Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Niezbędne dla zdrowia – akcja społeczne NIL i RPP

Brak komentarzy | Publikacja:
Niezbędne dla zdrowia – akcja społeczne NIL i RPP

Niezbędne dla zdrowia – akcja społeczne NIL i RPP

Naczelna Izba Lekarska i Rzecznik Praw Pacjenta przedstawiają 10 najważniejszych zasad, jak zadbać o zdrowie własne i bliskich. Inicjatywa NIL i RPP ma przypominać i propagować podstawowe zasady zdrowego trybu życia. Ogólnie dobry stan zdrowia zwiększa odporność organizmu, co w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa warte jest szczególnego podkreślenia.

„Niezbędne dla zdrowia” to zbiór rekomendacji przygotowanych wspólnie przez przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznika Praw Pacjenta. Kampania ma charakter długofalowy, a jej celem jest kształtowanie wśród obywateli poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie.

Jak zwraca uwagę Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie „System ochrony zdrowia w Polsce – stan obecny i pożądane kierunki zmian” z maja 2019 r. największy wpływ na stan zdrowia człowieka ma styl życia (53%), w dalszej kolejności otoczenie (21%), czynniki genetyczne (16%), a jedynie w 10% opieka zdrowotna. Tymczasem systemy opieki zdrowotnej pochłaniają około 90% wszystkich nakładów na ochronę zdrowia. Nakłady na edukację prozdrowotną i kształtowanie stylu życia sięgają tylko 1,5%, podczas gdy ich wpływ na redukcję umieralności sięga 43%. Dane te wskazują jak ważne, a zarazem niedoceniane jest znaczenie edukacji zdrowotnej i profilaktyki.

Kampania będzie stopniowo rozwijana. Do tej prozdrowotnej inicjatywy mogą włączyć się wszyscy, którym zależy na poprawie kondycji społeczeństwa. Przygotowane i specjalnie zaprojektowane materiały w formie drukowanej i elektronicznej pozwolą odbiorcom lepiej zrozumieć wagę poszczególnych zaleceń. – Jako samorząd lekarski bijemy na alarm w sprawie dramatycznej sytuacji w ochronie zdrowia. W różny sposób zabiegamy o zwiększanie nakładów na zdrowie. Wiemy jednak, że to nie wystarczy. Potrzeba zmiany myślenia, skupienia nie tylko na medycynie naprawczej. Musimy docenić profilaktykę i edukację zdrowotną. Inicjatywa „Niezbędne dla zdrowia” świadczy o tym, że angażując się w wypracowanie rozwiązań systemowych, nie tracimy z pola widzenia potrzeby kształtowania zachowań prozdrowotnych – powiedział prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. – Liczymy, że zapoczątkowana przez NIL i RPP kampania nabierze rozmachu, dzięki włączeniu się do niej kolejnych partnerów. Każdy znajdzie tu pole do działania – samorządy, placówki oświatowe i edukacyjne, media, pracodawcy, szeroko rozumiane środowisko medyczne. Potrzeba tylko dobrej woli – dodał.

Najistotniejszym wyzwaniem są obecnie sprawne działania, przeciwdziałające skutkom epidemii COVID-19, poprawa sytuacji pacjentów i ich dostępu do leczenia oraz profilaktyki. Trzeba również pamiętać, że jesteśmy współodpowiedzialni za stan swojego zdrowia, nasze zachowania i wybory. Nie ma lepszej i skuteczniejszej metody zachęcania społeczeństwa do prozdrowotnych zachowań, niż ciągła edukacja prowadzona w tym zakresie – stwierdził Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec. – Właśnie dlatego musimy dostarczyć obywatelom narzędzia edukacyjne, byśmy już od najmłodszych lat uczyli się jak ważne są badania profilaktyczne, odpowiedzialne zachowania zdrowotne, higiena, odpowiednia dieta czy aktywność fizyczna – podkreślił Rzecznik Praw Pacjenta.

Pełne porozumienie z pacjentem to podstawowy warunek skuteczności medycyny. Najważniejszym celem kampanii „Niezbędne dla zdrowia” jest edukacja, bo podstawowych celów medycyny nie da się osiągnąć bez udziału społeczeństwa – mówił prof. Jan Duława, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. – Celem kampanii jest zmniejszenie, jeśli nie zlikwidowanie napięć w medycynie – podkreślił.

Na rolę edukacji i profilaktyki zwrócił uwagę także prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w CSK MSWiA w Warszawie. – W Polsce koncentrujemy się na medycynie naprawczej, wiele hospitalizacji jest niepotrzebnych, a jeśli profilaktyka jest w złym stanie, w złym stanie są też pacjenci trafiający do lekarzy. W obliczu ograniczonych zasobów kadrowych, które będą odtwarzane jeszcze wiele lat, trzeba myśleć, jak tą samą liczbą lekarzy osiągnąć pożądane rezultaty, a profilaktyka jest jednym z najlepszych sposobów – podkreślił prof. Andrzej Fal.

Pomysłodawca kampanii „Niezbędne dla zdrowia” wiceprezes NRL dr Jacek Kozakiewicz podziękował za zaangażowanie wszystkim, którzy przyczynili się do jej zrealizowania, ze strony NIL, RPP oraz ekspertów zaangażowanych w jej przygotowanie. – To spotkanie jest historyczne. Po raz pierwszy pokazujemy dokument, którego każde słowo jest sygnowane przez samorząd lekarski, Rzecznika Praw Pacjentów i wybitnych ekspertów medycznych – powiedział wiceprezes NRL. Dodał, że do tej pory nie było programu edukacyjnego, który byłby stworzony przy współudziale tych trzech grup, będących kluczowymi uczestnikami systemu ochrony zdrowia. Zaapelował do wszystkich, w tym m.in. do dziennikarzy, o traktowanie medycyny przez pryzmat zysków społecznych i zysków grupowych, a nie tylko finansów.

Rozpoczynając kampanię, jej inicjatorzy – NIL oraz RPP – zgodnie podkreślają potrzebę rozwoju wszechstronnej edukacji zdrowotnej obywateli od najmłodszych lat, co powinno być wspólnym zadaniem dla różnych organów administracji publicznej – rządowej i samorządowej, w szczególności z obszaru zdrowia, edukacji, polityki społecznej. Właśnie temu mają również służyć szkolne zajęcia z Wiedzy o Zdrowiu.

Materiały przygotowane dla potrzeb kampanii dostępne są na https://nil.org.pl/dzialalnosc/niezbedne-dla-zdrowia i https://www.gov.pl/web/rpp/niezbedne-dla-zdrowia. Tam również będą zamieszczane aktualne informacje o przebiegu kampanii wraz z kolejnymi materiałami przygotowywanymi w miarę rozwoju tego długofalowego projektu.

Niezbędne dla zdrowia – 10 najważniejszych zasad:

Dbaj o zdrowie – zdrowie jest najważniejsze!

Bądź́ aktywny fizycznie i zdrowo się odżywiaj.

Nie pal papierosów, nie zażywaj narkotyków oraz dopalaczy, nie nadużywaj alkoholu.

Korzystaj ze szczepień́ ochronnych i badań profilaktycznych.

Dbaj o higienę̨ osobistą.

Nie lekceważ̇ niepokojących objawów, przedstaw lekarzowi dokładnie swój problem. Niczego nie ukrywaj.

Poinformuj koniecznie lekarza o zażywanych lekach, suplementach diety i innych produktach, jeśli czegoś́ nie wiesz lub masz wątpliwości – śmiało zadawaj pytania.

Stosuj się do zaleceń́ lekarza. Miej cierpliwość́ w oczekiwaniu na efekt leczenia.

Nie żyj złudzeniami – reklama i „doktor Google” nie leczą̨!

Informuj lekarza o braku możliwości przyjścia na umówioną̨ wizytę̨, dasz szansę innym na szybszą pomoc.

– Samorząd to grupa zapaleńców, ale do sukcesu swoich działań potrzebują wsparcia pozostałych lekarzy – mówi Dariusz Paluszek, członek prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Przyznaje, że część lekarzy nie ma pełnej świadomości tego, czym zajmują się izby lekarskie.

Informacja prasowa


POWIĄZANE ARTYKUŁY

cyfryzacja
Korekty w cyfryzacji są niezbędne. Lekarze nie mają wątpliwości Lekarz

Wciąż nie wiadomo, jakie wymogi mają postawić dostawcom rozwiązań dla elektronicznej dokumentacji medycznej właściciele placówek medycznych. Temat udostępniania dokumentacji medycznej w formie cyfrowej wciąż nie jest szczegółowo omówiony. Co z realiz...

Jestemczujny2
Krakdent: akcja społeczna #Jestem czujny onkologicznie Lekarz

W trakcie targów stomatologicznych Krakdent 2019 odbywa się akcja profilaktyczna #Jestem Czujny Onkologicznie, która ma promować wśród lekarzy dentystów czujność onkologiczną. Na stoiskach ośmiu firm odbywają się badania kliniczne oraz przesiewowe po...

Route 66 - Dentonet.pl
Route 66 na dwóch kółkach – akcja Smile for a Lifetime Lekarz

Dla ortodonty dr. Dona Montano oraz chirurga szczękowo-twarzowego dr. Roberta Rellego poprawianie dziecięcych uśmiechów to coś więcej niż tylko codzienna praca – to także ich pasja i powołanie. Wiedzą też – z pierwszej ręki – że krzywe zęby to nierza...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dziel się uśmiechem - Dentonet.pl
Akcja "Dziel się uśmiechem": już 46 tys. przebadanych dzieci Lekarz

Już 46 tys. dzieci skorzystało z darmowych przeglądów stomatologicznych w ramach akcji "Dziel się uśmiechem". Program od 5 lat wspiera walkę z problemem próchnicy poprzez budowanie wśród uczniów i rodziców świadomości, jak skutecznie dbać o higienę j...

Profilaktyka grzybicy jamy ustnej - Dentonet.pl
Studenci stomatologii z akcją profilaktyczną na ... morzu Lekarz

W ten weekend rozpoczyna się Lubelski Studencki Rejs Profilaktyczny. Biorą w nim udział studenci kierunków stomatologicznego i lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Studenci, przemieszczający się jachtem "Roztocze", odwiedzą trzy polskie po...

Dariusz Paluszek - Dentonet.pl
"Polska to chory kraj" - akcja i manifest Warszawskiej OIL Lekarz

- Chcieliśmy zwrócić uwagę, być może w ostry sposób, na fatalny stan opieki medycznej w Polsce - mówi Dariusz Paluszek, wiceprezes warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej, przewodniczący tamtejszej Komisji Stomatologicznej oraz członek prezydium Nacze...

laczenie swiadczen 850x569
Łódź: kolejna akcja profilaktyczna w kierunku próchnicy Pacjent

Już 23 marca w godzinach 9:00-18:00 w centrum handlowym Tulipan w Łodzi odbędzie się akcja profilaktyczna, którą przeprowadzą studenci kierunku lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.W trakcie akcji będzie można zrobić darmowy przegl...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Niezbędne uregulowanie zasad leczenia stomatologicznego Lekarz

Poseł Jan Szopiński w skierowanej do ministra zdrowia interpelacji zaapelował o pilne uregulowanie zasad realizacji świadczeń stomatologicznych w okresie pandemii. Obecna sytuacja rodzi olbrzymie problemy zarówno dla pacjentów, jak i dla stomatologów...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Narodowy Program Zdrowia bez zdrowia jamy ustnej? Lekarz

Rada ministrów wydała niedawno rozporządzenie w sprawie ustalenia Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Wśród głównych celów operacyjnych programu zabrakło niestety jakichkolwiek zagadnień związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Sprzeciwia się t...

Dentopomoc
Krakdent: akcja charytatywna Dentopomoc po raz dziewiąty Lekarz

Podczas tegorocznych targów stomatologicznych Krakdent już po raz dziewiąty odbyła się akcja charytatywna Dentopomoc, w ramach której wystawcy wsparli wychowanków domów dziecka i rodzin zastępczych z Małopolski. W akcję zaangażowało się 26 firm.Akcja...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji