Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

NFZ w konkursach wymagał znacznego obniżenia cen

Brak komentarzy | Publikacja:
NFZ w konkursach wymagał znacznego obniżenia cen

NFZ w konkursach wymagał znacznego obniżenia cen

By oferta była atrakcyjna dla NFZ musi być przede wszystkim tania. I tym oto sposobem Fundusz doprowadził do sytuacji w której oferty są tak niskie, że obniżają wartość godziny pracy lekarza – dentysty o 25 procent ( woj kujawsko – pomorskie). Ale jak się okazuje są regiony gdzie jest jeszcze gorzej. Najgorsza sytuacja jest w województwie śląskim, gdzie etat ustalono na 8,5 tys., co daje obniżenie finansowania o 44 proc. Różna jest też wartość uzyskana za punkt w kontrakcie ogólnostomatologicznym: od 0,94 zł w mazowieckim do 1,14 zł w Wielkopolsce. W lubelskim uzależniono wartość punktu od etatu przeliczeniowego: przy 10 tys. – 1,15 zł, przy 12 tys. – 1,05 zł.

W miastach przy obniżonym finansowaniu przyznawano lekarzowi – dentyście najczęściej jedynie pół etatu. W taki warunkach praca dentysty na kontrakcie NFZ staje się coraz mniej opłacalna. Coraz więcej placówek wycofuje się w szczególności ze świadczenia opieki doraźnej i świątecznej czyli tzw: pogotowia stomatologicznego.

Monopolista ma się coraz lepiej. NFZ nie musi liczyć się z nikim i z niczym właśnie z tego powodu że na usługi zdrowotne w Polsce ma monopol. Dentystów w naszym kraju jest coraz więcej, więc Fundusz nie ma problemów ze znalezieniem stomatologów którzy na taką niekorzystną ofertę chociażby na jakiś czas się zdecydują. Pytanie pozostaje tylko o jakość takiego leczenia.

Powstaje także pytanie o przyszłość leczenia stomatologicznego w naszym kraju. „Trudno oprzeć się wrażeniu, że jeśli Ministerstwo Zdrowia nadal będzie postępowało w taki sposób jak do tej pory, to w całkiem niedalekiej perspektywie możliwe będzie wyeliminowanie usług stomatologicznych ze świadczeń finansowanych z środków publicznych. Czy to realne, dobre czy złe, w całości czy w części? Nie wiem i odpowiedź na te pytania wcale nie jest prosta, ale może już teraz powinniśmy zacząć zastanawiać się nad nimi” – pisze w swoim felietonie dla "Gazety Lekarskiej" lek. dent. Anita Pacholec Członek Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej, Przewodnicząca Zespołu ds. współpracy z NFZ i MZ.

 

 

KL


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji