznym, oceny poziomu stresu wśród studentów stomatologii, a także wiedzy i świadomości na temat profilaktyki stomatologicznej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki zostaną ogłoszone w późniejszych godzinach popołudniowych.

CEDE2019-6 - Dentonet.pl

13:35

Kilka miesięcy temu środowiskiem stomatologicznym wstrząsnął problem, który jeszcze niedawno trudno było sobie wyobrazić. W internetowym serwisie filmowym „Netflix” pojawił się serial „Root cause”, w którym główny bohater – w dużym uproszczeniu – odkrywa, że powodem jego problemów zdrowotnych jest leczenie kanałowe. Internet zalała fala tekstów i komentarzy. U wielu lekarzy temat wywołał tylko śmiech, ale innych – zbulwersował.

Serial wywołał lawinę oficjalnych stanowisk najważniejszych towarzystw i organizacji dentystycznych na świecie. W Polsce – w ramach 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej – odbywa się sesja „Netflix vs. Evidence Based Dentistry”. Jej uczestnikami są m.in. mikrobiolodzy, socjolodzy, endodonci, implantolodzy oraz specjaliści stomatologii laserowej.

Wśród poruszonych w trakcie sesji tematów znajdzie się m.in. jakość przekazów stomatologicznych w Internecie, funkcjonalność zębów leczonych kanałowo, ocena morfologii kanałów korzeniowych i jakości leczenia endodontycznego w badaniach CBCT, a nawet sposoby rozmawiania z pacjentem, który na wstępie kwestionuje leczenie endodontyczne i nie chce się mu poddać.

Wśród wykładowców panelu znajdują się prof. dr hab. Robert Bucki – kierownik Zakładu Mikrobiologii i Samodzielnej Pracowni Technik Mikrobiologicznych i Nanobiomedycznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dr n. med. Hubert Gołąbek – doktor nauk medycznych, absolwent Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autor licznych publikacji naukowych z zakresu endodoncji oraz dr n. hum. Tomasz Sobierajski – socjolog, badacz, metodolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Endodoncja jest dziedziną, która tak dynamicznie się rozwija, że właściwie co roku można by o niej dyskutować. Film na platformie Netflix był tylko dobrym pretekstem do tego, by taką debatę zorganizować. Do mnie, jako do konsultanta krajowego ds. endodoncji, po jego projekcji dzwonili lekarze i pytali, co mówić pacjentom. Myślę, że dzisiejsze spotkanie pozwoli rozwiać te wątpliwości – powiedziała na wstępie moderująca dyskusję dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek, kierownik Katedry Stomatologii Zachowawczej WUM.

Mity dotyczące zdrowia we współczesnym świecie rozprzestrzeniają się tak szybko, że z „antykanałowcami” będziecie pewnie się spotykać w swoich praktykach przez długie lata. W najczęściej powielanych mitach dotyczących rzekomej szkodliwości leczenia kanałowego wiąże się je ze zgonami spowodowanymi przez nowotwory oraz zawały serca. Tymczasem są to statystycznie najbardziej rozpowszechnione przyczyny przedwczesnych zgonów, więc łatwo je powiązać z rzekomą szkodliwością endodoncji – powiedział dr n. hum. Tomasz Sobierajski.

CEDE2019-5 - Dentonet.pl

11:35

Leukoplakia oraz liszaj płaski są dwoma najczęściej występującymi w naszym kraju zaburzeniami błon śluzowych jamy ustnej, o charakterze potencjalnie złośliwym. Choć mają one odmienną etiologię, to jednak istnieją pewne podobieństwa w ich obrazie klinicznym i histopatologicznym, przez które lekarze dentyści mają spore problemy z ich wykrywaniem. Podczas panelu onkologicznego w ramach 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej uczestnicy wykładów mają okazję dowiedzieć się, jak uniknąć pomyłki podczas diagnostyki.

O roli dentysty w diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce nowotworów głowy i szyi opowiadał prof. Wojciech Golusiński – kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dr n. med. Karolina Babiuch – asystentka w Katedrze Periodontologii i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej UJ CM w Krakowie i specjalistka w dziedzinie periodontologii – przedstawiła aktualną terminologię zmian niosących ze sobą ryzyko transformacji nowotworowej w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, opowiadała o ich epidemiologii, etiologii oraz możliwościach diagnostycznych i terapeutycznych.

O wyzwaniach we współpracy między klinicystami oraz histopatologami zajmującymi się diagnostyką nowotworów jamy ustnej mówił prof. Andrzej Marszałek – kierownik Katedry i Zakładu Patologii i Profilaktyki Nowotworów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Wielkopolskiego Centrum Onkologii. – Oczywiście wszystkim zależy na jak najszybszym wykrywaniu przypadków nowotworów jamy ustnej, ale potrzebna jest do tego współpraca wielu osób – powiedział. – Istnieje spora grupa błędów popełnianych przez klinicystów, które utrudniają pracę patologów, a przez to opóźniają diagnostykę. Zalicza się do nich pobranie wycinka z niewłaściwej zmiany albo zbyt mała ilość pobranego materiału – dodał.

Cede2019-4 - Dentonet.pl

10:05

W tegorocznym CEDE 2019 bierze udział 180 wystawców z 12 krajów, którzy przedstawiają swoją ofertę handlową. Równolegle do wystawy odbywa się 3. Kongres Unii Stomatologii Polskiej – w programie naukowym zaplanowano blisko 70 pozycji, na które składają się wykłady, warsztaty i prezentacje, również otwarte.

Nadrzędnym celem kongresu jest aktualizacja wiedzy zgodna z medycyną i stomatologią opartą na faktach. Mity endodontyczne, błędy w periodontologii, błędy w radiologii, stomatologia biologiczna, stomatologia cyfrowa, choroby ogólne, profilaktyka onkologiczna, stomatologia laserowa – to tylko niektóre z obszarów, które będą omawiane na wykładach i warsztatach.

Ważnym wydarzeniem będzie prezentacja pierwszych w historii rekomendacji dotyczących stanów nagłych w gabinecie stomatologicznym, opracowana przez stomatologów wspieranych przez ekspertów z zakresu ratownictwa czy anestezjologii. Gościem specjalnym i prelegentem kongresu będzie dr Gerhard Seeberger, od września prezydent FDI.

Po raz drugi w ramach Kongresu odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Higienistek i Asystentek, a po raz pierwszy panel FaceConcept, w pełni poświęcony medycynie estetycznej. Tradycją jest już sesja „Naukowy Zawrót Głowy – nowości w nauce”, podczas której prezentowane są najciekawsze prace doktorskie i studenckie ostatnich miesięcy.

Zapraszamy również do wzięcia udziału w grze terenowej Dentoexpress organizowanej przez nasz portal Dentonet.pl. Tutaj od nagród uczestnika dzieli tylko kilka kroków: rejestracja, odbiór mapy oraz rozwiązanie zadań na stoiskach wystawców. Świetna przygoda gwarantowana!

CEDE2019-1

 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

CEDE 2018-1 - Dentonet.pl
Wystawa stomatologiczna CEDE 2020 oficjalnie odwołana Lekarz

Organizatorzy poinformowali, że zaplanowana na 3-5 grudnia wystawa stomatologiczna CEDE została odwołana ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. W 2020 r. wystawa stomatologiczna CEDE miała wrócić do Łodzi. Ze względu na sytuację epidemiologiczną...

dawna stomatologia
Urok dawnego gabinetu stomatologicznego - wystawa w Piotrkowie Lekarz

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim do 24 lipca zaprasza na wystawę „Urok dawnego gabinetu stomatologicznego”, gdzie prezentowane są stomatologiczne eksponaty od okresu starożytnego Rzymu aż do okresu PRL-u. Na wystawie prezentowane są zbiory Muzeum St...

Gerhard Seeberger - Dentonet.pl
Dr Gerhard Seeberger - prezydent FDI - gościem CEDE 2019 Lekarz

Od 5 września prezydentem Światowej Federacji Dentystycznej FDI jest dr Gerhard Seeberger. W piątek pojawił się w Poznaniu na 3. Kongresie Unii Stomatologii Polskiej, odbywającym się w ramach wystawy CEDE 2019.Dr Gerhard Seeberger oficjalnie objął st...

ROZWIŃ WIĘCEJ
cede2018 6 1
Gwiazdy CEDE 2019 - głosowanie trwa tylko do 19 września Lekarz

37 produktów, zgłoszonych przez 26 wystawców, rywalizuje o cztery statuetki Gwiazdy CEDE 2019. W głosowaniu, które potrwa do 19 września, liczą się wyłącznie preferencje internautów. Sprzęt, Materiały, Profilaktyka oraz Edukacja/IT, to cztery kategor...

CEDE 2021
Wystawa stomatologiczna CEDE 2021 w Łodzi już od czwartku! Lekarz

Blisko 100 wystawców zaprezentuje ofertę podczas 29. edycji targów CEDE, które rozpoczną się 7 października w Łodzi. W Atlas Arenie nie zabraknie światowych marek, sprzętowych nowości, promocji i wielu okazji do zdobycia lub uzupełnienia wiedzy. Targ...

terminal platniczy
Obowiązkowa integracja terminali z kasami on-line w 2025 r. Lekarz

Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku przypomina, że obowiązek integracji kasy fiskalnej on-line z terminalem płatniczym został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Przypomnijmy – Polski Ład wprowadził dwa obowiązki dla przedsiębiorców, w tym lekarzy dentys...

CEDE 2018-1 - Dentonet.pl
Wystawa stomatologiczna CEDE 2019 w telegraficznym skrócie Lekarz

Co warto wiedzieć o 28. Środkowoeuropejskiej Wystawie Produktów Stomatologicznych CEDE 2019 (19-21 września)? Wystawa i kongres w duecie: 180 wystawców z 12 krajów przedstawi swoją ofertę podczas 28. Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologi...

Dentoexpress2 - Dentonet.pl
Gra terenowa Dentoexpress na wystawie CEDE 2019 [video] Lekarz

Dwa poznańskie koziołki bawiły się tak energicznie, że podczas swoich harców potraciły wszystkie ząbki. A teraz, gdy naszła je ochota na pyszne rogale świętomarcińskie, szukają pomocy, by mogły pogryźć smakołyki… Każdy uczestnik wystawy stomatologicz...

dentoexpressCEDE-1
Dentoexpress na wystawie CEDE 2019 – wiedza i dobra zabawa! Lekarz

1333 osoby wzięły udział w grze terenowej Dentoexpress w trakcie wystawy stomatologicznej CEDE 2019. Była to wyjątkowa możliwość, by w przystępny sposób zapoznać się z ofertą partnerów i sponsorów gry, a jednocześnie zdobyć atrakcyjne nagrody.Zasady ...

platnosc bezgotowkowa
Obowiązkowa integracja kas online z terminalami w 2025 r. Lekarz

Ministerstwo finansów pracuje nad rozwiązaniami odraczającymi do 1 stycznia 2025 r. obowiązek zapewnienia przez przedsiębiorców współpracy kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi. Do końca 2024 r. nie będzie stosowana kara administracyjna...

CEDE
CEDE 2019 za miesiąc. Dlaczego warto przyjechać do Poznania? Lekarz

28. edycja CEDE 2019 za miesiąc. Ten materiał powinni przeczytać przede wszystkim ci, którzy pamiętają tylko dawne edycje wystawy oraz ci, którzy w wydarzeniu udziału jeszcze nie brali. 19 września o godz. 9:00 otworzą się bramy do pawilonów Międzyna...