Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Sabotaż NFZ-u?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Sabotaż NFZ-u?

Sabotaż NFZ-u?

Nigdy nie mówiliśmy, że lekarze będą zwolnieni z odpowiedzialności. Prowadziliśmy rozmowy, by znaleźć alternatywę wobec prostego zwrotu nienależnej refundacji jako karę za nieprawidłowości. Nic nie osiągnęliśmy, bo z drugiej strony było tylko oczekiwanie bezkarności – powiedział prezes NFZ Jacek Paszkiewicz w wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej".

– Nie możemy zwolnić lekarza z odpowiedzialności za to, co wypisuje na recepcie, bo narazilibyśmy się na zarzut, że ogromne pieniądze publiczne zostawiamy bez żadnej kontroli – podkreślił szef Funduszu.

– Kary za wypisywanie recept osobom nieuprawnionym to mit. Dotyczy to ułamka wszystkich kar. Zdecydowana większość kar dotyczy recept wypisanych osobom, którym przysługuje refundacja. Nakładane są za działania o charakterze ewidentnie przestępczym: medyk wypisuje recepty, a potem sprzedaje je w aptece lub prywatnym gabinecie. Ale taki człowiek nie powie: "ukradłem i NFZ kazał mi zwrócić". Powie: "wypisywałem uczciwie recepty i teraz NFZ mnie za to ukarał". Gdyby środowisko medyczne było w stanie te problemy rozwiązać, kary nie byłyby potrzebne – przekonuje Paszkiewicz.

– Lekarzom trudno czasem zrozumieć, że wpływ prezesa NFZ na funkcjonowanie placówki służby zdrowia jest zdecydowanie mniejszy niż dyrektora tejże placówki. Powszechnie natomiast wiadomo, że część środowiska medycznego sabotuje system NFZ, a wcześniej kas chorych – twierdzi.

– Wystarczy popatrzeć, jak są prowadzone kolejki oczekujących. Teoretycznie to było sensowne rozwiązanie, ale idea zarządzania kolejkami została zupełnie wypaczona. Dziś kolejki funkcjonują w sferze całkowicie wirtualnej. Albo niedawny przykład akcji Porozumienia Zielonogórskiego, by przed wystawieniem praktycznie każdej recepty wysłać pacjenta do specjalisty po zaświadczenie. To przecież ewidentny sabotaż – uważa rozmówca "Rz".

na podstawie www.rp.pl


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres