Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Tak przebiegała 11. Ogólnopolska Konferencja ASYSDENT

Publikacja:
Tak przebiegała 11. Ogólnopolska Konferencja ASYSDENT

Tak przebiegała 11. Ogólnopolska Konferencja ASYSDENT

11 maja o godz. 9:00 w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Pomorskiej rozpoczęła się 11. Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2024. Przez cały dzień szeroko relacjonowaliśmy to wydarzenie!

Konferencja ASYSDENT to prawdziwe święto asystentek i higienistek stomatologicznych. Co roku do Łodzi przyjeżdżają setki przedstawicielek tych zawodów ze wszystkich zakątków kraju – mogą wziąć udział w prowadzonych przez cenionych ekspertów wykładach i praktycznych warsztatach, zapoznać się z ofertą wystawców, wziąć udział w teście wiedzy i wygrać w nim cenne nagrody, zawrzeć nowe znajomości i… dobrze się bawić.

11. Konferencja Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2024 odbyła się w Łodzi 11 maja 2024 r.

1j

Godz. 9:10

Konferencję ASYSDENT 2024 oficjalnie zainaugurował jej pomysłodawca i spiritus movens dr n. med. Tomasz Maria Kercz. – Chciałbym bardzo podziękować Pani Prezydent Miasta Łodzi Hannie Zdanowskiej za objęcie naszej konferencji patronatem. Dziękuję wszystkim sponsorom i partnerom, dzięki którym Wasze torby z prezentami są wypełnione po brzegi – powiedział. – ASYSDENT to konferencja naukowa, ale jak same wiecie, „bez zbędnej spiny”. Życzę Wam owocnego dnia, pełnego wiedzy, ale i dobrej zabawy – dodał.

Pierwszą niespodzianką dla uczestniczek ASYSDENTU 2024 był występ łódzkiego zespołu The Stylacja, który uczestniczył w jednej z edycji programu telewizyjnego „Must be the music”. Muzycy wykonali na żywo znany już z poprzedniej edycji konferencji specjalnie skomponowany… hymn ASYSDENTU!

Godz. 9:15

Część merytoryczną konferencji rozpoczął mec. Paweł Strzelec – radca prawny, wieloletni wykładowca akademicki, specjalista w zakresie prawa medycznego, szczególnie w problematyce ochrony prawnej podmiotów leczniczych oraz osób wykonujących zawody medyczne. Jego wykład dotyczył nowych regulacji prawnych w zawodach asystentki i higienistki stomatologicznej wprowadzonych na mocy ustawy o niektórych zawodach medycznych. – Ustawa obowiązuje od 26 marca br. i jednoznacznie określa, że asystentki i higienistki stomatologiczne są osobami wykonującymi zawód medyczny, ze wszystkimi tego plusami i minusami – podkreślił.

1n

W trakcie wykładu prowadzący omówił m.in. kwestie wpływu nowych rozwiązań prawnych na pracę asystentki i higienistki stomatologicznej, obowiązków dla asystentek i higienistek, jakie wprowadza nowa ustawa o niektórych zawodach medycznych, Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego oraz rozporządzenia ws. zakresu czynności zawodowych asystentek i higienistek. – Wszystko wskazuje na to, że rozporządzenie wejdzie w życie dopiero po wakacjach. Gdy ukazał się jego projekt, przedstawiciele wszystkich 15 uwzględnionych w ustawie zawodów zaczęli zgłaszać do niego uwagi. Ostatecznie wpłynęło ich ponad 1000, a ministerstwo jest na etapie ich „przerabiania” – dodał.

Godz. 10:15

Następnie na scenie ASYSDENTU pojawili się dr n. med. Aleksander Maj i dypl. hig. stom. mgr Anna Kwaśny z wykładem „Przygotowanie do zabiegu oraz podtrzymanie efektów wybielania”. Można było z niego dowiedzieć się, jakie znaczenie mają tkanki zęba w kontekście długoletniego utrzymania go w jamie ustnej, które metody wybielania są najbardziej skuteczne i czy można podtrzymać efekty wybielania.

2c 1    

2d

Bardzo aktualny w ostatnim czasie temat mikrobiomu jelitowego w kontekście stomatologii poruszył lek. dent. Oskar Kaczmarek. – Według najnowszych doniesień mikrobiom odgrywa ogromną rolę w regulowaniu procesów zapalnych zarówno lokalnie, jak i ogólnie. Odnosi się to również do jamy ustnej – powiedział.

Podczas wykładu omówiono m.in. związki zaburzeń w obrębie mikrobiomu jelitowego z zapaleniem przyzębia. Wiadomo już, że pacjenci z zapaleniem przyzębia cechują się silnie zubożonym mikrobiomem jelitowym. Z drugiej strony – intensywnie bada się zmiany w mikrobiomie jelitowym jako potencjalny czynnik ryzyka rozwoju zapaleń przyzębia. Wykładowca omówił również związki między stanem zdrowia jamy ustnej a lawinowym wzrostem przypadków problemów jelitowych na tle przerostów bakteryjno-grzybiczych w jelicie cienkim. – Wykazano niepodważalne podobieństwo między mikrobiotą jamy ustnej a mikrobiotą jelita cienkiego. Prowadzone są liczne badania dotyczące wpływu tych mikrobiomów m.in. na ciężkie zaburzenia układu pokarmowego oraz choroby wątroby – dodał lek. dent. Oskar Kaczmarek.

Kaczmarek

Godz. 11:30

Uczestniczki ASYSDENTU 2024 mają za sobą kolejne dwa wykłady. Najpierw na scenie pojawiła się mgr Magdalena Dubińska-Rejent – diagnosta laboratoryjny z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy w laboratorium mikrobiologicznym, asystentka stomatologiczna, członek Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów. Omówiła ona zawsze aktualny w pracy asystentek i higienistek stomatologicznych temat reprocesowania narzędzi, zwracając uwagę m.in. na procedury mycia, dezynfekcji i sterylizacji oraz najczęstsze popełniane w ich trakcie błędy.

2i

Z kolei lic. hig. stom. mgr Paulina Mintzberg-Wachowicz – licencjonowana higienistka stomatologiczna, magister administracji i prezes Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS podjęła w swojej prezentacji zagadnienie składników aktywnych w pracy higienistki. Można było z niej dowiedzieć się m.in. jakie składniki aktywne zawierają płyny do płukania jamy ustnej polecane przez higienistki pacjentom i jakie są ich główne właściwości.

2j

Godz. 12:15

Aktualizowaną na bieżąco galerię zdjęć można oglądać tutaj -> https://dentonet.pl/asysdent-2024-na-zdjeciach/.

Godz. 12:30

Po przerwie kawowej dr n. med. Marcin Aluchna w wykładzie „Estetyka codzienności, czyli mała rzecz, a cieszy” opowiedział, w jaki sposób estetyka gabinetu wpływa na komfort pacjenta, a także jak szybko i łatwo w kilku prostych krokach poprawić komfort pracy lekarza i asysty w gabinecie. – Ładne, nowoczesne, kolorowe akcesoria mogą również bardzo pozytywnie wpływać na poziom higieny jamy ustnej wśród pacjentów – mówił.

3e

Następnie na scenie pojawiła się dypl. hig. stom. Anna Makówka – higienistka stomatologiczna, technik dentystyczny oraz specjalistka promocji zdrowia, autorka kursów i szkoleń z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej. Tematyka jej wykładu dotyczyła szeroko rozumianych zaleceń, które higienistka powinna przekazać pacjentom po zabiegu higienizacji.

Jednym z takich kluczowych zaleceń jest np. powstrzymanie się od jedzenia i picia przez jakiś czas po zabiegu. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od zastosowanego podczas higienizacji środka, czas powstrzymywania się od jedzenia może wynosić dwie godziny, ale i kilkanaście godzin. Dlatego tak ważne jest, by przeczytać ulotkę produktu, którego używamy – powiedziała.

