Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Nie będziemy płacić tantiem!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nie będziemy płacić tantiem!

Nie będziemy płacić tantiem!

Sentencja wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE jest jednoznaczna – lekarz dentysta odtwarzający muzykę w swojej prywatnej praktyce nie musi płacić tantiem.

Według unijnego prawa nie ma to znamion odtwarzania publicznego, którego celem jest osiągnięcie zysku – donosi serwis BBC News.

Powyższy wyrok nie dotyczy hotelarzy, którzy tantiemy płacić muszą.

Wyrok trybunału jest wiążący dla wszystkich 27 krajów członkowskich UE – czytamy w serwisie.

A wszystko zaczęło się od pozwu włoskiej spółki zarządzającej prawami autorskimi we Włoszech i za granicą – Societa Consortile Fonografici (SCF).

Spółka ta ścigała turyńskiego dentystę Marco Del Corso o zapłatę tantiem za odtwarzanie muzyki w jego praktyce.

Pomimo włączenia się do sprawy włoskiego zrzeszenia stomatologicznego oraz turyńskiego sądu apelacyjnego pozew dotarł aż do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

15 marca Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że takiego obowiązku nie ma (sygn. C-135/10). Według sądu dentysta, który bezpłatnie puszcza muzykę w swoim prywatnym gabinecie, nie udostępnia jej publicznie w rozumieniu prawa Unii.

Pacjenci udają się do gabinetu dentystycznego tylko po to, by leczyć zęby. Jedynie przypadkowo i niezależnie od swojej woli słuchają radia, a ich liczba jest ograniczona – wyjaśniają sędziowie trybunału.

na podstawie BBC News

Pełna opinia Rzecznika Generalnego jest dostępna w języku polskim na stronie EUR-Lex – http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:62010CC0135:PL:NOT


POWIĄZANE ARTYKUŁY

uszkodzony unit - Dentonet.pl
Uszkodzony unit – czy musisz płacić z własnej kieszeni? Asysta

Unit stomatologiczny to podstawowy element wyposażenia każdego gabinetu – pracuje przy nim nie tylko lekarz dentysta, ale również np. higienistka stomatologiczna wykonująca zabiegi higienizacji. Niestety, mimo uwagi i koncentracji zdarzyć się może zn...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres