Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Straszenie rentgenem

Publikacja:
Straszenie rentgenem

Straszenie rentgenem

Wykonany co najmniej raz w roku rtg zębów trzykrotnie podwyższa ryzyko zapadnięcia na niezłośliwy nowotwór mózgu, zwanym oponiakiem. Takiego guza nie można lekceważyć, ponieważ w miarę wzrostu coraz bardziej uciska mózg.

Takie właśnie niusy przetoczyły się ostatnio przez wiele światowych i polskich mediów, nie tylko medycznych.

A wszystko za sprawą badaczy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Yale. Na łamach specjalistycznego pisma „Cancer” wydawanego przez American Cancer Society opisali oni wyniki badań grupy pacjentów poddawanych częstym prześwietleniom dentystycznym.

Ich zdaniem badania te wskazują, że promieniowanie X jest odpowiedzialne za powstawanie oponiaków – najczęstszych łagodnych nowotworów mózgu.

„Oponiaków nie da się zbagatelizować”, „Dentysto! Chroń swych pacjentów!” – bije na alarm Onet.pl, cytując niemiecką stację Deutsche Welle.

Zaniepokojeni tymi hiobowymi wieściami postanowiliśmy sięgnąć do źródła. I oto na stronie wydawcy pisma „Cancer”, czyli American Cancer Society znajdujemy omówienie cytowanego artykułu.

Badanie ma pewne wady, które czynią wiązanie stomatologicznych zdjęć rtg z oponiakami wysoce wątpliwym – pisze zespół naukowy portalu www.cancer.org.

Prawdopodobnie najważniejsze jest to, że badanie opiera się na pamięci pacjentów, a nie na faktycznej liczbie zdjęć rtg wynikających z analizy ich dokumentacji medycznej – czytamy dalej.

Według fachowców z www.cancer.org pacjenci z guzami mózgi cierpieli na tzw. recall bias, co w literaturze fachowej tłumaczy się jako „błąd wynikający z różnic w dokładności lub kompletności pamięci o przeszłych zdarzeniach lub doświadczeniach”.

Nietrudno się domyślić, że pytając takich pacjentów o częstotliwość wykonywania zdjęć rtg zębów podświadomie sugerowano im przyczynę powstania ich choroby.

Poza tym część badań przeprowadzano w latach wcześniejszych, kiedy to dawki promieniowania były nawet kilkudziesięciokrotnie wyższe.

Otis W. Brawley, medyczny szef American Cancer Society stwierdził jednoznacznie, że powinniśmy mieć więcej danych, aby w ogóle łączyć występowanie guzów mózgu z rtg zębów.

Nie zmienia to faktu, że Brawley, zgodnie z rekomendacją American Dental Association (ADA), podkreśla konieczność ograniczenia wykonywania zdjęć rtg uzębienia do niezbędnego minimum.

opr. tch