3f

Na zakończenie wykładu Anny Makówki odbył się konkurs wiedzy organizowany przez markę Oral-B.

Godz. 13:05

Wykład „Mleko matki – płynne złoto w profilaktyce próchnicy wczesnej” zakończyła hig. stom. i asyst. stom. Renata Lukas. W jego trakcie opowiedziała nie tylko o tym, jak mechanizm pobierania pokarmu wpływa na potencjalne ryzyko występowania próchnicy oraz czy mleko matki może wspierać remineralizację szkliwa, ale również jaka jest rola higienistek w opiece stomatologicznej nad noworodkami i niemowlętami. – To rolą higienistki jest nauczenie rodziców, jak dbać o zdrowie jamy ustnej dziecka od pierwszych dni jego życia. Oczywiście chodzi o higienę, ale nie tylko, bo istotne są również wskazówki dietetyczne. To nie mleko jest głównym powodem, przez który u małych dzieci rozwija się próchnica – powiedziała.

3g

Godz. 13:25

ASYSDENT to nie tylko wykłady i warsztaty – to także okazja do zapoznania się z ofertą sponsorów i partnerów konferencji. Jak co roku, w Łodzi obecnych jest kilkadziesiąt firm, które prezentują m.in. produkty do higieny jamy ustnej, pasty do zębów, szczoteczki, płyny do płukania, irygatory, środki do wybielania, akcesoria do zabiegów higienizacyjnych i wiele innych. Jeszcze raz dziękujemy, że jesteście z nami!

Sponsor 10
Sponsor 9
Sponsor 8
Sponsor 6
Więcej (10)

Godz. 14:50

Zakończył się drugi blok wykładowy konferencji ASYSDENT 2024. Najpierw dypl. hig. stom. Natalia Terefenko opowiadała o edukacji i technologiach jako kluczach do nowoczesnej profilaktyki stomatologicznej, a uczestniczki mogły dowiedzieć się, jaki wpływ na zaangażowanie i wyniki leczenia pacjentów ma spersonalizowana komunikacja.

3k

Następnie dypl. hig. stom. mgr Jolanta Bartoszuk podjęła w wykładzie tematykę innowacyjnego podejścia do białych plam demineralizacyjnych. Ekspertka mówiła m.in. o tym, czym jest demineralizacja, jakie są możliwości postępowania z białymi plamami, jakie miejsce w profilaktyce i leczeniu białych plam zajmują peptydy, co jest potrzebne dla wzmocnienia szkliwa: fluor, wapń, nanohydroksyapatyt – i jak je łączyć.

3m

Dypl. hig. stom. Olga Grabowska – certyfikowany trener Swiss Dental Academy, członek zarządu Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS-u – pojawiła się na scenie z wykładem „Kolor w pracy higienistki”. Jego głównym tematem było wybarwianie – jego znaczenie jako elementu edukacyjnego, porady dotyczące produktów do wybarwiania oraz przebieg wybarwiania na przykładzie przypadku klinicznego.

Godz. 15:30

Po przerwie na scenie Auli 1000 pojawiła się hig. stom. Alicja Chudziak, która tłumaczyła, jak przygotować pacjenta z zapaleniem dziąseł do leczenia zachowawczego w dwa tygodnie. – Wbrew pozorom, jest to naprawdę proste, ale potrzebujemy do tego trzech rzeczy: specjalistycznej wiedzy, odpowiednich narzędzi i skutecznych produktów – powiedziała.

Uczestniczki mogły dowiedzieć się m.in. jak poprawnie zdiagnozować zapalenie dziąseł, bo – jak podkreślała wykładowczyni – przy stanach zapalnych dziąsła nie zawsze krwawią. – Zależy to od wielu czynników: wieku pacjenta, jego indywidualnych uwarunkowań, a także typu tkanek dziąsła – dodała, prezentując przy okazji przypadki kliniczne pacjentów z zapaleniem dziąseł przygotowywanych do leczenia zachowawczego.

4g

Godz. 16:00

Swój wykład zakończyła dr n. med. hig. stom. Katarzyna Ostrowska – była prezes Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS-u, członek rady naukowej kwartalnika „Asysta Dentystyczna”, koordynatorka Swiss Dental Academy w Polsce, członek rady naukowej 2. i 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej. Dotyczył on zabezpieczania powierzchni tkanek twardych po przeprowadzeniu zabiegu higienizacji. Jedną z metod takiego postępowania jest fluoryzacja zębów.

Fluor zmniejsza produkcję kwasów, hamuje przemiany metaboliczne węglowodanów i zmniejsza odkładanie biofilmu. Zastosowanie fluoru może przyjmować postać częstej ekspozycji na jego niskie stężenie, czyli codziennego szczotkowania zębów pastą z fluorem lub krótkiej ekspozycji na wysokie stężenie, czyli zastosowania np. lakierów lub pianek z fluorem. Co ważne, z żadnego z tych działań nie można rezygnować, bo one uzupełniają się wzajemnie – powiedziała.

4i

Godz. 16:30

Telefony, ładowarki, komputery, skalery, piaskarki, sprzęt stomatologiczny, monitory – to tylko kilka przykładów sprzętu, jakiego na co dzień używa się w gabinecie stomatologicznym. O tym, jak odnaleźć się w gąszczu kabli od tych urządzeń, mówił podczas wykładu lek. dent. Bartosz Siekierski. – Wszyscy widzimy, jaki postęp technologiczny nastąpił w ostatnich latach, a ilość przewodów, która nas otacza, zarówno w pracy, jak i w życiu, robi się porażająca – podkreślał.

Na szczęście są sposoby, by ujarzmić postęp technologiczny, tak aby działał na korzyść asystentek i higienistek. Z prezentacji można było dowiedzieć się, jakie praktyczne metody wykorzystać w tym celu.

4k

Godz. 17:30

Po ostatniej już tego dnia przerwie kawowej interaktywny wykład o technologii z argininą jako metody leczenia nadwrażliwości wygłosił lek. dent. Paweł Koniec. – Nadwrażliwość sama w sobie nie jest chorobą, ale objawem szeregów procesów zachodzących w jamie ustnej, które prowadzą do odsłonięcia zębiny – powiedział.

Około 90% przypadków nadwrażliwości dotyczy okolic szyjek zębowych. Najczęściej jest to wynik recesji – ponad 50% osób powyżej 18. roku życia boryka się z recesją na minimum jednym obszarze. Jak podkreślał wykładowca, zdobycze współczesnej stomatologii pozwalają jednak walczyć z nadwrażliwością. – Idealny preparat znoszący nadwrażliwość powinien być skuteczny, wykazywać się szybkim działaniem, a także być oparty na składnikach naturalnych, bo tego coraz częściej oczekują nasi pacjenci. Wszystkie te warunki spełnia właśnie arginina – dodał.

Godz. 17:50

„Pięć błędów, jakie można popełnić wykonując infiltrację żywicą Icon” – tak brzmiał tytuł wykładu, który przygotowała dla uczestniczek ASYSDENTU dr n. med. Anna Babczyńska-Staszewska. – Z Iconem pracuję już 10 lat, wykonałam infiltrację na około 1000 zębów i popełniłam wszystkie możliwe błędy. Dzięki temu wiem, że nie ma takiego błędu, którego nie można naprawić – powiedziała. Do błędów tych zalicza się m.in. przebarwienia żywicy, dalej widoczne białe plamy po zabiegu infiltracji oraz ponowne pojawianie się białych plam.

4n

Godz. 18:40

Ostatni wykład w trakcie 11. Ogólnopolskiej Konferencji ASYSDENT 2024 wygłosił doskonale znany z poprzednich edycji wydarzenia dr n. med. Radosław Janczyk. Tym razem – w charakterystyczny, barwny sposób – omówił znaczenie prawidłowego wzorca oddechowego dla zespołu stomatologicznego. Podczas prezentacji można było dowiedzieć się, które mięśnie są używane, a które przeciążane w zawodzie asysty, czy postawa ciała ma związek z torem oddechowym, czy sposób oddychania – ustami lub nosem – może wpływać na wady zgryzu oraz jak dzięki ćwiczeniom oddechowym można poprawić wydolność oraz odporność.

4o

Końcowym akcentem konferencji ASYSDENT 2024 był konkurs wiedzy z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez sponsorów.

Sponsorzy konkurs

Dziękujemy, że przez cały dzień byliście z nami!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Asysdent 2023
Tak wyglądała konferencja Asysdent 2023! [VIDEO] Asysta

Ponad 1200 uczestniczek, 15 wykładów, 45 warsztatów, 32 stoiska sponsorów i partnerów – 10. edycja Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych Asysdent 2023, która odbyła się 13 maja w Łodzi, była rekordowa pod każdym względ...

Asysdent 2020 2
Tak przebiegała konferencja ASYSDENT 2022 [relacja] Asysta

W sobotę 23 kwietnia w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się IX Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022. Przez cały dzień w portalu Dentonet.pl relacjonowaliśmy dla Was to ...

1i
Konferencja ASYSDENT 2024 na zdjęciach [galeria] Asysta

Zachęcamy do oglądania galerii zdjęć z 11. Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2024, która 11 maja odbywa się w Łodzi. Godz. 09:55 [gallery order="DESC" ids="143138,143137,143135,143136,143134,143133,14313...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Asysdent 2024 preorder
Ogólnopolska konferencja ASYSDENT 2024 już 11 maja w Łodzi! Asysta

11 maja 2024 r. – to właśnie wtedy w Łodzi odbędzie się 11. edycja największego w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie wydarzenia edukacyjnego dla asystentek i higienistek stomatologicznych, czyli konferencja ASYSDENT 2024. Trwają już zapisy na preor...

Asysdent2022 tekst
IX Ogólnopolska Konferencja ASYSDENT 2022 za nami! Asysta

IX Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022 przeszła do historii! Łódź po raz kolejny stała się stolicą asystentek i higienistek, które mogły poszerzyć swoją wiedzę podczas licznych wykładów i warsztatów, wzią...

Asysdent 2020 2
Ogólnopolska konferencja ASYSDENT 2021 - to już jutro! Asysta

Już jutro, w sobotę 4 września, do Łodzi przyjadą asystentki i higienistki stomatologiczne z całej Polski. Cel? VIII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2021! Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Asys...

Asysdent preorder
Ogólnopolska konferencja ASYSDENT 2021 - powspominajmy! Asysta

4 września 2021 r. w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Pomorskiej odbyła się Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT - jedno z największych wydarzeń dla branży stomatologiczne...

Wirtualny Asysdent - Dentonet.pl
Ogólnopolska konferencja ASYSDENT 2021... z kanapy? Asysta

W ostatnich miesiącach wydarzenia edukacyjne organizowane w formie on-line są już normą. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób, które wolą zdobywać wiedzę zdalnie, po raz drugi w historii organizowany jest WIRTUALNY ASYSDENT, w którym można wziąć udz...

Asysdent kwiecien
Ogólnopolska konferencja ASYSDENT 2022 już za tydzień! Asysta

Już tylko tydzień dzieli nas od największego w naszym kraju wydarzenia edukacyjnego dla asystentek i higienistek stomatologicznych! IX Ogólnopolska Konferencja ASYSDENT 2022 odbędzie się 23 kwietnia w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medyc...

Asysdent 2021 6
Ogólnopolska konferencja ASYSDENT 2021 - galeria foto Asysta

Zachęcamy do oglądania galerii zdjęć z VIII Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2021, która w sobotę 4 września odbyła się w Łodzi. Godz. 8:16 [gallery ids="101071,101070,101069,101068,101067,101066,101065...

Asysdent2022 2
Ogólnopolska Konferencja ASYSDENT 2022 na zdjęciach Asysta

Zachęcamy do oglądania galerii zdjęć z IX Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022, która w sobotę 23 kwietnia odbyła się w Łodzi. Godz. 10:52 [gallery columns="8" ids="110422,110423,110421,110420,110419,1...