Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Sytuacja w zawodzie technika dentystycznego

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Sytuacja w zawodzie technika dentystycznego

Sytuacja w zawodzie technika dentystycznego

Jak wygląda aktualna sytuacja w zawodzie technika dentystycznego zapytaliśmy Iwonnę Kozłowską (panią dyrektor Szkoły Policealnej Techniki Dentystycznej w Łodzi) i Jana Wojciechowskiego (z Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych).

Zdaniem Iwonny Kozłowskiej – technik dentystyczny to zawód dla osób cierpliwych, które wykazują się zdolnościami manualnymi, a jeśli nie mają ich wystarczająco rozwiniętych, to w zamian są pracowite i wytrwałe. Z czasem więc dojdą do doskonałości, oczywiście – o ile utrzymają się na rynku.

Jana Wojciechowski uważa, że obecnie zauważalna jest jeszcze różnica pomiędzy naszymi polskimi a zachodnimi laboratoriami. Najbardziej widoczne jest to w jakości sprzętu. Są w Polsce laboratoria, które mają najnowocześniejszy sprzęt klasy światowej, ale jest też bardzo duża grupa procentowa małych laboratoriów, które stosują najprostsze technologie z wykorzystaniem najprostszych urządzeń. Najpewniej wynika to z ekonomii, która rządzi się swoimi prawami. Nie można stosować pewnych urządzeń, jeśli brakuje na to środków. Dotyczy to wykonawstwa wszystkich prac finansowanych przez NFZ (np. refundowanych protez ruchomych).
Z drugiej strony – szereg prac, które są wykonywane i proponowane polskim pacjentom jest na najwyższym poziomie i jednocześnie na takim, który obecnie obowiązuje w Europie czy na świecie.

W ostatnim czasie pojawiło się w Polsce wiele szkół kształcących w zawodzie technika dentystycznego – zauważa Iwonna Kozłowska. – Prócz znanych szkół z tradycją ponad 50-letnią – a większość szkół w Polsce ma taką tradycję – pojawiły się też szkoły prywatne, które również kształcą w tym zawodzie i w związku z tym na rynek wchodzi coraz większa ilość nowych pracowników. Zostają w branży ci najzdolniejsi, najbardziej pracowici i cierpliwi.

– Zawód technika dentystycznego można wykonywać w samotności, jeżeli nas stać na dobrze wyposażone laboratorium, ale też wielokrotnie moi uczniowie pozyskali środki z Unii Europejskiej po to, by móc swoją pracownię czy laboratorium założyć – wyjaśnia Iwonna Kozłowska. – Badania wykazały, że ok. 50-60% absolwentów naszej szkoły znajduje zatrudnienie. Z pozostałych 40% – ok. 70% idzie na studia, choć nie zawsze w tym kierunku. Część wybiera Uniwersytet Medyczny i pisze licencjat z techniki dentystycznej. Ale są też i tacy, którzy jeszcze nie określili swojego celu zawodowego i go poszukują, próbując odnaleźć się na różnych kierunkach.

– W technice dentystycznej odnotowujemy zdecydowany postęp, jednakże jest istotne, do jakiego punktu go odnosimy – czy 5, 10 czy 50 lat temu – zauważa Jan Wojciechowski. – Pewne rzeczy są niezmienne – np. technologie pracy w złocie czy ceramice – one od wielu lat się nie zmieniają. Są jedynie wykonywane nowszymi, lepszymi czy doskonalszymi metodami. Wiedza technika dentystycznego jest nieodzowna w wykonywaniu pracy protetycznej i czy będzie ona wykonana w tradycyjnej technologii czy w nowoczesnej – jest taka sama. Wysokiej klasy sprzęt jedynie ułatwia wykonawstwo pracy, nie zastąpi wiedzy.

BZ

Źródło: Dentowizja.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia - Dentonet.pl
Czechy: przyszłość pogotowia dentystycznego w Ostrawie zagrożona Lekarz

Problemy z dostępem do lekarza dentysty w nagłych sytuacjach to nie wyłącznie „polska specjalność”. O kłopotach z leczeniem stomatologicznym pilnych przypadków tuż za naszą południowo-zachodnią granicą – w trzecim według wielkości mieście Czech, Ostr...

ustawa o zawodzie lekarza - Dentonet.pl
Co zawiera nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty? Lekarz

Pod koniec lipca została podpisana nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Według warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej, przynajmniej częściowo zawarte w niej zostały postulaty środowiska. Jak czytamy w komunikacie, ostateczny ksz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ubezpieczenie dentystyczne - Dentonet.pl
Połowa Amerykanów 65+ bez ubezpieczenia dentystycznego Lekarz

Zdrowie jamy ustnej jest integralną częścią dobrostanu osób w każdym wieku. Jednak seniorzy często mają szczególnie duże potrzeby w zakresie zdrowia jamy ustnej, a przy tym bariery w dostępie do opieki dentystycznej. W USA poważnym problemem społeczn...

studia - Dentonet.pl
Lublin: są nowe władze Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Lekarz

Rektor-elekt Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska powołał władze na nową, czteroletnią kadencję (2020-2024). Dziekanem Wydziału Lekarsko-Dentystycznego została prof. dr hab. n. med. Renata Chałas. Zgodnie z decyz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres