Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Korekta nawykowego doprzedniego zwichnięcia żuchwy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Korekta nawykowego doprzedniego zwichnięcia żuchwy

Korekta nawykowego doprzedniego zwichnięcia żuchwy

Korekta nawykowego doprzedniego zwichnięcia żuchwy w ujęciu osteopatyczym w Centrum Osteopatii

Po 70. roku życia stwierdza się zaburzenia czynnościowe SSŻ na podłożu inwolucyjnych zmian zwyrodnieniowych u połowy populacji. Natomiast sprawność narządu żucia u ludzi w wieku 80 lat związana ze zwiotczeniem i zanikiem mięśni żujących, brakiem koordynacji nerwowo – mięśniowej, oraz utratą zębów i dysfunkcją SSŻ spada nawet o 80%.
[„Stomatologia wieku podeszłego“ Knychalska – Karwan]

Stawy skroniowo-żuchwowe ulegają przeciążeniu w wyniku stałego obniżania się wysokości zwarciowej na skutek:

– starcia zębów

– braków w uzębieniu

– zużyciu uzupełnień protetycznych

W obrębie SSŻ dochodzi do rozluźnienia torebki stawowej oraz więzadeł stawowych, co predysponuje do nawykowego doprzedniego zwichnięcia żuchwy.

Prosty zabieg, „rękoczyn“, „manewr“, czy „technika korekcji“ powinno wykonać się jak najwcześniej. Wystarczy położyć kciuki na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych pacjenta. Wykonać następnie nacisk na żuchwę od dołu poprzez pozostałe palce II-IV jako dźwignię i przemieść żuchwę ku tyłowi i ku górze. W efekcie dochodzi do wprowadzenia główki żuchwy do panewek.

Multidyscyplinarne podejście do zdrowia przy wykorzystaniu osteopatii oraz wiedzy stomatologicznej ma szansę pomóc każdemu, kto zgłosi się z problemami w obrębie twarzoczaszki. Chirodoncja łącząca ze sobą wiedzę osteopatyczną, chiropraktyczną oraz stomatologiczną, ma zastosowanie w wielu różnorodnych sytuacjach i jest szczególnie przydatna w leczeniu schorzeń, m.in:

– dysfunkcje SSŻ (TMJ)

– bóle głowy

– bóle twarzowo-czaszkowe

– dyslokacje stawów

– dysfunkcje kręgosłupa i miednicy

Przypominamy, że Radosław Janczyk będzie jednym z wykładowców podczas zbliżającej się piątej edycji Ogólnopolskiej Konferencji Higienistek i Asystentek Stomatologicznych Asysdent. Tematem konferencji będzie hasło: W zdrowym ciele zdrowy duch.

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji