Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Jeszcze o kasach

Brak komentarzy | Publikacja:
Jeszcze o kasach

Jeszcze o kasach

Pisaliśmy kilka dni temu o niewielkiej ilości kas fiskalnych zainstalowanych w praktykach lekarskich i dentystycznych na Opolszczyźnie – zobacz: Nie wszyscy zainstalowali kasy.

Tym razem o podobnym problemie napisał krakowski Dziennik Polski.

Dziennikarze gazety próbowali nieoficjalnie dowiedzieć się w lokalnej Izbie Skarbowej, jak sprawy się maja w Małopolsce.

Z uzyskanych przez dziennik informacji wynika, że obowiązkowi posiadania i stosowania kasy fiskalnej poddało się ledwie kilkanaście procent kancelarii prawniczych oraz lekarskich praktyk.

I tak wśród lekarzy i lekarzy dentystów kasy założyło ok. 2 tys. osób na 11,1 tys – czyli 18 proc. Gorzej jest wśród prawników – odpowiednio 500 z 3057 czynnych w regionie adwokatów i radców prawnych nabyło kasy (16,4 proc.).

– Lekarze płacą podatki sumienniej od przeciętnych obywateli. Kasy fiskalne nie zmieniły i nie zmienią tutaj nic – powiedział Dziennikowi Polskiemu prof. Andrzej Matyja, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie.

Czy zatem małopolski UKS ostro zabierze się do pracy?

– Przyglądamy się temu – mówi Konrad Zawada, rzecznik krakowskiej Izby Skarbowej. Przekonuje, że skarbówka ma skuteczne narzędzia do wykrywania nieujawnionych dochodów. I że ci, którzy zaniżają swój zarobek i nie zamontowali kas fiskalnych, w końcu wpadną. A wtedy nie będzie litości. Jak w przypadku słynnej kioskarki, która nie nabiła na kasę 10 groszy i została ukarana 500 zł grzywny.

Skarbówce łatwiej dziś ścigać zaniżających oficjalne dochody lekarzy, bo muszą oni tworzyć cenniki usług. Kontroler może policzyć pacjentów pod gabinetem i przemnożyć ich liczbę przez stawki z cennika, a następnie przez liczbę dni, w których przyjmuje lekarz.

Jeśli ktoś ma kilkunastu pacjentów miesięcznie i bierze do 100 zł od osoby, może spać spokojnie. Ale jak ktoś ma tych pacjentów stu, a nie zamontował kasy, będzie miał kłopoty.

– Gdyby pacjenci mogli sobie odliczyć koszt wizyty od podatku, żądaliby od lekarzy paragonów. A tak? Nawet jeśli ktoś dostaje kwitek, to zaraz wyrzuca go do kosza – komentuje pracownik skarbówki.

na podstawie: Dziennik Polski


POWIĄZANE ARTYKUŁY

20181012 152706
Scanning Evening Show - tego w polskiej stomatologii jeszcze nie było! Lekarz

To już dziś - wielka inauguracja I Konferencji Mistrzów Stomatologii! Zaczynamy wydarzeniem, jakiego w polskiej stomatologii jeszcze nie było – Scanning Evening Show. Przed jego rozpoczęciem udało nam się chwilę porozmawiać z prowadzącym warsztat lek...

tooth 1933012 960 720
Czy wrócimy jeszcze do świata sprzed epidemii? [WEBINAR] Lekarz

Takie pytania i przygnębiający nastrój niepewności są dziś powszechne wśród lekarzy dentystów. Zamknięte gabinety lub ich działalność ograniczona do minimum to oczywiste straty finansowe. Najgorsza jest chyba niepewność - bo nikt odpowiedzialny dziś ...

SF9A2263 1
Praktyka i jeszcze raz praktyka, czyli warsztaty na Asysdencie Asysta

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w warsztatach praktycznych podczas tegorocznej edycji Asysdentu. Gabinet stomatologiczny, małe salki szkoleniowe, większe sale warsztatowe - różne miejsca i różne tematy.Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej p...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Asysdent 2019 3
Przeżyjmy to jeszcze raz! Asysdent 2019 [REPORTAŻ] Asysta

Od piątej edycji największej w Polsce konferencji dla higienistek i asystentek stomatologicznych Asysdent minęły już dwa miesiące. To dobry czas na podsumowanie. Można przypomnieć statystyki, takie choćby jak imponująca liczba 1040 uczestników, ale t...

edukacja - Dentonet.pl
Edukacja pacjentów to za mało - jak jeszcze zapobiegać próchnicy? Asysta

Edukacja pacjentów w zakresie zapobiegania próchnicy to za mało – dowodzą naukowcy z Cochrane Public Health Group. Konieczne są również zabiegi fluoryzacyjne oraz ograniczenie spożycia cukru.O badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Cochrane Pub...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji