Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Trudna sytuacja placówek leczących niepełnosprawnych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Trudna sytuacja placówek leczących niepełnosprawnych

Trudna sytuacja placówek leczących niepełnosprawnych

Poseł Waldemar Sługocki skierował do ministerstwa zdrowia interpelację, w której pyta o sytuację placówek udzielających świadczeń stomatologicznych osobom niepełnosprawnym. Już wcześniej były one nieliczne, ale teraz – m.in. z powodu pandemii koronawirusa – znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji.

Do biura poselskiego Waldemara Sługockiego zgłosili się przedstawiciele środowiska medycznego, którzy zwrócili uwagę na sytuację gabinetów stomatologicznych udzielających świadczeń osobom z niepełnosprawnościami. Są to głównie świadczenia udzielane w znieczuleniu ogólnym. Placówki tego typu od dawna mierzą się z problemami kadrowymi, sprzętowymi i lokalowymi, jednak obecnie najwięcej obaw budzą niskie wyceny świadczeń, niepozwalające na utrzymanie gabinetów stomatologicznych w warunkach zwiększonego reżimu sanitarnego. – W wykonanie zabiegów w znieczuleniu ogólnym zaangażowana jest większa liczba personelu (około 4-5 osób), co bezpośrednio przekłada się na wyższe koszty środków ochrony osobistej. W tym miejscu należy pokreślić, że zabieg pod narkozą jest dla osób z niepełnosprawnościami niezbędny dla skutecznego leczenia. Przykładowo pacjenci niepełnosprawni intelektualnie, osoby z autyzmem bądź padaczką podczas wizyty mogą wykonywać niekontrolowane ruchy, wpaść w panikę, a przede wszystkim nie stosować się do poleceń dentysty – argumentuje poseł.

Przedstawiciele placówki, którzy zgłosili się do posła Sługockiego, w momencie nierozwiązania ich problemów finansowych zapowiadają wypowiedzenie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. – Przedmiotowy gabinet współpracuje z NFZ od 2011 r. W tamtym czasie wycena świadczeń ogólnostomatologicznych dla osób niepełnosprawnych udzielanych w znieczuleniu ogólnym wynosiła 4,95 zł za punkt, obecnie jest to 4,85 zł. Zainteresowani sprawą alarmują, że koszty leków i materiałów anestezjologicznych oraz stomatologicznych wzrosły o około 200%, natomiast za sprawą obecnej sytuacji epidemiologicznej cena jednego zabiegu wzrosła nawet o około 1000 zł. W ich ocenie wycena za punkt jest nieadekwatna w stosunku do kosztów, które muszą ponosić gabinety w związku z zaleceniem ograniczenia liczby przyjmowanych pacjentów oraz zaostrzonymi wymogami sanitarnymi – dodaje.

Przedstawiciele niniejszej placówki krytycznie oceniają również opublikowany przez NFZ projekt zarządzenia w sprawie wyceny świadczeń stomatologicznych, w którym zapomniano o pacjentach z orzeczoną niepełnosprawnością. – Zdaniem środowiska medycznego, współczynnik korygujący wycenę punktową za świadczenia ogólnostomatologiczne w znieczuleniu ogólnym dla osób z niepełnosprawnościami powinien wynosić 3,4 za punkt – zaznacza.

W województwie lubuskim znajdują się tylko dwa ośrodki specjalizujące się w wykonywaniu zabiegów ogólnostomatologicznych w znieczuleniu ogólnym u pacjentów niepełnosprawnych. W przypadku niespełnienia warunków stawianych przez przedstawicieli przedmiotowej jednostki leczniczej może dojść do sytuacji, że obsługą takich pacjentów na terenie ziemi lubuskiej zajmować będzie się tylko jeden ośrodek lub – w przypadku zerwania kontraktu z NFZ-em przez drugą z takich placówek – pacjenci ci zostaną pozostawieni bez jakiejkolwiek opieki stomatologicznej. – Ich sytuacja już dzisiaj jest bardzo trudna, ponieważ aby dostać się do lekarza specjalisty w zakresie stomatologii, osoba niepełnosprawna musi czekać w kolejce około roku, a niedopełnienie warunków przedstawicieli tych placówek całkowicie sparaliżuje ich sytuację i zmusi pacjentów do szukania pomocy w ościennych regionach, co z kolei znowu znacznie podwyższy koszty leczenia ze względu na konieczność doliczenia kosztów dojazdu – podsumowuje poseł.

Poseł Waldemar Sługocki poprosił ministra zdrowia o odpowiedź na następujące pytania.

Czy ministerstwo zdrowia konsultowało z ośrodkami stomatologicznymi wykonującymi usługi w znieczuleniu ogólnym dla pacjentów z niepełnosprawnościami wysokość wyceny świadczeń w postaci takich zabiegów? Poseł prosi o przedstawienie wniosków z tych konsultacji.

Czy resort planuje wprowadzić współczynnik korygujący za świadczenia ogólnostomatologiczne w znieczuleniu ogólnym dla pacjentów z niepełnosprawnościami na poziomie 3,4? Jeśli tak, poseł prosi o przedstawienie terminu, w jakim takie podwyższenie zostanie wprowadzone.

Czy ministerstwo mogłoby przekazać lub sprzedać po cenie preferencyjnej środki ochrony indywidualnej dla jednostek świadczących usługi stomatologiczne dla pacjentów z niepełnosprawnościami?

Jakie kroki planuje podjąć resort na wypadek wypowiedzenia umów z Narodowym Funduszem Zdrowia przez ośrodki stomatologiczne świadczące usługi dla pacjentów z niepełnosprawnościami w województwie lubuskim?

O odpowiedzi ministerstwa niezwłocznie poinformujemy.

Jak się leczy pacjentów niepełnosprawnych? Dentyści z NZOZ Stomatologia przy Domu Małego Księcia w Lublinie mają w tym doświadczenie.

Oprac. AF

Fot. Jobbeat, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lista czynnych gabinetów Śląsk - Dentonet.pl
NRL: "Uchronić ochronę zdrowia w Polsce przed zapaścią" Lekarz

- Samorząd lekarski z niepokojem obserwuje, że Narodowy Fundusz Zdrowia jako publiczny płatnik nie ma dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą żadnej rozsądnej propozycji zmiany wyceny świadczeń, szczególnie gdy rozliczenie z NFZ oparte jest ...

środki ochrony - Dentonet.pl
"Rozdysponowanie środków ochrony w gestii wojewodów" Lekarz

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska – w odpowiedzi na interpelację posłanki Barbary Dolniak, która pytała o dostarczanie środków ochrony indywidualnej dla gabinetów stomatologicznych – poinformował, że decyzja o sposobie rozdysponowania przydzielone...

publiczna stomatologia - Dentonet.pl
RPO: "Dentyści leczący na NFZ znaleźli się w trudnej sytuacji" Lekarz

Sytuacją lekarzy dentystów współpracujących z NFZ-em zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Zauważył on, że już w lutym br. zwracali się oni do NFZ-u o podniesienie wartości punktu kontraktowego o 25% z powodu wzrostu kosztów utrzymania indyw...

ROZWIŃ WIĘCEJ
współczynnik korygujący - Dentonet.pl
Dentyści będą masowo wypowiadać umowy z NFZ-em? Lekarz

Wiceprezes NRL Andrzej Cisło uważa, że ze strony lekarzy dentystów niepokojąco rośnie liczba zapowiedzi wypowiedzenia umowy z NFZ-em z powodu braku należytej wyceny świadczeń. – Żaden z lekarzy dentystów nie chce rezygnować z leczenia pacjentów w ram...

finansowanie stomatologii - Dentonet.pl
Petycja w sprawie finansowania świadczeń stomatologicznych Lekarz

Naczelna Rada Lekarska przygotowała skierowaną do ministra zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia petycję, w której zwraca się o zaktualizowanie wycen świadczeń stomatologicznych w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Pierwsza petycja w sprawie d...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres