Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Co ze SMOGIEM? Czy jest tylko na ulicach?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Co ze SMOGIEM? Czy jest tylko na ulicach?

Co ze SMOGIEM? Czy jest tylko na ulicach?

Trzeba oddychać, najlepiej pełną piersią. Dowiesz się jak to robić podczas kwietniowej konferencji Asysdent w Łodzi (www.dentonet.pl/asysdent). Dotleniasz wtedy wszystkie komórki w swoim ciele. Praca będzie przyjemniejsza, a zdrowie… no właśnie? Co ze SMOGIEM? Czy jest tylko na ulicach?

Smog = dym (ang. smoke) + mgła (ang. fog)

Jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, które występuje w miejscu dużego zanieczyszczenia powietrza wywołanego przez ludzi, w połączeniu z niekorzystnymi warunkami pogodowymi takimi jak spadek temperatury, mgła i brak wiatru oraz spalinami samochodowymi. Najwięcej zanieczyszczeń kumuluje się przy gruncie.

Wedle raportu WHO Polska ma aż 33 zanieczyszczone miasta smogiem. Liderzy to m.in: Żywiec, Kraków, Łódź, Warszawa.

W skład smogu wchodzą szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne np:

  • tlenek azotu i tlenek siarki

  • pył zawieszony PM10 i PM2,5 (czyli zawierający cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które bez przeszkód docierają do naszego układu oddechowego i do krwiobiegu)

Smog zawiera w sobie również substancję zwaną benzo[a]pirenem, który znajdziemy też w papierosach. Tak więc mieszkaniec Krakowa wypala ponad 10 papierosów dziennie !!!

Polski indeks jakości powietrza liczony jest na podstawie 1-godzinnych wyników z pomiarów stężeń w powietrzu: dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), pyłu PM10, pyłu PM2,5, tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6), ozonu (O3). ( www.gios.gov.pl )

Pracownicy UM w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzili badania w aglomeracji górnośląskiej. Wynika z nich, że podczas występowania smogu w szpitalach o 12-proc. wzrasta liczba chorych z zawałem, a o 16 proc. z udarem. Smog powoduje również zaostrzenia przewlekłych chorób płuc, a trzeba pamiętać, że 10 proc. dorosłych powyżej 40. roku życia ma przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zaś astmę – 4 proc. dorosłych.

Warto korzystać z oczyszczaczy powietrza w domach czy miejscach pracy.

W pomieszczeniach z dużą ilością zielonych roślin, mamy do czynienia z dużo czystszym powietrzem, niż w pokojach bez roślin lub z ich niewielką ilością. Niektóre rośliny doniczkowe, takie jak np. anturium, bluszcz, chryzantema, dracena czy fikus skutecznie filtrują i neutralizują niektóre typy związków jak: trichloroetylen, formaldehyd, benzen, ksyleny i amoniak.

Do zobaczenia niebawem na piątej edycji Ogólnopolskiej Konferencji Higienistek i Asystentek Stomatologicznych Asysdent.

Tematem konferencji będzie hasło: W zdrowym ciele zdrowy duch.

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji