Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Niebezpieczny triklosan?

Publikacja:
Niebezpieczny triklosan?

Niebezpieczny triklosan?

Triklosan nie ma dobrej prasy. Jakiś czas temu pisaliśmy o możliwym wpływie tego związku na upośledzenie czynności mięśni – PRZECZYTAJ

Teraz okazuje się, że ten popularny środek antybakteryjny zawarty m.in. w paście do zębów może mieć negatywny wpływ na zdrowie naszych dzieci, zwiększając ryzyko alergii, w tym astmy.

Wynika to z raportu Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego, a podobne wyniki zgłaszane są również przez naukowców z USA.

Norwescy badacze przeanalizowali próbki moczu 10-latków cierpiących na nieżyt nosa oraz katar sienny i odkryli zwiększoną ilość immunoglobuliny E (IgE).

623 próbki moczu zostały przetestowane w amerykańskim Center for Disease Control and Prevention w Atlancie. Około 50 proc. norweskich dzieci miało wykrywalne ilości triklosanu, podczas gdy u 80 proc. dzieci amerykańskich ilości te były już mierzalne. Wszystkie dzieci przyjmowały taką samą ilość triklosanu.

Jak dowodzą naukowcy, triklosan zmienia florę bakteryjną na skórze, w jamie ustnej oraz w jelitach. Zmiana układu „dobrej” flory bakteryjnej może powodować zwiększone ryzyko występowania alergii. A przyczyną tego może być właśnie zwiększona „konsumpcja” triklosanu i środków antybakteryjnych – twierdzą badacze.

Dlatego też norwescy naukowcy już od lat apelują o ograniczenie stosowania triklosanu i innych środków antybakteryjnych, aby zapobiec redukcji „dobrych” bakterii rezydujących w naszym organizmie.

Już w 2001 roku badacze alarmowali, że 85 proc. ogólnej ilości triklosanu pochodzi ze środków kosmetycznych, z czego aż 75 proc. to pasty do zębów.

 

źródło: The Norwegian Institute of Public Health

 

 

 

 


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

triklosan
Triklosan a choroby przewodu pokarmowego - czy jest związek? Lekarz

Czy triklosan, środek przeciwdrobnoustrojowy będący składnikiem m.in. niektórych past do zębów i innych produktów do pielęgnacji jamy ustnej, może mieć związek z zapaleniem i rakiem jelit? Tej zależności przyjrzeli się autorzy badania, którego wyniki...

koronawirus - Dentonet.pl
Omicron - nowy niebezpieczny wariant SARS-CoV-2 Lekarz

W najbliższych dniach można się spodziewać pierwszych informacji o obrazie klinicznym zakażenia i ilości wirusa w drogach oddechowych chorych. Naukowcy sprawdzą, czy reakcja organizmów po szczepieniu lub przechorowaniu stanowi ochronę przed nowym zag...

ROZWIŃ WIĘCEJ
kobieta w ciazy
Amalgamat niebezpieczny dla kobiet w ciąży i płodów Lekarz

Amalgamat, przez dziesiątki lat stosowany w światowej stomatologii, powoli odchodzi do historii. Jako pierwsze zakaz stosowania tego materiału wprowadziły kilkanaście lat temu Szwecja i Norwegia. Dziś jego użycie w stomatologii jest zakazane także w ...