Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Placówki medyczne nie zdążą z EDM

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Placówki medyczne nie zdążą z EDM

Placówki medyczne nie zdążą z EDM

Zgodnie z raportem "Wyzwania IT ochrony zdrowia 2015-2017", przygotowanym przez firmę BMM, około 21% placówek medycznych nie zdąży dostosować się do wdrożenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, które ma nastąpić 1 sierpnia 2017 r.

Jak wynika z ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, od 1 sierpnia 2017 r. wszystkie placówki medyczne będą miały obowiązek prowadzenia dokumentacji pacjentów w formie elektronicznej. Wymaga to od nich zarówno sporych nakładów finansowych, jak i zmian w funkcjonowaniu.

Raport na temat stopnia zaawansowania we wdrażaniu zmian w placówkach medycznych przygotowała informatyczna firma BMM. Wynika z niego, że nawet co piąta przychodnia może nie zdążyć przed granicznym terminem 1 sierpnia 2017 r. W badaniu wzięło udział 115 jednostek ochrony zdrowia. 31% z nich uznało, że są już w pełni gotowe na wprowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, zaś 11% – że nie rozpoczęło jeszcze żadnych przygotowań do tego procesu. 54% placówek określiło, że uruchomienie EDM nastąpi w nich między 1 stycznia a 1 sierpnia 2017 r. Aż 21% przyznało, że nie zdąży spełnić wymagań nałożonych przez ustawę przed 1 sierpnia 2017 r.

Przypomnijmy, że pierwotnie przepisy dotyczące Elektronicznej Dokumentacji Medycznej miały wejść w życie 1 sierpnia 2014 r. Po licznych protestach ze strony środowiska medycznego parlament przyjął jednak poprawkę do ustawy, zgodnie z którą termin ten przesunięto o trzy lata. Tymczasem, jak wynika z badania, wiele placówek nawet nie rozpoczęło wdrażania odpowiednich rozwiązań. – Stan informatyzacji jednostek ochrony zdrowia, przygotowujących się do uruchomienia EDM, jest bardzo zróżnicowany i w dużym stopniu zależy od możliwości finansowych oraz organizacyjnych podmiotów – powiedział Piotr Pietrzak, dyrektor Pionu Ochrony Zdrowia w BMM. – W ostatnich latach sektor ochrony zdrowia w Polsce posiadał duży dostęp do środków unijnych, co wykorzystało wiele placówek medycznych, nadrabiając znaczące zaległości w informatyzacji. Kto nie zdążył, wciąż może tego dokonać w ramach perspektywy unijnej na lata 2014-2020, w której na cyfryzację w Polsce przeznaczonych zostanie 25-30 mld zł. Spora część tej kwoty trafi do jednostek ochrony zdrowia na sfinansowanie projektów związanych z e-zdrowiem – dodał.

AF

Fot. Unsplash, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

1024px-Kind_beim_arzt.JPEG
Wracają książeczki zdrowia dziecka Lekarz

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowy wzór książeczki zdrowia dziecka. Jest ona elementem dokumentacji medycznej, która ma umożliwić szybkie znalezienie informacji istotnych dla zdrowia ......

Kiworkowa.JPG
Gratulacje dla Fundacji Wiewiórki Julii! Pacjent

W poniedziałek w warszawskim Ufficio Primo po raz trzynasty wyłoniono laureatów plebiscytu Róże Gali. Jak co roku, Kapituła Róż w składzie: Anna Zejdler-Ibisz, Jerzy Kapuściński, ......

ROZWIŃ WIĘCEJ

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres