Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

EFP: nie przerywajcie leczenia periodontologicznego!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
EFP: nie przerywajcie leczenia periodontologicznego!

EFP: nie przerywajcie leczenia periodontologicznego!

Europejska Federacja Periodontologii (European Federation of Periodontology; EFP) przypomina pacjentom, że powinni kontynuować leczenie stomatologiczne, przestrzegając przy tym, że zaniedbanie zdrowia jamy ustnej – nawet na niezbyt długi czas – może mieć poważne konsekwencje.

Jednym ze skutków pandemii COVID-19 w niemal wszystkich państwach europejskich było odwołanie lub przełożenie leczenia większości pacjentów stomatologicznych. Wprowadzane w poszczególnych krajach rozporządzenia zmuszały dentystów, w tym periodontologów do rezygnacji z zabiegów, które nie wymagały pilnej interwencji.

W kontekście trwającej pandemii EFP apeluje do lekarzy stomatologów o przestrzeganie opartego na badaniach protokołu bezpieczeństwa w praktykach dentystycznych, który Federacja opublikowała w maju. Protokół ten – w formie infografiki – przedstawia kroki, jakie należy podjąć, aby gabinety mogły zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i zespołowi medycznemu, a także wskazuje, jak zarządzać wizytami przed, w trakcie oraz po przeprowadzonym leczeniu.

Protokół zawiera sugestie dotyczące klasyfikacji pacjentów do leczenia, postępowania z pacjentami w gabinecie, procedur leczenia oraz tych podejmowanych po zakończeniu terapii, a także ankietę z pytaniami, które należy zadać pacjentom telefonicznie przed umówieniem wizyty.

Wydaje się, że przyjęcie tego protokołu i podobnych zaproponowanych przez inne organizacje na całym świecie okazało się skuteczne w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Zarówno WHO, jak i CDC (agencja rządu amerykańskiego: Centra Kontroli Zachorowań) twierdzą, że w gabinetach dentystycznym nie było potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19.

EFP zauważa jednak, że pacjenci mogą obawiać się wizyt u dentysty, a unikanie ich będzie miało negatywne skutki. – Zdrowie jamy ustnej jest istotnym elementem zdrowia całego ustroju i naszego dobrostanu, dlatego każdy musi dbać o zęby i dziąsła, aby zapewnić sobie lepszą jakość życia – powiedziała sekretarz generalna EFP prof. Nicola West z Uniwersytetu w Bristolu.

Federacja przypomina, że zaniedbania w zakresie zdrowia jamy ustnej – nawet tylko przez pewien czas – mogą rzutować na ogólny stan zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ schorzenia przyzębia i zębów mają związek z rozwojem poważnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia oraz demencja.

Aby podnieść znajomość protokołów bezpieczeństwa i promować korzyści wynikające z dbania o zdrowie jamy ustnej i dziąseł, EFP uruchomiła kampanię w mediach społecznościowych, używając hasztagów #backtocommonsense i #visityourdentist.

Wypadanie zębów i rak piersi mogą mieć ze sobą dużo wspólnego – do takich wniosków doszli uczeni z Instytut Karolinska, największego w Szwecji ośrodka badawczego w dziadzinie nauk biomedycznych. Przedstawili oni bardzo interesujące wyniki badania klinicznego.

T.H., źródło: www.efp.org

Fot. Freepik.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Leczenie protetyczne dla dopełnienia leczenia ortodontycznego? Lekarz

Dr n. med. Paweł Niewada jest pierwszą osobą z Polski, która została absolwentem Level II i III OBI (Orognathic Bioesthetics International, USA). Ukończył pełny program leczenia szyną MAGO (Level II) w OBI – Foundation for Bioesthetic Dentistry – Ins...

papierosy - Dentonet.pl
Wpływ nikotyny na powodzenie leczenia stomatologicznego Lekarz

Powszechnie znane skutki palenia to m.in. rozmaite choroby układu oddechowego i krążenia. Mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawierający kilka tysięcy szkodliwych substancji dym tytoniowy wpływa na to, jak goją się rany, zwłaszcza te w jamie us...

dr Karaś - Dentonet.pl
“Największy nacisk na to, by tego leczenia nie wykonywać” Lekarz

W jakim kierunku zmierza endodoncja? Na co, Pana zdaniem, kładziony będzie największy nacisk w najbliższych latach, by leczenie było jeszcze bardziej efektywne? Na te pytania odpowiada lek. dent. Bartłomiej Karaś, endodonta, wykładowca wielu krajowy...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia - Dentonet.pl
Oficjalnie: są nowe wytyczne ws. leczenia stomatologicznego Lekarz

Ministerstwo zdrowia wreszcie opublikowało nowe wytyczne dotyczące leczenia stomatologicznego w czasie zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem. W porównaniu do pierwszych wytycznych, opracowanych jeszcze w marcu, obecnie złagodzono n...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
USA: zaktualizowane wytyczne dla leczenia stomatologicznego Lekarz

Mimo trwającej pandemii COVID-19, w niemal wszystkich stanach USA następuje stopniowe „odmrażanie” branży stomatologicznej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tysięcy praktykujących lekarzy dentystów, Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wyda...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres