Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Posłuchaj Dentonetu! Nasi eksperci teraz także w formie podcastów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Posłuchaj Dentonetu! Nasi eksperci teraz także w formie podcastów

Posłuchaj Dentonetu! Nasi eksperci teraz także w formie podcastów

Podcasty Dentonetu to wywiady i wypowiedzi ekspertów związanych ze stomatologią. Chcemy, aby nasze publikacje były zawsze źródłem rzetelnej wiedzy, ale też inspiracji do działań i rozwoju. Zapraszamy stomatologów, higienistki, asystentki stomatologiczne i techników. To co, zaczynamy?

Spis treści – wybierz temat dla Ciebie!

Endodoncja
– Kiedy kończy się skuteczna endodoncja i zaczyna myślenie o ekstrakcji?
– Diagnostyka radiologiczna w endodoncji
– Leczenie endodontyczne czy implanotologiczne?

Periodontologia
– Błędy w leczeniu periodontologicznym
– Biologia tkanek w stomatologii
– Stomatolog partnerem onkologa

Zarządzanie praktyką
– Organizacja praktyki stomatologicznej
– Czym zajmują się izby lekarskie?

Prawo w stomatologii
– Prawa pacjenta do informacji o stanie zdrowia i … cenach
– Błędy w prowadzeniu dokumentacji medycznej

Implantologia

Umiejętności miękkie

Zespół stomatologiczny

Stomatologia estetyczna

Podcasty Dentonetu:

1. Kiedy kończy się skuteczna endodoncja i zaczyna myślenie o ekstrakcji?

Rozmawiają: dr n. med. Bartosz Cerkaski oraz dr n. med. Adam Zawadka.

2. Leczenie endodontyczne czy implanotologiczne?

Kiedy warto leczyć endodontycznie zęby, a kiedy takie leczenie może wpłynąć negatywnie na potencjalne, późniejsze leczenie implantologiczne? – Literatura jest jednoznaczna. Jeśli jesteśmy w stanie uratować ząb i utrzymać powyżej 5 lat, to na pewno pierwszym z wyboru leczeniem jest endodoncja – mówi dr n. med. Katarzyna Brus-Sawczuk. – Pod warunkiem, że przez te 5 lat nie będzie dochodziło do utraty blaszki kostnej i niszczenia okolicy – wtrąca dr n. med. Łukasz Zadrożny.

3. Błędy w leczeniu periodontologicznym

– Wydaje mi się, że podstawowym błędem w rozumieniu leczenia choroby przyzębia jest po pierwsze nieskuteczna faza higienizacyjna, nieprzeniesienie odpowiedzialności za skuteczność leczenia na pacjenta, ale również błędne podejście do stanów ostrych, czyli do ropni albo wszelkich dolegliwości, które wynikają z zaostrzenia zapalenia – ocenia prof. dr hab. n. med. Małgorzata Pietruska, specjalista periodontologii.

4. Diagnostyka radiologiczna w endodoncji

Dyskutować będą wybitni specjaliści tych dziedzin, prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska, kierownik Zakładu Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski, kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji Przedklinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

5. Organizacja praktyki stomatologicznej

– Nie ma trików, nie ma prostych schematów, rozwiązań. To jest prawdziwa praca rozwojowa. Wykorzystujemy zasoby ludzi, którzy mają te kompetencje inteligencji emocjonalnej, pewną pewność, zdecydowanie – mówi Mariusz Oboda, jeden z najbardziej znanych trenerów rozwoju w polskiej stomatologii podczas dyskusji w ramach „Spotkań w Dentonecie”.

6. Stomatolog partnerem onkologa

– Należy edukować nie tylko pacjentów, ale też nas, specjalistów. Rola lekarzy dentysty w leczeniu, rozpoznawaniu, profilaktyce nowotworów głowy i szyi jest bardzo ważna – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

7. Biologia tkanek w stomatologii

Biologia tkanek, implantologia, estetyka w stomatologii, ekstrakcje i leczenie protetyczne – tematy omawia implantolog dr n. med. Krzysztof Gronkiewicz.

8. Czym zajmują się izby lekarskie?

Odpowiada dr Dariusz Paluszek, przewodniczący Komisji Stomatologicznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej

9. Prawa pacjenta do informacji o stanie zdrowia i … cenach

Aneta Naworska, adwokat, specjalista w sprawach z zakresu prawa medycznego, omawia temat prawa pacjenta do informacji. Temat ten porusza zarówno informacje o stanie zdrowia pacjenta, cenach usług czy oferowanych świadczeniach. Zdarzają się sytuacje nietypowe. Rodzice są po rozwodzie, a jedno z rodziców żąda, by drugiego nie informować o stanie zdrowia dziecka. Jak powinien zachować się lekarz?

10. Błędy w prowadzeniu dokumentacji medycznej

Brak identyfikacji pacjenta, kserowanie dowodu osobistego, złe opisy medyczne, dokumentacja medyczna dziecka – te tematy porusza w kolejnym odcinku bloga Aneta Naworska, adwokat, specjalista w sprawach z zakresu prawa medycznego.

11. Implantologia

Czy to prawda, że 99% lekarzy dentystów myśli o implantologii? Czy specjalizacja z chirurgii bądź periodontologii jest potrzebna? Nawigacja, biologia tkanek, powikłania – omawiają lekarze dentyści praktycy. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

12. Umiejętności miękkie

Jaką rolę odgrywają kompetencje miękkie w zawodzie lekarza dentysty? Czym są jego autorytet, charyzma? W jaki sposób wpływają na decyzje pacjentów? Czy pacjent na pewno zna wszystkie swoje potrzeby? Odpowiadają eksperci i lekarze praktycy.

13. Zespół stomatologiczny

Stomatologia dzisiaj to przede wszystkim zespoły. Lekarz, higienistka, asystentka stomatologiczna – wspólnie pracują z pacjentem. Ich pracę wspierają technicy czy recepcjonistki. Bez pracy zespołowej nie ma też wielospecjalistycznego leczenia. Skoro są zespoły, mogą pojawiać się też konflikty. Z czego wynikają? Jak ich unikać?

14. Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna. Jak proponować pacjentom usługi medycyny estetycznej? Czy i jak wprowadzić tę medycynę do gabinetu stomatologicznego?