Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Izotopy obecne w szkliwie pomocne w identyfikacji zwłok

Publikacja:
Izotopy obecne w szkliwie pomocne w identyfikacji zwłok

Izotopy obecne w szkliwie pomocne w identyfikacji zwłok

Podczas odbywającej się w Denver pod koniec stycznia Konwencji Stomatologicznej Gór Skalistych (RMDC) dr Gabriel Bowen, profesor geologii i geofizyki na Uniwersytecie Utah, zaapelował do amerykańskich stomatologów o przekazywanie do badań usuniętych zębów. Obecne w tkankach zęba także po śmierci izotopy można wykorzystać do określenia obszaru geograficznego, z którego pochodzą szczątki zmarłych, np. uczestników wojen.

Dr Bowen jest jednym z twórców projektu pod nazwą „Kryminalistyczna identyfikacja zmarłych przedstawicieli naszego narodu przy użyciu mapowania metodą dyspersji energii promieniowania RTG” (ang. Forensic Identification of our Nation’s Deceased with Element Mapping; FIND-EM). Gabriel Bowen wystosował prośbę do lekarzy dentystów i członków zespołów stomatologicznych z całych Stanów Zjednoczonych, aby pomogli mu zebrać jak największą liczbę zębów do badań.

Jaki jest cel tego projektu? Jak wyjaśnił dr Bowen w podcaście nagranym podczas RMDC, izotopy zawarte w szkliwie zębów są pomocne w określeniu, gdzie mieszkał każdy właściciel dostarczonego zęba. Woda, którą pijemy i żywność, którą spożywamy, różnią się w Ameryce Północnej (podobnie jak i w innych regionach świata), dlatego izotopy w naszym szkliwie, które powstają w latach naszego rozwoju, także wykazują różnice. Z tego względu badanie izotopów może dać wgląd w to, czy dana osoba pochodzi np. z głębokiego Południa USA, czy z położonych nad Pacyfikiem stanów pogranicza z Kanadą.

Odkrycie tożsamości poległych nawet po wielu dziesięcioleciach

Izotopy są obecne w tkankach zęba także po śmierci, a to oznacza, że można je wykorzystać do określenia obszaru geograficznego, z którego pochodzą szczątki zmarłych, np. uczestników wojen. Przykładowo w przypadku żołnierzy, którzy od czasów II wojny światowej wciąż pozostają niezidentyfikowani, odkrycie to może mieć przełomowe znaczenie dla wielu amerykańskich rodzin.

Przekazane do badania zęby mogą pomóc w mapowaniu jeszcze większej części kraju w ramach projektu FIND-EM. To zaś oznacza, że będzie można zdobyć dodatkowe informacje, które mogą być pomocne w ustaleniu tożsamości poległych żołnierzy.

Sprzęt stomatologiczny i medyczny to niezbędny ekwipunek dzisiejszego stomatologa. Odszukaliśmy zdjęcia, które przedstawiają instrumenty sprzed wieków. Warto zobaczyć co się zmieniło i jak kiedyś pojmowano ergonomię.

T.H.

Źródło: https://www.drbicuspid.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leki na zgage
Leki na zgagę i refluks pomocne przy chorobach dziąseł? Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo twierdzą, że inhibitory pompy protonowej (IPP) - leki stosowane w terapii zgagi, refluksu jelitowo-żołądkowego i wrzodów żołądka - mogą być skuteczne również w leczeniu chorób dziąseł. Wyniki badań naukowców z Uniwe...