Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Portrety w gabinecie stomatologicznym

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Portrety w gabinecie stomatologicznym

Portrety w gabinecie stomatologicznym

Fotografia stomatologiczna to nie tylko zdjęcia wewnątrzustne. To także fotografia portretowa, która pokazuje nam jak uzębienie ma wpływ na wygląd całej twarzy. Portret w tym wypadku służy zarówno do pełnej dokumentacji stanu naszych zębów (przed i po leczeniu) jak i pomoże nam (stomatologom), a przede wszystkim naszym pacjentom w pełni docenić rezultat terapii. Dlatego zarówno dziś jak i w najbliższych wpisach chciałbym przedstawić kilka wskazówek na temat tego, jak dobrać odpowiedni sprzęt, by wykonać poprawny portret naszego pacjenta.

Zacznę od swojego trzeciego oka, czyli od obiektywu!

Wybór szkieł w tym zakresie fotografii mamy dość szeroki. Tak naprawdę jeśli chodzi o portret nie ma jednego, złotego środka. Wszystko zależy od tego na jakiej plastyce obrazu nam zależy i jakiego aparatu do tego używamy.

Dziś omówię temat obiektywu, który przy zdjęciach portretowych jest dedykowany dla szerszej grupy odbiorców – posiadających aparat wyposażony w matrycę APS-C. Mowa o szkle Canon EF 50mm f/1.8 STM.

Zacznę od tego, że obiektyw ten należy do lekkich i to w podwójnym znaczeniu – nie obciąży ani naszej kieszeni, ani dłoni. Jest z pozoru mały, jednak jego siłą są możliwości:

Przede wszystkim obiektyw ten jest jasny, czyli jest w stanie wpuścić do swojej matrycy więcej światła. Jest to istotny element, gdy nie mamy do dyspozycji lampy (o niej opowiem wkrótce).

Jasność obiektywu przy portrecie jest niezaprzeczalnym atutem, ponieważ fotografując wydobywamy to, co jest dla nas najważniejsze – uśmiech naszego pacjenta. Tło zaś w tym wypadku będzie nieostre.

Wspomniana lekkość to jego kolejna zaleta. Waży zaledwie 160 gramów i mierzy 39 mm. Jest jednym z mniejszych obiektywów w ofercie firmy Canon. Razem z korpusem w rozmiarze APS-C, który sam w sobie jest poręczny i dość lekki, obiektyw ten tworzy zestaw portretowy 80 mm. Spowodowane jest to tym, że sensor jest mniejszy od klatki filmu 35 mm i zmienia się przy tym kąt widzenia.

Cichy i szybki autofokus – dzięki temu, że obiektyw wyposażony jest w silnik krokowy STM. Pozwala wykonać sprawnie zdjęcia oraz jest przydatny podczas filmowania – zmiana ostrości jest płynna.

Podejdźcie więc odpowiednio blisko i pokażcie pacjentowi jak fotogeniczna może być stomatologia!